Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohled odjinud: Wall Street přežije i bez pomoci Fedu

Pohled odjinud: Wall Street přežije i bez pomoci Fedu

04.09.2007 15:15
Autor: 

Bylo by chybou amerického Fedu, kdyby snížil sazby jen proto, aby uchránil hedge fondy před pádem, firmy z Wall Street od krácení prosincových bonusů nebo, i když se to může zdát kruté, majitele od propadnutí jejich domů. Investiční firmy, které si hodně půjčují a také hodně půjčky poskytují, by chtěly, aby Fed zmírnil „credit crunch“ vyvolaný krizí na trhu rizikových hypoték. Futures obchodníci sázejí na to, že Fed se přesně tak zachová a sníží sazbu na jednodenní úvěry mezi bankami na 5% ze současných 5,25%. Fed již do úvěrových trhů peníze napumpoval, když snížil sazbu, za kterou půjčuje ostatním bankám a není potřeba jít dál. Hypoteční trh již ukázal známky toho, že se dokáže uzdravit sám po dobrodružství, kdy poskytoval hypotéky lidem se špatnou nebo žádnou úvěrovou historii.

Společnosti Countrywide Financial Corp., největšímu americkému poskytovateli hypoték, se dostalo úlevy, když Bank of America Corp koupila za 2 mld. USD směnitelné prioritní akcie Countrywide. Tím získala Countrywide prostředky, které obvykle získává od klientů. Navíc se tím ukázalo, že Bank of America, která spravuje více než 10 % všech vkladů v amerických komerčních bankách, věří, že hypotéční trh přežije a že jeho investice, která představuje 19% podíl v Countrywide, se ukáže jako správná.

Lehman Brothers Holdings Inc., největší upisovatel amerických dluhopisů zajištěných hypotékami, jistě přežije, i když zavřel oddělení rizikových hypoték, které koupil v roce 2004 a vyhodil tak 1 200 zaměstnanců. Lehman uvedl, že tento krok sníží zisk ve třetím fiskálním čtvrtletí o 52 mil. USD, na druhou stranu zisk společnosti za celý rok 2006 dosáhl 4 mld. USD. Goldman Sachs Group Inc. pomoc od Fedu nepotřeboval poté, co její hedge fond Global Equity Opportunities utrpěl ztráty v důsledku hypotéční krize, protože Goldman i ostatní investoři do fondu okamžitě napumpovali další 3 mld. USD.

Jako známka návratu k normálu může sloužit fakt, že BNP Paribas, největší francouzská banka, minulý týden znovuotevřela tři investiční fondy, které uzavřela 7. srpna, protože je nemohla kvůli chaosu na úvěrových trzích správně ocenit. Přísnější úvěrové podmínky mohou uchránit fúzovní obchody od nějakých přehnaných excesů. Kupující firmy mohly nabízet za svoje cíle převzetí vysoké částky, protože peníze byly relativně levné.

Největší americký maloobchodník s potřebami pro kutily, Home Depot Inc., musel minulý týden přijmout nižší než plánovanou cenu za svoji zásobovací divizi, kterou prodal třem firmám. Banky poskytující úvěr si totiž vynutily pro sebe příznivější podmínky. Jiné probíhající transakce mohou být projednány znovu a budoucí nabídky na koupi společností by mohly být o něco realističtější.

To ovšem nemá za cíl zjednodušovat propad trhu s bydlením. Na něm je v současnosti tolik neprodaných, dříve někým vlastněných, rodinných domů, že by trvalo více než devět měsíců je všechny prodat, uvedla minulý týden Národní asociace obchodníků s realitami. To je nejvyšší číslo od roku 1991.

Trh s bydlením čekal na zaslouženou odplatu po letech rychlé výstavby, rostoucích cen a rizikových hypoték. Někteří lidé s horší úvěruschopností si nyní nemohou dovolit splácet hypotéky s flexibilní sazbou, u kterých se zvyšují úrokové náklady. To není příliš dobrá zpráva a je otázkou, kolik z těchto lidí pouze neodolalo tlaku lidí prodávajících hypotéky a kolik z nich si žilo nad poměry.

President Bush v pátek prohlásil, že Federální úřad pro bydlení pomůže některým ohroženým majitelům domů s přefinancováním svých hypoték s lepší sazbou tak, aby o svůj domov nepřišli. Pokles na hypotéčním trhu by se mohl rozšířit a omezit tak růst ekonomiky jako celku, který ve druhém čtvrtletí dosáhl 4 %. Předseda Fedu Ben Bernanke v pátek uvedl, že centrální banka udělá všechno pro to, aby k takovému stavu nedošlo. Pokud se bude inflace jevit jako poklidná, mohl by Fed dokonce snížit denní bankovní sazbu. Jediné co by neměl dělat je pomáhat firmám z Wall Street napravovat jejich vlastní chyby.

David Pauly, publicista agentury Bloomberg


Váš názor
 • sazby
  04.09.2007 15:48

  ...tak nějak si představuji fundovaný komentář k danému tématu.....díky
  Koris
  • Re: sazby
   04.09.2007 20:37

   moje rec-pekne videt nazor autory i prognozy, takhle by to melo vypadat.
   s
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data