Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Názory odjinud: Proč snížení sazeb Fedu nezachrání Vánoce

Názory odjinud: Proč snížení sazeb Fedu nezachrání Vánoce

31.10.2007 14:05
Autor: 

Mohlo by dnešní snížení úrokových sazeb Fedu být tím trikem, který naláká spotřebitele trpící nedostatkem peněz k větším útratám během důležité sezóny vánočních nákupů?

Většina ekonomů říká, že tyto peníze navíc nemusí stačit a přijdou příliš pozdě, než aby zachránily vánoce 2007. „Další snížení sazeb nedá spotřebitelům, kteří jsou svázáni nedostatkem hotovosti, o mnoho více peněz“, řekl Paul Kasriel, viceprezident a ředitel ekonomického výzkumu Northern Trust. „První snížení sazeb v září také nepřimělo Američany k větším útratám.“

Pozorovatelé trhu tipují, že Fed ve snaze udržet útraty spotřebitelů a společností v období kreditní krize a poklesu bytové výstavby sníží na Halloween úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. To by znamenalo druhé snížení za tento rok.

Útraty spotřebitelů jsou rozhodující pro ekonomický růst, protože jsou hnacím motorem dvou třetin národního hospodářství. Dostatek financí v amerických domácnostech je obzvláště důležitý ve čtvrtém čtvrtletí, jelikož nákupní měsíce listopad a prosinec obvykle tvoří 50 % nebo i více z ročních maloobchodních tržeb. Podle prognózy federace maloobchodů National Retail Federation zisky za tento rok vzrostou o 4 %, což je ve srovnání s loňskými 4,6 % pokles.

Nicméně snížení sazeb neznamená pro spotřebitele okamžitý pozitivní finanční dopad. Podle Kasriela bude trvat ještě asi šest měsíců, než snížení sazeb ovlivní díky refinancování půjček útratu spotřebitelů.

V září snížil Fed sazbu federálního fondu o půl procentního bodu – denní sazbu pro úvěry, která ovlivňuje, jaké úroky klienti zaplatí za půjčky z kreditních karet, za ekvitní půjčky pro domácnosti a za půjčky na auto. Tento krok vedl ke snížení úroků kreditních karet a úroků hypotečních půjček a týkal se milionů Američanů.

Tyto nové úspory se však nepřenesly do navýšení zisků za září. Ve skutečnosti se zářijové zisky, které se posuzovaly u maloobchodů, které jsou v provozu nejméně rok, zvedly o méně než očekávaných 1,4 %.

Zisky stejných prodejců za říjen směřují ke zvýšení o 2,4 %, což podstatně zaostává za loňským 3% růstem za stejný měsíc.

Michael Rubin, autor Beyond Paycheck to Paycheck, souhlasí s Kasrielem v tom, že ani snížení sazeb o čtvrt anebo i o půl procentního bodu neposkytne Američanům, kteří se nyní potýkají s dluhy kreditních karet, dostatečné cash flow.

„Pokud máte kreditní zůstatek 10 000 USD s proměnlivou sazbou 17,5 % a Fed sníží sazby o půl procentního bodu na 17 %, měsíčně ušetříte pouze okolo 4,17 USD“, uvedl Rubin. „To není žádná výhodná nabídka.“ Spotřebitelé by navíc neměli očekávat okamžité upravení úrokových sazeb kreditních karet.

„Rychlost, se kterou banky upravují proměnlivé sazby kreditních karet, závisí na dohodě o kreditních kartách“, uvedl Rubin a dodal, že úprava může trvat 30 až 90 dní. „Změna úrokových sazeb není pro typickou americkou rodinu žádnou událostí“, řekl Rubin. „Domnívám se, že existují důležitější faktory, než jsou úrokové sazby, které táhnou útraty spotřebitelů – například zaměstnanost a příjem“, uvedl.

Stabilní růst zaměstnanosti a příjmů zatím táhne spotřebitelskou útratu i přes ochlazující se trh s nemovitostmi, vyšší ceny energií a problémy na kreditním trhu. Přestože růst zaměstnanosti v září byl v souladu s očekáváním, známky oslabení v soukromém sektoru představují hrozbu pro následující měsíce. Nejistý růst zaměstnanosti by vedl k otázkám, zda mají Američané dostatek paliva k tomu, aby utáhli ekonomický růst.

Další pozorovatelé trhu se shodují, že snížení sazeb v následujících měsících spotřebitele nezachrání. „I kdyby Fed snížil sazby o čtvrt bodu, pro vánoční období to bude status quo", řekl Richard Hastings, ekonomický poradce Federation of Credit and Financial Professionals.

„V dnešním prostředí existuje menší korelace mezi snížením Fed a zvýšenou kreditní dostupností“, řekl Hastings a dodal, že nevěří, že Fed sazby sníží tento týden. „Pokud již máte špatnou kreditní historii, nedostane se vám žádné úlevy. V současné době neexistuje žádná politika, která by se snažila zachránit slabou kvalitu úvěrů výměnou za zvýšení rizika v systému.

Brian Bethune, americký ekonom pracující pro Global Insight, se domnívá, že snížení sazeb Fedu by mohlo zmírnit obecné stlačování na kreditním trhu, ale že spotřebitelé se potýkají s dalšími finančními tlaky. „Se snížením cen nemovitostí klesá jejich hodnota, kterou by spotřebitelé mohli využít k doplněním příjmů.

„Růst zaměstnanosti se také zpomaluje“, uvedl Kasriel. „Toto bezprostředně ohrožuje útratu spotřebitelů. Snížení sazeb Fed nebude mít na zaměstnanost žádný okamžitý dopad. Takže na záchranu vánočního období snížením sazeb je poněkud pozdě.“

(Zdroj: CNNMoney.com)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba