Česká koruna včera poměrně slušně ztrácela. Na vině byl podle nás primárně slabý index německé nálady Ifo, který zhoršil náladu i vůči české měně. Po většinu odpoledne koruně nepomohl ani obrat na eurodolaru a ztráta americké měny. Koruna tak končila výrazně slabší těsně pod 24,60 EUR/CZK.
Dnes by koruna měla primárně sledovat další pohyby dolaru. Ranní zvolnění nominálního růstu mezd by české měně nijak pomoci nemělo, i když pravděpodobně zůstane stranou zájmu. Z technického pohledu bude pro korunu na současných úrovních o něco těžší rozšiřovat stávající ztráty.
Americký dolar v úterý vůči euru posílil na 6ti měsíční maximum po překvapivě slabém německém indexu podnikatelské nálady Ifo a již třetí měsíc po sobě je vyšší spotřebitelská nálada v USA. Posilování dolaru pak zastavily nižší než očekávané prodeje nových domů a záznam z jednání Fedu podtrhující obavy ze zpomalování tempa růstu a napětí na finančních trzích. Když se k tomu přidal růst cen americké ropy kvůli obavám z účinků hurikánu Gustav, ztratil dolar část svých zisků a den končil na EUR/USD 1,4649.
Z dnešních dat bude pozornost věnována americkým zakázkám na zboží dlouhodobé spotřeby. Odhady počítají se slabými čísly, vyšší spotřebitelská důvěra ale může vylepšit i průmyslové zakázky. Včerejší oslabení eura však již dnes vyvolalo částečnou korekci a vrátilo měnový pár EUR/USD nad hranici 1,47. Nálada na trzích se přesto zdá o něco příznivější pro americkou měnu, zvláště když zpomalení evropské ekonomiky může být výraznější, než se čekalo a německá předběžná spotřebitelská inflace z prvních spolkových zemí bude nižší. Pokud dnes hurikán neohrozí těžbu ropy, má měnový pár EUR/USD šanci přesunout se opět pod úroveň 1,47. K výraznějšímu posunu ale dolar zatím sotva najde sílu, zvláště když se dnes zvýšila červencová německá výrobní inflace.
Zlotý včera vůči euru oslabil, po ranních EUR/PLN 3,304 končil na 3,3310. Z domácích dat přišly smíšené signály, růst maloobchodních tržeb meziměsíčně zpomalil, meziročně ale vzrostl. Určujícím prvkem pro celou střední Evropu byl pak slabý německý index Ifo, který oslabil také zlotý. Oslabení růstu polské ekonomiky odhaduje i náměstkyně ministra financí K. Zajdel-Kurowská, podle ní by HDP v 2q08 měl vzrůst o 5,7 % y/y proti 6,1 % y/y v 1q08.
Hlavní událostí dnešního dne je zasedání Výboru pro měnovou kontrolu. Změna sazeb se nečeká, se zájmem se bude čekat na doprovodný komentář, který by měl naznačit, zda přichází do úvahy ještě jedno zvýšení sazeb nebo zda obavy ze zpomalování ekonomiky zdůrazní potřebu pozvolného uvolňování měnové politiky. Do rozhodnutí banky by však zlotý mohl část svých včerejších ztrát smazat. K výraznějšímu posílení ale bez podstatné podpory ze zasedání centrální banky najde sotva sílu.
Forint v úterý spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabil, po ranních EUR/HUF 234,40 končil na 235,50. Spolu s ostatními středoevropskými měnami také ta maďarská utrpěla po slabém německém indexu Ifo.
Hlavní dnešní domácí událostí bude reakce na oznámení předsedy vlády, že vláda chce snížit daně až o 300 mld. HUF v příštím roce. Snížení však bude podmínečné, pokud se podaří zmíněnou částku získat z jiných zdrojů. Deficit rozpočtu by přitom měl klesnout na 3,2 % HDP. Obavy, zda daňové úlevy, cca 2/3 úlev pro podniky a 1/3 pro domácnosti, nezpůsobí naopak vyšší deficit státního rozpočtu, by mohly dnes působit proti forintu, důležitou roli bude však hrát i pohyb měnového páru EUR/USD.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci
Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.