Profesor ekonomie a nositel Nobelovy ceny Paul Romer varoval, že přílišná důvěra v umělou inteligenci může zopakovat chyby, které se staly před pouhými dvěma lety v případě kryptoměnové bubliny.
„Právě teď panuje příliš velká důvěra v budoucí trajektorii umělé inteligence,“ řekl Romer ve středu televizi Bloomberg na asijské investiční konferenci v Hongkongu. „Když si to lidé promítají do budoucna, myslím, že riskují, že se dopustí velmi vážné chyby.“
OpenAI vyvolala koncem roku 2022 vlnu nadšení z umělé inteligence díky svému nesmírně populárnímu programu ChatGPT, což vedlo k obrovským investicím do výpočetního výkonu a cloudových kapacit ze strany technologických gigantů od společnosti po Alibabu. To udělalo z výrobce polovodičů společnost s bilionovou valuací, protože její čipy jsou nejefektivnější při zvládání tréninku AI. Romer však varoval, že je nebezpečné očekávat, že současné tempo zlepšování služeb AI bude pokračovat donekonečna.

„Těžili jsme ze zvětšování výpočetních kapacit a požití velkého množství dat,“ řekl bývalý hlavní ekonom Světové banky. „Zvyšování výpočetní kapacity je poměrně snadné. Je to jen více strojů, více čipů. Ale stane se to, že nebudeme mít dostatek dat.“
Klíčovým varovným příkladem jsou podle Romera autonomní vozidla. Společnosti jako již léta slibují plně samořídící automobily, ale jejich automatizační systémy stále trápí problémy se spolehlivostí a okrajové scénáře, které brání realizaci tohoto slibu.
Za dva roky se lidé pravděpodobně ohlédnou za současností a řeknou si, že „to opravdu byla bublina, přecenili jsme, kam to směřuje,“ uzavřel Romer.
Zdroj: Bloomberg. Patria