Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Úvěrová krize vytváří tlak na země s vysokými deficity

Analytici: Úvěrová krize vytváří tlak na země s vysokými deficity

02.04.2008 17:40
Autor: ČTK

Úvěrová krize, která se ve větší míře začala projevovat loni v létě a jejíž dopady jsou zřetelné i dnes, vytváří značný tlak na mladé ekonomiky s vysokým deficitem běžného účtu. Shodují se na tom někteří analytici či ekonomové, které oslovila agentura Reuters. České republiky se ale tento problém zřejmě týká v menší míře a do určité míry z něj může i těžit.

Investoři mají obavy, aby země ze skupiny rozvíjejících se trhů nešly ve stopách Islandu. Jeho značně zadlužený bankovní sektor způsobil, že země na úvěrovou krizi velmi tvrdě doplatila, takže kurz islandské koruny jen během března spadl asi o pětinu.

Navzdory problémům, které úvěrová krize způsobuje ve vyspělých zemích, především pak ve Spojených státech a západní Evropě, mladé ekonomiky podle analytiků dosud nabízely relativní bezpečí. A to právě díky relativně nízkému zadlužení soukromého sektoru a vyhlídkám na další silný hospodářský růst.

Analytici nicméně upozorňují, že západní kapitál investovaný v zahraničí vykazuje stále větší odpor k riziku, takže část kapitálu se vrací zpět do původní vlasti. Řada zemí, které jsou závislé na zahraničních investicích, tak nyní může mít problém.

Zatím pořád není jasné, do jaké míry jde o skutečný odliv investic a do jaké míry pouze o přesun spekulativního kapitálu mezi jednotlivými třídami aktiv či celými regiony. "Island je zemí, kde se tento negativní vliv zřejmě považuje za nejvýraznější," domnívá se šéf divize ratingové agentury Fitch Edward Parker, který se věnuje východní Evropě.

Země s vysokým deficitem běžného účtu budou podle Parkera zřejmě obtížně hledat nové finance. Analytik opět zmiňuje Island, jehož centrální banka ve snaze zabránit dalšímu odlivu zahraničních investic zvýšila základní úrok na 15 procent, což je v historii Islandu rekord. Centrální banka k takovému kroku sáhla navzdory varování, že může srazit ekonomiku do recese.

"Nepředpokládáme, že by z Islandu začala šířit nějaká přímá nákaza. Je to ale otázka vnímání. Deficit běžného účtu neznamená problém, pokud jste schopni jej krýt. Ale samozřejmě, když přijde panika, každého zajímají jen velká čísla," řekl šéf výzkumu v německém ústavu Commerzbank Michael Gaske, který se rovněž zabývá analýzou mladých trhů. Deficit Islandu loni činil 16 procent hrubého domácího produktu.

Obavy, které mají investoři z vyspělých zemí, nicméně pomáhají zemím jako je Česká republika nebo Polsko. Svědčí o tom růst kurzu jejich měn k euru, navzdory tomu, že euro samo o sobě už delší dobu vytrvale sílí. Kurz koruny letos k euru vzrostl asi o šest procent, kurz zlotého je vůči euru silnější asi o tři procenta.

V březnu k obavám investorů přispěl i pád americké investiční banky Bear Stearns, která se vyhnula bankrotu jen díky tomu, že na poslední chvíli o svých potížích informovala centrální banku (Fed), která začala hned jednat. Prakticky ze dnes na den dojednala převzetí Bear Stearns konkurenční bankou JPMorgan Chase & Co a poskytla vysoké záruky.

Bear Stearns je párou největší investiční bankou v USA a patří ke skupině velkých hráčů z Wall Street. Jejich pozice byla celá léta vnímána jako neochvějná, takže když se najednou objevilo riziko bankrotu, mezi investory zavládl chaos. Přestal i platit tradiční pohled na to, co je bezpečná, a co naopak riziková investice. Dluhopisy banky Lehman Brothers tak byly v jednu chvíli oceněny jako rizikovější než dluhopisy nigerijské vlády.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data