Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Bush přišel s plánem pomoci lidem postiženým hypoteční krizí

ČTK: Bush přišel s plánem pomoci lidem postiženým hypoteční krizí

07.12.2007 8:13
Autor: ČTK

Washington 7. prosince (ČTK) - Americký prezident George Bush včera předložil plán, který by měl zachránit statisíce Američanů před ztrátou domu v důsledku neschopnosti splácet mnohem dražší hypotéky. Plán sestavený ministerstvem financí USA ve spolupráci s celým hypotečním sektorem by měl také zabránit tomu, aby současná krize hypoték přešla do recese celé americké ekonomiky.

"Kroky, které dnes předkládám, jsou rozumnou odpovědí na závažný problém," řekl Bush. Zásadní částí plánu je pětileté zmrazení hypotečních sazeb a Bush již předem odmítl kritiku za to, že jde o vnucování vládního řešení a odklon od zásad volného trhu. "Neměli bychom finančně zachraňovat poskytovatele úvěrů, realitní spekulanty ani ty, kdo se bezstarostně rozhodli, že si koupí dům, o němž vědí, že si jej nemohou dovolit," uvedl prezident.

Hypoteční sektor v USA letos na jaře zasáhla krize, která vznikla eskalací nesplácení rizikových "substandardních" půjček pro klienty se špatnou úvěrovou minulostí. Krize vedla hypoteční banky k razantnímu přehodnocování úvěrových podmínek, to znamená, že po vypršení nízkých zaváděcích sazeb se úroky v příštích dvou letech prudce zvýší asi 1,8 milionu dlužníků.

Vládní činitelé odhadují, že propadnutí obydlí nejvíce hrozí asi 500.000 Američanů s hypotékami v celkové hodnotě 367 miliard dolarů. Politickou citlivost tématu umocňuje to, že klienty rizikových půjček jsou často chudší vrstvy a menšiny. Aktivní jsou proto v tomto směru i zástupci Demokratické strany, kteří však Bushovy návrhy přijali vstřícně.

Dnešní údaje Asociace hypotečních bank potvrdily, že krize na americkém hypotečním trhu si vybírá stále více obětí. Počet zahájených exekucí kvůli nesplácení hypotečního úvěru se ve třetím čtvrtletí letošního roku vyšplhal na rekordní výši a počet hypoték s pozdním splácením byl největší od roku 1986.

Bushův plán počítá s pětiletým zmrazením úroků na hypoteční úvěry sjednané od 1. ledna 2005 do konce letošního července. Více ohrožených vlastníků domů by však mělo získat pomoc při refinancování svých hypoték nebo přejít k hypotékám zajištěným Federálním úřadem pro bydlení. "Dokonalé řešení neexistuje a vlastníci domů si naši pomoc zaslouží," uvedl Bush.

Činitelé Bílého domu uvedli, že plán by mohl pomoci asi 1,2 milionu dlužníků. Analytici však odhadují, že tento počet bude mnohem nižší. "Teoreticky by plán mohl pomoci až 750.000 vlastníků. V praxi to však podle mého názoru pomůže nanejvýš asi 250.000 vlastníků," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Moody's Economy Mark Zandi.

Plán by měl pomáhat pouze těm, kdo v domech koupených na hypotéky skutečně bydlí a kdo si nemohou dovolit hypotéky s vyššími úroky. Neměl by tedy zlepšovat situaci těch, kdo si nemohou dovolit splácet ani současné úroky, a spekulantů, kteří si za levné úvěry koupili nemovitosti v naději, že později jejich prodejem vydělají na pokračování dlouhého boomu trhu realit.

Realitní trh v USA zažíval v minulých letech od poslední recese v roce 2001 ohromný vzestup. Letos však tento boom vystřídal největší útlum za poslední dvě desetiletí. V důsledku růstu oficiálních úrokových sazeb se začala zvyšovat platební neschopnost nejprve u rizikových hypoték. Jejich krize vedla k prudkému růstu tržních úroků a na přehřátém trhu začaly navíc klesat ceny, což všechny prodeje realit sráží prudce dolů.
Krize na americkém trhu rizikových hypoték přitom vzhledem k propojenosti finančních trhů vyvolala problémy na globálních úvěrových trzích a vedla k otřesům na trzích akcií a dalších finančních aktiv. Investoři a banky mají kvůli investicím do rizikových hypoték mnohamiliardové ztráty. Ekonomové poukazují na to, že otřesy na trzích by mohly vést k útlumu celých ekonomik; na to již začaly snižováním úroků reagovat centrální banky v USA, Kanadě a Británii.

Plán počítá s aktivitou států a obcí, kterým nabízí federální vláda možnost vydat od daní osvobozené dluhopisy ke krytí programu na refinancování hypoték insolventních dlužníků. Kromě veřejných výdajů však bude vládní plán znamenat i nároky na investory, kteří svými penězi levné úvěry pro rizikové klienty umožňovali. Někteří ze zástupců finančních společností se obávají, že budou nuceni přepisovat podmínky hypoték ve prospěch dlužníků a na své výdaje.

Obavy z toho, že krizi odnesou investoři, jako by potvrzovala reakce demokratů. Ti Bushův plán v zásadě přivítali, i když říkají, že je zapotřebí udělat více. "Víme, že to nepokryje všechno, ale je to krok správným směrem," řekl šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Podobně se vyjádřil i předseda výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Barney Frank.

Ministr financí Henry Paulson zdůraznil, že vládní kroky proti dopadům krize hypoték přinesou všeobecný prospěch. "Je v zájmu všech - vlastníků, hypotečních institucí i investorů - vyvinout tržní přístup, který zabrání propadnutím hypoték tam, kde se tomu dá zabránit," řekl Paulson na společné tiskové konferenci s ministrem bytové výstavby a rozvoje měst Alphonsem Jacksonem.


Váš názor
  •  
    07.12.2007 9:05

    Neměli bychom finančně zachraňovat poskytovatele úvěrů, ale dlužníky to je zajimavá myšlenka,doufejme že to tak nedopadne i u nás.
    *
Aktuální komentáře
15.07.2025
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index