Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CNN: Tikající časovaná bomba Fannie & Freddie

CNN: Tikající časovaná bomba Fannie & Freddie

21.4.2008 16:45
Autor: 

Možná krize, do které by se mohly dostat obři na americkém hypotéčním trhu, Fannie Mae a Freddie Mac, je tikající časovanou bombou, která by mohla stát vládu mnohem víc, než kolik dosud celkem věnovala na záchranu finančních institucí, uvádí server CNNMoney.com

Podle serveru zatím není mnoho analytiků, kteří by předpovídali, že se tyto dvě firmy dostanou do takových problémů a budou potřebovat záchranu vlády, nicméně poukazuje na to, že mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s již zveřejnila svůj odhad toho, kolik by takovýto nejhorší možný scénář americké daňové poplatníky stál: 420 miliard až 1,1 bilionu dolarů. To je mnohem více, než kolik stát stála pomoc bankám v průběhu úvěrové krize na konci 80.let a na začátku 90.let, kdy daňoví poplatníci zaplatili zhruba 250 mld. dolarů.

Podle S&P by byla záchrana Fannie a Freddie tak drahá, že by ohrozila úvěrový rating americké federální vlády, který je v současnosti na nejvyšším možném stupni AAA. Pokud by k tomu došlo, zdražily by všechny vládní úvěry.

Fannie Mae a Freddie Mac pomáhají fungování hypotéčního trhu tím, že skupují úvěry a přeměňují je na cenné papíry. Obě společnosti jsou sponzorované a podporované vládou.

Fannie zprávu S&P nekomentoval. Freddie ve zprávě uvedl, že zpráva S&P byla jen „analýzou možného scénáře, nikoli předpovědí“ a dodal, že „Freddie Mac je i nadále dobře kapitalizovanou společností“.

Analytička S&P Victoria Wagner, která pracovala na uvedené zprávě, uvedla, že S&P nepředpovídá, že Fannie a Freddie nutně bude potřebovat záchranu. Nicméně ona a další analytici se obávají dopadu, který by mohly mít další problémy na hypotéční trh, neboť tyto dvě společnosti jsou pro zdraví tohoto sektoru čím dál tím důležitější.

Wagner přitom poukazuje na to, že na konci ledna za 82 % všech hypoték v USA ručila jedna z těchto firem, což je podstatně více, než 46 % ve druhém čtvrtletí roku 2007. Fannie a Freddie primárně zajišťují takzvané „conforming loans“, tedy úvěry poskytované subjektům s dobrým kreditem a vysokými splátkami. Ale ani toto omezené zapojení na trhu se „subprime“ úvěry tyto firmy neuchránilo od toho, aby se dostaly do obřích ztrát, když se ceny nemovitostí propadly a začaly se množit předčasná stornování hypotéčních smluv.

Role obou společností na hypotéčním a nemovitostním trhu přitom zřejmě ještě dále poroste díky tomu, že jim Kongres zvýšil limit na zajišťování hypoték na 729.750 USD z předchozích 417.000 USD.

Také úřad pro dohled nad federálním podnikáním na trhu s bydlením (The Office of Federal Housing Enterprise Oversight, OFHEO), který reguluje činnost obou firem, nedávno uvolnil své otěže, když snížil minimální kapitálové rezervy těchto dvou firem ve snaze napumpovat na úvěrové trhy dodatečných 200 mld. USD. Nové limity však podle Wagner a dalších analytiků zvýší rizika a ztráty obou firem.

Nemyslím si, že zpráva by chtěla říci, že záchrana je potřebná nebo bezprostředně hrozící, uvedla Wagner. Nicméně tyto společnosti ohrožují problémy na trzích bydlení a hypoték právě kvůli jejich zvyšující se roli na hypotéčním trhu.

„Skutečný fundamentální problém je, že ceny realit klesají a mohly by ještě výrazně klesat,“ řekl Robert Shiller, ekonom na Yale University, který již roky varoval, že se na realitním trhu vytváří cenová bublina. „OFHEO, Fannie a Freddie nikdy neuvažovaly o možnosti masivní korekce na realitním trhu,“ uvedl.

Někteří analytici uvádí, že pokud investoři začnou vidět problémy v úvěrové výkonnosti Fannie a Freddie, budou se těchto úvěrů zbavovat. A to by přinutilo federální vládu zasáhnout. „Řekl bych, že pravděpodobnost určité formy podpory je minimálně 50:50. Neříkám, že to bude nutně stát 1 bilion dolarů, ale budou potřebovat určitou formu pomoci, a k tomu by klidně mohlo dojít letos,“ řekl Dean Baker, spoluředitel Centra pro ekonomický a politický výzkum.

Rovněž investoři signalizují rostoucí obavy. Výnosová prémie u cenných papírů zajištěných Freddie a Fannie v porovnání s výnosem státních dluhopisů vzrostla na 2,25 procentních bodů z 1,7 procentních bodů na začátku roku. To je známka toho, že investoři vidí větší riziko toho, že se Fannie a Freddie dostanou do větších problémů.

OFHEO ve své výroční zprávě uvedl, že přestože Fannie a Freddie pokročily v odstraňování svých problémů v účetních výkazech, přetrvávají u nich stále výrazná rizika. Úřad navíc uvedl, že vzhledem k současnému bezprecedentnímu poklesu cen bude pro tyto firmy těžké ohodnotit rizika plynoucí z hypoték, které zajišťují.
 
Nicméně analytik společnosti Stanford Group Jaret Seiberg upozornil, že Fannie a Freddie by nakonec měly krizi překonat, už jen proto, že není žádných pochyb, že je vláda podrží.

Proto by zde neměla být taková krize důvěry v jejich budoucnost, jako tomu bylo u investiční banky Bear Stearns, než Fed zakročil a souhlasil s garancí 29 mld. USD, která umožnila koupi této instituce konkurenční bankou JPMorgan Chase.

„Právě implicitní vládní garance umožňuje Fannie a Freddie pokračovat ve fungování, i když trh soukromých cenných papírů zajištěných hypotékami vysychá,“ uvedl Seiberg.

Zdroj: CNNMoney.com


Váš názor
  • FNM a FAE nejsou státní společnosti
    22.4.2008 19:04

    Tak tady to v roce 2006 začalo jako rakovina a tiše to pokračuje. Přitom stát nemá povinnost garancí, ale problém je v tom, že obě společnosti byly založeny Amíkovským Kongresem již někdy v roce 1936, a v 60tých letech jim byl změněn statut tak, aby to v žádném případě nebyly státní společnosti.
    kompi
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m