Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
TARPu o víkendu odzvonilo. Účet za krizi v bankovním sektoru USA nepřesáhne 50 miliard dolarů, ale mohlo být lépe...

TARPu o víkendu odzvonilo. Účet za krizi v bankovním sektoru USA nepřesáhne 50 miliard dolarů, ale mohlo být lépe...

01.10.2010 18:23

(aktualizováno 4.10.)

Záchranný program americké vlády pro krizí zkoušený bankovní sektor známý pod zkratkou TARP (Troubled Asset Relief Program) v neděli skončil. Přesněji, jeho právní základy pozbudou platnosti a nebude tak již dále možné sanovat touto formou problémové banky. Záchrana amerického finančního sektoru by měla Spojené státy, a především samotné daňové poplatníky, vyjít na méně než 50 miliard dolarů, tedy asi na polovinu dosud odhadovaného objemu prostředků. Hlavní zásluhu na tom má včerejší dohoda americké vlády ohledně podmínek splacení státní pomoci pojišťovacímu gigantu AIG. Přesto nelze brát celý vládní program za 100% úspěšný a hospodárný.

„TARP byl základem nutného zla, který zachránil americký finanční systém před kolapsem, ale provedení programu příliš přálo těm bankéřům, kteří systém ke kolapsu dovedly,“ zhodnotil úspěchy a neúspěchy záchranné sítě pro banky Simon Johnson, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, pro deník New York Times.

Záchranný program pro americký bankovní sektor Kongres schválil na podzim 2008 za podpory obou politických stran. Veřejnosti se příslib sanace bank, které byly kvůli svému příliš rizikovému počínání nejednou prohlášeny za strůjce globální krize,  v avizovanému objemu až 700 miliard dolarů od počátku příliš nelíbila. Finanční sektor nakonec získal zejména formou kapitálových injekcí 390 miliard dolarů. Postupně se ale účet za záchranu bankovního sektoru smršťoval až na do včerejška odhadovaných asi 101 mld. USD. Ministerstvo financí navíc podle posledních odhadů získalo 20 miliard dolarů na úrocích ze záchranných úvěrů, které už většina sanovaných bank splatila, a z části tak neutralizovalo ztráty z nedobytných úvěrů poskytnutých v rámci TARPu také americkým automobilkám GM a Chrysler a zkoušeným vlastníkům domů, jejichž hodnota klesla hluboko pod hodnotu vymáhanou poskytovateli navázaných hypoték.

Čtvrteční dohoda vlády s pojišťovnou AIG (podrobnosti ZDE) však podle vyjádření zástupců Bílého domu snížila náklady TARPu ještě o více než polovinu. Ministr financí Timothy Geithner včera uvedl, že celkové náklady na TARP budou určitě menší než 50 miliard dolarů. "Lidé, kteří pro to hlasovali - republikáni a demokraté - si zasluhují hodně uznání, protože to pro ně bylo obtížné politické rozhodnutí. Pro ekonomiku a pro americký lid byly výsledky programu převažující měrou pozitivní," řekl Geithner na fóru pořádaném magazínem Atlantic a Aspen Institute.

Slova šéfa amerického rezortu financí o prospěšnosti záchranných akcí americké vlády potvrzuje také nedávno publikovaná výzkumná práce s optimistickým názvem „Jak došlo k ukončení Velké recese“, kterou sepsali Alan S. Blinder - profesor prestižní univerzity Princeton a bývalý viceprezident Fedu - a Mark Zandi - hlavní ekonom Moody’s Analytics. Ta dospěla k závěru, že bez sanací bankovního sektoru, zátěžových testů, kvantitativního uvolňování měnové politiky americké centrální banky a fiskálních stimulů Obamovy administrativy by byl hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce až o 11,5 procenta nižší. Pozitivní dopady TARPu, zátěžových testů bank a dílčích opatření Fedu – byly přitom podle studie vyšší než dopady všech vládních fiskálních stimulačních opatření dohromady. Zatímco při aplikaci pouze fiskálních stimulů by podle Blindera a Zandiho v minulém roce došlo k reálnému poklesu amerického HDP asi o 5 procent (na místo zaznamenanému poklesu o 2,4 % y/y), v případě použití pouze opatření na podporu finančního systému by byl loňský pokles výkonu ekonomiky jen 3,7 %.



