Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR v roce 2006: 38 procent HDP

Zahraniční dluh ČR v roce 2006: 38 procent HDP

30.3.2007 10:35
Autor: David Marek

Komentář doplněn
K poslednímu dni loňského roku dosáhl zahraniční dluh České republiky 1 bilionu a 217 miliard korun, což bylo o 75 miliard korun více než na konci roku předchozího. V poměru k hrubému domácímu produktu se ovšem zahraniční dluh loni snížil na 38 procent z 38,5 procenta v roce 2005.
Na zvýšení zahraničního dluhu se loni podílel především firemní sektor. Prostřednictvím emise dluhopisů, finanční a dodavatelských úvěrů se zadluženost firem v zahraničí zvýšila o 49 miliard korun. Vláda své zahraniční závazky navýšila o 25 miliard korun, a to čerpáním půjček od Evropské investiční banky a emisí dluhopisů v japonských jenech. Vládní dluhy v zahraničí se nyní podílí na celkovém zahraničním dluhu 20 procenty.
Zahraniční dluh patří mezi charakteristiky vnější (ne)rovnováhy ekonomiky a stejně jako obchodní bilance či běžný účet může ovlivnit rating země a vývoj kurzu její měny. V případě České republiky ovšem parametry vnější nerovnováhy splňují „palcová“ pravidla finančních trhů a nepřináší obavy a volatilitu kurzu.
Limitem pro zvýšení pozornosti bývá úroveň dluhu odpovídající 40 procentům HDP. Dluh ČR překročil tuto laťku pouze v letech 1997 a 1999 a od té doby se drží bezpečně pod ní.
Důležitá je i časová struktura zahraničního dluhu. Obvykle uvažovaným omezením je, že krátkodobý dluh by neměl překračovat 40 procent celkového dluhu. V našem případě na konci loňského roku činil podíl krátkodobého dluhu 30,6 procenta, předloni to bylo 31,4 procenta.
Mezi další ukazatele přiměřenosti zahraničního dluhu patří poměr dluhové služby související s tímto dluhem a vývozu zboží a služeb. Tento ukazatel indikuje schopnost krýt splátky zahraničního dluhu. Dluhová služba by neměla být vyšší než tříměsíční vývoz. Dluhová služba zahrnující splátky jistiny a úroky v polovině loňského roku (poslední dostupná data) dosahovala 124,9 miliardy korun a celoroční splácení zahraničního dluhu lze pokrýt zhruba polovinou měsíce exportní produkce.
Stabilitu ekonomiky z pohledu relací ke zbytku světa popisuje také krytí dovozu devizovými rezervami. Loni by devizové rezervy vystačily na tři až čtyři měsíce dovozu zboží a služeb.
Pozornost na sebe nyní váže pouze opětovné zvýšení schodku běžného účtu. Ten loni stoupl na 4,2 procenta HDP z 2,6 procenta HDP v roce 2005. Nicméně pomohly tomu výrazné transfery dividend do zahraničí, z nichž některé byly mimořádného rázu. V letošním roce očekáváme mírné snížení schodku běžného účtu v relaci k HDP.

Váš názor
 •  
  30.3.2007 14:26

  je mnoho zemí s takovými dobrými výsledky? Je tedy pravda co tvrdí panTOP., že zadlužujeme svoje děti, když klesá %dluhu k DPH?
  zvědavec
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba