(Komentář doplněn)
Index cen průmyslových výrobců se v srpnu zvýšil o 0,3 procenta za asistence rostoucích cen potravinářských (konkrétně pekárenských) výrobků a cen hutní produkce. Meziroční inflace v průmyslových produkčních cenách vzrostla na 2,7 procenta z červencových 2,4 procenta. Pro úvahy o měnové politice je důležité, že jádrová inflace (bez energií a potravinářských výrobků) stoupla na 2,3 procenta.
Podle očekávání určuje vývoj indexu cen průmyslových výrobců především hutě. Ceny kovů a hutních výrobků v srpnu stouply o 0,7 procenta a meziroční inflace v cenách kovů poskočila z červencových 0,5 procenta na 2,4 procenta. Kovy, železné i barevné, zdražují všude ve světě, v reakci na rychle rostoucí poptávku.
Už pět let se nestalo, aby se v srpnu zdražovaly potravinářské výrobky. Vývoj cen zde totiž v letních měsících určují ovoce, zelenina a brambory, jejichž ceny touto dobou obvykle klesají. Pohled na detaily indexu cen zemědělských výrobců ale ukazuje, že tentokrát ceny ovoce stagnovaly a ceny zeleniny dokonce stouply o 1,1 procenta. Zároveň došlo ke zdražení produkce pekáren a celkem se ceny potravinářských výrobků zvýšily o 0,4 procenta.
Stejným tempem rostly v srpnu také ceny chemických výrobků, nekovových minerálních výrobků a uhlí.
Jádrová inflace (bez potravin a energií) v produkčních cenách se v srpnu zvýšila na 2,3 procenta z červencových 1,8 procenta. Začátkem letošního roku byla dokonce záporná a činila -0,8 procenta. Vývoj produkčních cen jistě nebude brzdou v úvahách o změně úrokových sazeb, spíše naopak.
Na konci letošního roku očekáváme, že se inflace v průmyslových produkčních cenách bude pohybovat mezi 3,5 a 4,0 procenty.