Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možný lék EU na krizi: Další reformy a podpora malých podniků

Možný lék EU na krizi: Další reformy a podpora malých podniků

6.10.2008 11:45
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Evropská unie by se proti současným hospodářským problémům mohla bránit strukturálními reformami, podporou malých podniků či rozpočtovou ukázněností. Vyplývá to z návrhu závěrů  setkání ministrů financí EU v Lucemburku, který má ČTK k dispozici. Unie v současné době čelí zpomalení ekonomiky či inflačním tlakům způsobeným cenami energií a potravin.

"Členské státy do značné míry čelí společným otřesům. Ekonomická situace si vyžaduje koordinovanou odpověď na úrovni EU, založenou na společném porozumění současným problémům, se společnými rysy, ale i národními specifiky," stojí v materiálu. Ve druhém čtvrtletí ekonomika 27 zemí Evropské unie utrpěla kvůli slabosti největších západoevropských zemí pokles a její hrubý domácí produkt klesl proti předešlému čtvrtletí o 0,1 procenta.

Státy EU by podle materiálu měly navrhnout postup, jak držet na uzdě inflaci, aby se zlepšila kupní síla spotřebitelů či podpořil udržitelný růst hospodářství. Inflaci letos ženou nahoru zejména ceny energií a potravin.
Růstový potenciál unie by mohly zvýšit strukturální reformy, zvláště posílení konkurence na trhu zboží a služeb, zejména pak maloobchodních služeb, stojí v návrhu. Ekonomikám by podle něj rovněž pomohla lepší flexibilita a mobilita na pracovním trhu. "Členské státy by měly letos na podzim představit ambiciózní reformní programy na národní úrovni a pevně se jich držet," píše se v návrhu.

Dalším nutným krokem je udržet rozpočtovou zdrženlivost. Současný Pakt stability a růstu podle návrhu poskytuje dostatečný rámec proto, aby státy mohly zmírnit následky zpomalení ekonomiky unie. Nynější tříprocentní práh deficitu HDP tak prý není nutné, až na výjimečné případy, překračovat Zástupci čtyř největších ekonomik EU se ale o víkendu shodli, že k vyřešení současné krize bude třeba i uvolnění unijních rozpočtových pravidel. Řada jiných členských států je ale proti tomuto kroku. Lze proto očekávat, že pakt bude na jednání ministrů jedním ze sporných bodů.

Podle návrhu je potřebné obnovit důvěru na finančních trzích, kterými nyní již více než rok zmítá krize vyvolaná problémy na americkém hypotečním trhu. Zmatky na trzích jsou klíčovým prvkem současného globálního ekonomického zpomalení, stojí v materiálu. Malým a středním podnikům proto hrozí zhoršení přístupu k úvěrům. Pro mnoho z nich by to mohlo znamenat vážné potíže.

Evropská investiční banka proto přijme řadu reforem, které by měly posílit dostupnost peněz pro tyto podniky. Banka mimo jiné navrhuje zvýšit prostředky vyčleněné na půjčky pro malé a střední firmy o polovinu na 15 miliard eur (zhruba 372 miliard korun), stojí v návrhu.

Jaká bude jeho konečná podoba, bude jasné po setkání ministrů financí EU v Lucemburku, které začíná dnes setkáním ministrů eurozóny a končí v úterý. Vedle debat nad Paktem stability a růstu lze očekávat i jednání o současných problémech finančních ústavů v řadě evropských zemí. Německo například trápí problémy druhého největšího hypotečního ústavu v zemi Hypo Real Estate, kterému mělo finančně pomoci několik investorů; ti však od svého záměru odstoupili. Německá vláda navíc v neděli večer napodobila Irsko a oznámila, že bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC