Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Další snižování sazeb nevylučujeme, záleží na inflaci a vnějším prostředí

Singer: Další snižování sazeb nevylučujeme, záleží na inflaci a vnějším prostředí

13.5.2009 9:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Další snížení úrokových sazeb Českou národní bankou je možné v případě, že by se dále zhoršilo vnější prostředí a zpomalovala inflace, uvádí v prezentaci zveřejněné na stránkách ČNB viceguvernér centrální banky Miroslav Singer.

Finanční krize podle Singera přinesla do domácího finančního sektoru kolaps vzájemné důvěry mezi finančními institucemi, což se odrazilo v propadu likvidity, zvýšené volatilitě a především ve zvýšené rizikové prémii na trzích. Vedle propadu akciových trhů krize také přinesla zmrazené trhu s byty.

Viceguvernér ČNB však znovu zdůraznil, že domácí finanční, potažmo bankovní sektor je v dobré kondici. Má přebytek likvidity (ČNB stahuje peněžní prostředky), je relativně izolovaný (má dostatek zdrojů na financování úvěrů primárními depozity), banky nemají příliš velkou část úvěrů vydaných v cizích měnách a podíl toxických aktiv je minimální, když netvoří ani jedno procento. Shrnuto: trh má silnou kapitalizaci a zůstává ziskový. Je zranitelný mnohem méně, než jiné trhy.

Stejně jako další centrální banky, byla nucena i ČNB opakovaně snižovat klíčové sazby. Nyní je podle Singera rozhodování o snížení sazeb podporováno zejména zhoršenými výhledy ekonomik, sníženými tlaky na inflaci zvenčí, pádem úrokových sazeb na světových trzích a obnoveným posilováním koruny s ohledem na její současnou relativní stabilitu. „Pokud zesílí negativní externí trendy a inflační tlaky dále zeslábnou, další snížení sazeb ČNB nelze vyloučit,“ uvedl Singer.


Váš názor
  • Ale ale pane kolego Singere, už tolik nepijte
    16.5.2009 12:29

    Ale pane kolego pro další snižování sazeb není silný důvod, propad HDP o 3,4 % přestavuje dno kontrakce. Takže teď, když už jsme na dně, tak už přece nebudeme nic snižovat. Eva Zamrazilová 15.5.2009 12:44
    oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů