Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
TARPu o víkendu odzvonilo. Účet za krizi v bankovním sektoru USA nepřesáhne 50 miliard dolarů, ale mohlo být lépe...

TARPu o víkendu odzvonilo. Účet za krizi v bankovním sektoru USA nepřesáhne 50 miliard dolarů, ale mohlo být lépe...

01.10.2010 18:23

(aktualizováno 4.10.)

Záchranný program americké vlády pro krizí zkoušený bankovní sektor známý pod zkratkou TARP (Troubled Asset Relief Program) v neděli skončil. Přesněji, jeho právní základy pozbudou platnosti a nebude tak již dále možné sanovat touto formou problémové banky. Záchrana amerického finančního sektoru by měla Spojené státy, a především samotné daňové poplatníky, vyjít na méně než 50 miliard dolarů, tedy asi na polovinu dosud odhadovaného objemu prostředků. Hlavní zásluhu na tom má včerejší dohoda americké vlády ohledně podmínek splacení státní pomoci pojišťovacímu gigantu AIG. Přesto nelze brát celý vládní program za 100% úspěšný a hospodárný.

„TARP byl základem nutného zla, který zachránil americký finanční systém před kolapsem, ale provedení programu příliš přálo těm bankéřům, kteří systém ke kolapsu dovedly,“ zhodnotil úspěchy a neúspěchy záchranné sítě pro banky Simon Johnson, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, pro deník New York Times.

Záchranný program pro americký bankovní sektor Kongres schválil na podzim 2008 za podpory obou politických stran. Veřejnosti se příslib sanace bank, které byly kvůli svému příliš rizikovému počínání nejednou prohlášeny za strůjce globální krize,  v avizovanému objemu až 700 miliard dolarů od počátku příliš nelíbila. Finanční sektor nakonec získal zejména formou kapitálových injekcí 390 miliard dolarů. Postupně se ale účet za záchranu bankovního sektoru smršťoval až na do včerejška odhadovaných asi 101 mld. USD. Ministerstvo financí navíc podle posledních odhadů získalo 20 miliard dolarů na úrocích ze záchranných úvěrů, které už většina sanovaných bank splatila, a z části tak neutralizovalo ztráty z nedobytných úvěrů poskytnutých v rámci TARPu také americkým automobilkám GM a Chrysler a zkoušeným vlastníkům domů, jejichž hodnota klesla hluboko pod hodnotu vymáhanou poskytovateli navázaných hypoték.

Čtvrteční dohoda vlády s pojišťovnou AIG (podrobnosti ZDE) však podle vyjádření zástupců Bílého domu snížila náklady TARPu ještě o více než polovinu. Ministr financí Timothy Geithner včera uvedl, že celkové náklady na TARP budou určitě menší než 50 miliard dolarů. "Lidé, kteří pro to hlasovali - republikáni a demokraté - si zasluhují hodně uznání, protože to pro ně bylo obtížné politické rozhodnutí. Pro ekonomiku a pro americký lid byly výsledky programu převažující měrou pozitivní," řekl Geithner na fóru pořádaném magazínem Atlantic a Aspen Institute.

Slova šéfa amerického rezortu financí o prospěšnosti záchranných akcí americké vlády potvrzuje také nedávno publikovaná výzkumná práce s optimistickým názvem „Jak došlo k ukončení Velké recese“, kterou sepsali Alan S. Blinder - profesor prestižní univerzity Princeton a bývalý viceprezident Fedu - a Mark Zandi - hlavní ekonom Moody’s Analytics. Ta dospěla k závěru, že bez sanací bankovního sektoru, zátěžových testů, kvantitativního uvolňování měnové politiky americké centrální banky a fiskálních stimulů Obamovy administrativy by byl hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce až o 11,5 procenta nižší. Pozitivní dopady TARPu, zátěžových testů bank a dílčích opatření Fedu – byly přitom podle studie vyšší než dopady všech vládních fiskálních stimulačních opatření dohromady. Zatímco při aplikaci pouze fiskálních stimulů by podle Blindera a Zandiho v minulém roce došlo k reálnému poklesu amerického HDP asi o 5 procent (na místo zaznamenanému poklesu o 2,4 % y/y), v případě použití pouze opatření na podporu finančního systému by byl loňský pokles výkonu ekonomiky jen 3,7 %.Ekonom Simon Johnson také soudí, že mnohamiliardová záchranná síť pro americké banky odvrátila scénář Velké deprese, kdy soukromý sektor zlikvidoval trh práce, hodnoty akcií i nemovitosti. Odkup toxických aktiv, které stahovaly ke dnu americké banky, ale bývalý hlavní ekonom MMF považuje za nejlepší možné řešení. Přesto Johnson mluví o třech velkých chybách, které s sebou realizace TARPu přinesla.

Zaprvé, americká vláda nemusel být natolik štědrá k členům představenstva amerických bankovních domů, které si vyžádaly záchranu. Johnson přitom jasně pojmenovává kořeny této štědrosti, které vidí – kromě nedostatečné legislativní připravenosti - v účinné bankovní lobby v Obamově ekonomickém poradním sboru.

Druhou výtkou je šance změnit strukturu a pohnutky na Wall Street, kterou americká administrativa podle Johnsona do značné míry promarnila. Vláda podle něho svou snahou „hlavně netrestat“ a signálem, že šestice největších amerických bank je „nedotknutelná“ nevytvořila dobrý precedens do budoucnosti.

Z předchozích dvou problémů implementace TARPu se podle uznávaného ekonoma vytvořila ještě jedna chyba americké administrativy: slabá reforma finančního systému. Fakt, že velké banky byly v době tvorby nové finanční regulace Wall Street značně při síle spolu se mírným počátečním návrhem Obamovy vlády vedly k výsledné podobě reformy, která nezaručuje budoucnost bez dalšího přílišného rizika a potenciální hrozby opětovné nutnosti americké banky zachraňovat, soudí Johnson.

„Neexistuje nic, co by v současnosti zaručovalo, že naše největší banky budou dost v bezpečí, dostatečně malé, nebo zkrátka dostatečně takové, aby nemusely být v budoucnu zachraňovány,“ říká Johnson ke konci svého nekrologu TARPu v deníku New York Times. Dodává, že možnost další nutnosti sanovat banky bude ve světě, v němž se národní vlády bojí paniky ve finančním sektoru v důsledku bankrotu bank, existovat vždy, je však třeba se poučit z minulých chyb.

(Zdroj: CNBC, čtk, New York Times, Zandi, M.; Blinder, A., S.: How the Great Recession Was Brought to an End (2010))


Váš názor
  • Konečný účet
    03.10.2010 15:37

    Pánové dělají trochu účty bez hostinského. Představa, že se průšvih budovaný léta podařilo vyřešit za pár drobných a ztrátu 2 % HDP je legrační. Vyřešeno není vůbec nic - Fannie, Fredie, "Unfunded liabilities" zdravotního a sociálního systému, obrovský deficit federálního rozpočtu i obchodní biliance, předlužené státy a municipality... To co teď prožíváme je jen oko hurikánu, skutečný fičák přijde tak za 2-3 roky a jeho ústředním motivem bude konec dolaru jako světové rezervní měny. Obama má teď jen dvě špatné možnosti, buď bude dál stimulovat a pak se časem ukáže že američané nejsou schopni své dluhy splatit, nebo začne šetřit, ekonomika se znovu propadne a nakonec se ukáže, že američané nejsou schopni své dluhy splatit... Pokud mezi tím svět najde jiné spotebitele, tak už ty americké jednoduše nebude nikdo potřebovat. Jediným pozitivním prvkem bude úbytek obezity v USA :).
    Skeptik
Aktuální komentáře
02.06.2020
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou
5:54Komodity v hledáčku: OPEC+, ropa, zlato, plyn a káva
01.06.2020
22:02Amerika zavřela v zeleném, tahouny byly banky, aerolinky a retail

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)