Ekonom Simon Johnson také soudí, že mnohamiliardová záchranná síť pro americké banky odvrátila scénář Velké deprese, kdy soukromý sektor zlikvidoval trh práce, hodnoty akcií i nemovitosti. Odkup toxických aktiv, které stahovaly ke dnu americké banky, ale bývalý hlavní ekonom MMF považuje za nejlepší možné řešení. Přesto Johnson mluví o třech velkých chybách, které s sebou realizace TARPu přinesla.

Zaprvé, americká vláda nemusel být natolik štědrá k členům představenstva amerických bankovních domů, které si vyžádaly záchranu. Johnson přitom jasně pojmenovává kořeny této štědrosti, které vidí – kromě nedostatečné legislativní připravenosti - v účinné bankovní lobby v Obamově ekonomickém poradním sboru.

Druhou výtkou je šance změnit strukturu a pohnutky na Wall Street, kterou americká administrativa podle Johnsona do značné míry promarnila. Vláda podle něho svou snahou „hlavně netrestat“ a signálem, že šestice největších amerických bank je „nedotknutelná“ nevytvořila dobrý precedens do budoucnosti.

Z předchozích dvou problémů implementace TARPu se podle uznávaného ekonoma vytvořila ještě jedna chyba americké administrativy: slabá reforma finančního systému. Fakt, že velké banky byly v době tvorby nové finanční regulace Wall Street značně při síle spolu se mírným počátečním návrhem Obamovy vlády vedly k výsledné podobě reformy, která nezaručuje budoucnost bez dalšího přílišného rizika a potenciální hrozby opětovné nutnosti americké banky zachraňovat, soudí Johnson.

„Neexistuje nic, co by v současnosti zaručovalo, že naše největší banky budou dost v bezpečí, dostatečně malé, nebo zkrátka dostatečně takové, aby nemusely být v budoucnu zachraňovány,“ říká Johnson ke konci svého nekrologu TARPu v deníku New York Times. Dodává, že možnost další nutnosti sanovat banky bude ve světě, v němž se národní vlády bojí paniky ve finančním sektoru v důsledku bankrotu bank, existovat vždy, je však třeba se poučit z minulých chyb.

(Zdroj: CNBC, čtk, New York Times, Zandi, M.; Blinder, A., S.: How the Great Recession Was Brought to an End (2010))


Váš názor
  • Konečný účet
    03.10.2010 15:37

    Pánové dělají trochu účty bez hostinského. Představa, že se průšvih budovaný léta podařilo vyřešit za pár drobných a ztrátu 2 % HDP je legrační. Vyřešeno není vůbec nic - Fannie, Fredie, "Unfunded liabilities" zdravotního a sociálního systému, obrovský deficit federálního rozpočtu i obchodní biliance, předlužené státy a municipality... To co teď prožíváme je jen oko hurikánu, skutečný fičák přijde tak za 2-3 roky a jeho ústředním motivem bude konec dolaru jako světové rezervní měny. Obama má teď jen dvě špatné možnosti, buď bude dál stimulovat a pak se časem ukáže že američané nejsou schopni své dluhy splatit, nebo začne šetřit, ekonomika se znovu propadne a nakonec se ukáže, že američané nejsou schopni své dluhy splatit... Pokud mezi tím svět najde jiné spotebitele, tak už ty americké jednoduše nebude nikdo potřebovat. Jediným pozitivním prvkem bude úbytek obezity v USA :).
    Skeptik
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m