Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Světové ceny komodit by mohly klesat ještě měsíce

Analytici: Světové ceny komodit by mohly klesat ještě měsíce

11.08.2008 8:14
Autor: ČTK

Prudký růst světových cen komodit, který se ještě před několika týdny zdál jako nezastavitelný, možná konečně odrovnal sám sebe. Náhlý pokles cen všeho možného od mědi přes rýži po ropu a bavlnu naznačuje, že ceny komodit vylétly příliš rychle a příliš vysoko. Analytici předpokládají, že v dalších měsících bude jejich pokles pokračovat, protože se pomalejší hospodářský růst z USA rozšířil i za jejich hranice a zmírnil světovou poptávku.
Pokud se americká ekonomika opět vzchopí nebo se zásobování světového trhu ropou opět zhorší, mohou ceny komodit opět začít růst. Žádný z cenových scénářů se ale nejeví pravděpodobný na déle než několik měsíců.
 
"Prostor k poklesu tu pořád je," uvedl analytik trhu s komoditami z newyorské společnosti MF Global Edward Meir. "Lidem teď dochází, že se růst zpomaluje jak v USA, tak v cizině, a že poptávka po komoditách klesne," dodal.

Spotřebitelé by měli pocítit pokles alespoň u některých komodit. Nižší ceny ropy zlevní převoz potravin a dalšího zboží po světě a kladný dopad na peněženky se ukáže i u čerpacích stanic. Klesající ceny kukuřice a sóji pak budou mít vliv na nákupy v supermarketech.

Na poslední propad ukazuje například index Jefferies-Reuters CRB, který je světovým ukazatelem cen komodit. Za červenec se index snížil o deset procent, což byl jeho největší měsíční pokles od roku 1980, kdy byly Spojené státy v recesi. "Z komodit se udělala bublina a praskla," shrnul James Cordier, prezident floridské obchodní společnosti Liberty Trading Group.

"Každý se teď rve, aby se dostal z lodi dřív než ten vedle něj," podotkl analytik komoditních trhů Nathan Golz z Wachovia (18 USD, 4,73%) Securities. "Je ohromné pozorovat, jak rychle se z komodit stalo to poslední místo, kde by chtěl mít někdo peníze," dodal. Podle Davida Accomazza z losangeleské skupiny Cervino Capital Management vydrží nezájem o nákup komodit ještě tři až devět měsíců.

Zlato se před víkendem prodávalo zhruba za 864 dolarů za unci a v polovině března přitom unce stála rekordních 1038,60 dolaru. V posledních dnech ztrácela kolem deseti dolarů za den.

Ropa ztratila kolem 32 dolarů, tedy asi 21 procent od rekordních 147,27 dolaru za barel z minulého měsíce. V jejím propadu se projevil i vliv drahého benzinu, který v USA spotřebitelům zprotivil velké užitkové vozy s vysokou spotřebou a přiměl je rušit dovolené. Dokonce i spekulanti na trhu s ropou přehodnotili strategie a sázejí na další cenový pokles, poprvé za 17 měsíců.

Přesto by se ceny mohly ještě vydat vzhůru. A největším faktorem bude podle analytiků slabší americká ekonomika. Pokud se její růst zrychlí, nezaměstnanost klesne a spotřebitelé začnou znovu utrácet, obnoví se poptávka po energiích, stavebních materiálech a dalším zboží a napětí mezi nabídkou a poptávkou by se ve světě mohlo obnovit. "Očekáváme ale, že se to nestane nejméně pár čtvrtletí," namítl Cordier.

Katalyzátorem bude i Čína. Země omezila automobilový provoz a zavřela stovky továren, aby před nynější olympiádou omezila smog a zmírnila znečištění ovzduší. Někteří analytici proto upozorňují, že se po skončení her i čínská poptávka obnoví. Tlak na růst cen komodit také může přiživit růst světové populace a vyšší kupní síla lidí v rozvojových ekonomikách.

"Lidé nezapomněli násobilku, a tak se dá předpokládat, že ceny v určitém okamžiku opět půjdou nahoru," citovala agentura AP dalšího z analytiků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m