Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

28.3.2007 10:02
Autor: KBC/Patria

PKO BP zrušila poplatky za výběr ze svých bankomatů
Podle polského deníku Parkiet rozhodl včera management banky PKO BP o zrušení poplatků za výběr hotovosti ze svých bankomatů. Toto rozhodnutí bude platné od 16. dubna, když PKO BP účtovala poplatky od začátku loňského roku.
Náš názor: Zprávu hodnotíme jako mírně negativní vzhledem k tomu, že poplatky v největší síti poboček v Polsku, kterou PKO BP disponuje, tvořily výraznou část příjmů z poplatků a provizí.

PKN chce rozšířit maloobchodní síť v sousedních zemích
Polský deník Puls Biznesu přinesl zprávu, že společnost PKN má i nadále zájem o čerpací stanice v České republice, Německu a Litvě, když chce v těchto zemích navyšovat svůj podíl na trhu. Deník, který citoval člena představenstva polské společnosti Wojciecha Heydela, dále uvedl, že PKN chce navýšit svůj podíl na trhu v Litvě na 15-20 % ze současných 4 %, v Německu na 10 % ze současných 7 % a v České republice na 15 % ze současných 11,5 %.
Náš názor: Plány PKN na expanzi v Litvě a České republice jsou trhu dobře známy. Co se týká Německa tak společnost zvažovala prodej Orlen Deutschland nicméně nakonec se rozhodla posílit svoji síť v této zemi a následně dostat výhodnější cenovou nabídku. Máme nicméně mírné obavy, že management PKN nemá dostatek sil soustředit se na všechny tyto cíle: expanzi upstreamu, rozšiřování Mazeikiu Nafta, expanzi retailu v několika zemích a integraci Unipetrolu. Proto zprávu hodnotíme jako trochu znepokojující.

PKN Orlen: Mazeikiu Nafta obnovila provoz staré jednotky na snižování viskozity
Společnost PKN Orlen uvedla, že Mazeikiu Nafta obnovila provoz staré jednotky na snižování viskozity, aby tak vylepšila produktové portfolio. Obnovení provozu umožní Mazeikiu zvýšit produkci lehkých a středně těžkých produktů včetně benzínu a nafty, ovšem nebylo zveřejněno o jaké množství se produkce zvýší.
Náš názor: Nedomníváme se, že obnovení provozu zmiňované jednotky bude mít výrazný dopad na marže. I když se o něco zvýší produkce benzínu a nafty, stará technologie používaná v této jednotce pravděpodobně produktové portfolio nijak výrazně nevylepší. I nadále očekáváme zprávy o obnovení provozu vakuové
destilační jednotky.

OTP Bank navrhla změny stanov týkající se hlasovacích práv
OTP Bank navrhla změny stanov v části ohledně hlasovacích práv. Tyto změny by měly být projednány na výroční valné hromadě 27. dubna. Nejdůležitějším bodem je zrušení omezení zahraničních akcionářů jejich hlasovací práva na výroční valné hromadě nemohou podle současných stanov překročit 50 % celkových hlasovacích práv, které představují akcie s hlasovacími právy. Toto omezení mělo být implementováno zástupcem představenstva během registračního procesu na výroční valné hromadě.
Náš názor: Vzhledem k tomu, že změna stanov by mohla vést k zintenzivnění spekulací ohledně převzetí OTP, mohla by mít tato zpráva pozitivní dopad na obchodování. OTP Bank ponechala beze změny článek, který se zabývá omezením hlasovacích práv vykonávaných přímo či nepřímo jednotlivým akcionářem. V tomto případě je hranice 25 % (nebo v případě, že hlasovací práva jiného akcionáře překročí 10 % nemůže to být více než 33 %) celkových hlasovacích práv reprezentovaných akciemi s hlasovacími právy na výroční valné hromadě.

Maďarsko: Změny v indexu budapešťské burzy
Budapešťská burza oznámila nové složení indexu BUX s platností od 2. dubna 2007 až do další revize za půl roku. Čtyři nové tituly byly zahrnuty do koše BUX (Danubius, Econet, Pannoplast a Rába), zatímco z něj vypadly BorsodChem a Demasz.
Náš názor: Zpráva bude podle nás mít minimální dopad na cenu akcií, protože změny již byly oznámeny dříve, a novinkou jsou tedy pouze přesné váhy jednotlivých titulů.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba