Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Sloučení celní a daňové správy by státu uspořilo až 2,4 mld ročně

MF: Sloučení celní a daňové správy by státu uspořilo až 2,4 mld ročně

4.4.2008 15:42
Autor: ČTK

Zvažované sloučení finanční a celní správy by státu uspořilo až 2,4 miliardy korun ročně. Počet jejich pracovníků by klesl téměř o 3700 na 19.250. Vyplývá to z návrhů ministerstva financí na komplexní změnu daňového systému.

Ministerstvo uvádí, že cílem navrhované integrace je úspora výdajů a zefektivnění celé správy. "Lze s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadovat úspory mzdových, kapitálových a běžných výdajů ve výši až 2,4 miliardy korun ročně. Zásadní rozsah úspor je realizován na vrub výdajů současné celní správy," uvádí materiál MF.

Plány počítají v prvním kroku se sloučením současných finančních orgánů a Celní správy do jednotné Finanční a celní správy ČR. V případě daňové správy MF uvažuje o nahrazení 199 finančních úřadů 93 úřady umístěnými v okresních městech. Na místech rušených finančních úřadů budou nadále fungovat pobočky.

Finanční úřady by byly podřízeny finančnímu ředitelství, vedle toho by fungovala jako bezpečnostní složka celní stráž a vznikl by také Specializovaný finanční úřad.

Ten by měl zaměstnat vysoce kvalifikované úředníky, kteří by se soustředili na velké, většinou nadnárodní společnosti. "Specializované úřady pro velké, respektive specifické daňové subjekty jsou celoevropským trendem, s ohledem na to, že daňové příjmy z velkých subjektů tvoří ve vyspělých zemích 30 až 50 procent celkových fiskálních příjmů," uvádí MF.

Na mzdách by měl stát změnami ušetřit od roku 2010 ročně téměř 1,9 miliardy korun. Sloučením a integrací informačních systému ušetří 88 milionů korun ročně a sloučení a redukcí úřadů 412 milionů korun ročně.

Zároveň je ovšem podle návrhů nutné počítat s jednorázovými výdaji ke konci roku 2010 ve výši 1,8 miliardy korun. "Dále integrace zatíží státní rozpočet v dalších obdobích výdaji v odhadované výši 720 milionů korun ročně, přičemž lze počítat s poklesem," uvádí materiál. Návratnost integrace tak MF odhaduje na jeden rozpočtový rok.

Část celníků by měla být propuštěna s organizačních důvodů, to si vyžádá podle plánů výdaje na odchodné a výsluhový příspěvek. Část celníků by měla být zařazena k ostatním bezpečnostním složkám, například k policii. Zbytek přejde pod sloučenou finanční a celní správu.

Podle propočtů MF si odchodné a odstupné vyžádá v roce 2010 téměř 272 milionů korun. Výsluhový příspěvek si vyžádá na státním rozpočtu 208,5 milionu korun.

Radikálnější návrhy ministerstva financí pak počítají pouze se 14 finančními úřady v krajských městech. V dalším kroku by bez ohledu na zvolenou variantu měla být sloučená finanční a celní správa pověřena výběrem sociálního a zdravotního pojištění. Vše se uskuteční nejdříve v roce 2012.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data