Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Baby-boom v Čechách … na chvíli

Baby-boom v Čechách … na chvíli

22.06.2007 17:18
Autor: David Marek

Počet obyvatel České republiky roste a v letošním roce překročil hranici 10,3 milionu osob, říkají čísla Českého statistického úřadu. Přibylo sňatků a dětí, ubylo rozvodů a zemřelých. Imigrace převyšuje emigraci. Proč tedy „poplašné“ zprávy o temných vyhlídkách české ekonomiky a financování zdravotnictví a penzijního systému?
Krátká poznámka na začátek. Počet obyvatel ČR se v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil o 12,7 tisíce osob. Běžná chyba (nedopočet) při sčítání lidu se pohybuje mezi 50-100 tisíci osobami.
Nicméně děti se rodí a populace ČR roste. A ještě poroste! Podle demografické prognózy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy bude počet obyvatel stoupat ještě 16 let. V roce 2023 by měl počet obyvatel činit více než 10,4 milionu osob.
Tím dobré zprávy končí. Sice nás nečeká katastrofický scénář jako ve filmu mexického režiséra Alfonso Cuaróna Potomci lidí, s porodností to ale slavné nebude. Úbytek a stárnutí populace lépe než slova popisují stromy života. Z typické české lípy vyroste ve zdejších hájích africký baobab (možná na tom oteplování opravdu něco bude).

prům. věk

Již zakrátko horní větve současného stromu života dorostou do penzijního věku a s financováním důchodů bude problém. Daleko významnější okamžik přijde, až na penzi začne odcházet dolní větev (lidé narození v 70. letech minulého století). Právě kvůli tomuto okamžiku je potřeba se zamyslet, jak je uživit. A protože míra výnosu průběžně financovaného systému je úměrně závislá poměru osob v produktivním věku a osob pobírajících starobní důchody, je zřejmé, že tyto důchody budou buď menší, nebo se k nim lidé dostanou později, anebo bude sazba důchodového pojištění daleko vyšší než dnes. Vlastně by tu byla ještě jedna možnost: penzijní reforma.


Váš názor
  • Popisek
    24.06.2007 8:20

    Sice si to pravděpodobně každý čtenář tohoto serveru domyslí, ale určitě by nebylo na škodu mít napsanou jednotku osy Y v uvedených grafech..
    rejpal Zdenda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)