Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v září: neslaný, nemastný

Průmysl v září: neslaný, nemastný

9.11.2006 9:25
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Průmyslová výroba se v září meziročně zvýšila o 5,8 procenta. Těžištěm růstu průmyslu zůstávají výroba strojů, dopravních prostředků, elektrických a optických přístrojů. K propadu výroby došlo v potravinářství. Pro konkurenceschopnost a další růst průmyslu je důležitý návrat k mírnému poklesu jednotkových mzdových nákladů. Tento argument nabývá na významu při pohledu na zpomalení růstu nových zakázek. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 10 procent.

Těžištěm růstu průmyslu zůstávají výroba strojů, dopravních prostředků, pryže, plastu, kovových výrobků, elektrických a optických přístrojů. Posun struktury průmyslové produkce věrně následuje předchozí příliv přímých zahraničních investic. Při nedostatku domácího kapitálu tyto prostředky pomohly zvýšit produkční kapacity v automobilovém průmyslu, výrobě spotřební elektroniky a elektrických spotřebičů. Zároveň expanze v těchto odvětvích vytvořila poptávku po subdodávkách v dalších oborech. Příkladem je výroba pryžových a plastových výrobků. K téměř desetiprocentnímu poklesu výroby došlo v potravinářství, kde produkci omezily zejména masny. Ačkoli se na první pohled může zdát zářijový výsledek v průmyslu neslaným, nemastným, zpomalení tempa růstu v průmyslu z dvouciferných hodnot souvisí s vysokými hodnotami loni na podzim, s nimiž letošní výsledky porovnáváme. V tomto kontextu je téměř šestiprocentní růst průmyslu příznivým výsledkem.

Pro konkurenceschopnost a další růst průmyslu je důležitý návrat k mírnému poklesu jednotkových mzdových nákladů. Tento argument nabývá na významu při pohledu na zpomalení růstu nových zakázek. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 10 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data