Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přímé zahraniční investice v Evropě kvůli krizi stagnují, ČR se drží mezi nejatraktivnějšími zeměmi

Přímé zahraniční investice v Evropě kvůli krizi stagnují, ČR se drží mezi nejatraktivnějšími zeměmi

5.6.2009 16:08
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Celosvětová krize si tak i v této vybírá svou daň i v oblasti přímých zahraničních investic, ty v Evropě vloni stagnovaly, Česko se stále drží mezi nejatraktivnějšími zeměmi. Vyplývá to z výsledků sedmého průzkumu společnosti Ernst & Young o investičních projektech v Evropě zveřejněného v pátek.

Česká republika stále patří mezi dvacítku investorsky nejatraktivnějších zemí světa. V celkovém žebříčku podle počtu umístěných zahraničních projektů však klesla z 9. místa na 14. místo, a to i přesto, že v roce 2008 získala o pět procent více přímých zahraničních investic než v roce 2007. V počtu vytvořených pracovních míst zaznamenala dokonce 63procentní pokles.

Podobný trend je možné sledovat i v jiných evropských státech. I když se počet investic v Evropě během roku 2008 téměř nezměnil, dopad nastupující recese na zaměstnanost je značný.

Nejistota, kterou s sebou ekonomická krize přinesla, dočasně změnila priority investorů, kteří nyní upřednostňují tradičnější trhy. Podle průzkumu, v němž bylo v únoru letošního roku osloveno 809 investorů z celého světa, jsou západní Evropa (40 %) a střední a východní Evropa (39 %) shodně hodnoceny jako „nejbezpečnější“ regiony, tj. jako regiony, které jsou nejatraktivnější pro zřízení dceřiné společnosti nebo další rozšíření její činnosti. Zájem investorů o Brazílii, Rusko, Indii nebo Čínu dočasně klesl. Nejvíce atraktivním světovým regionem pro přímé zahraniční investice v následujících třech letech bude střední a východní Evropa. Je o tom přesvědčeno až 52 % dotazovaných investorů.

„Lídrům světové ekonomiky jde dnes především o to přečkat krizi a maximalizovat návratnost stávajících aktiv. I když vstup na nové trhy nabízí obrovské příležitosti, nese s sebou současně i zvýšená rizika. Evropa je vnímána jako předvídatelná a bezpečná. Investoři jsou dnes navíc loajálnější svým původním zemím a historickým trhům, raději zůstávají, doma než aby investovali v zahraničí. Dobrou zprávou je, že podle našeho průzkumu bude střední a východní Evropa v následujících třech letech nejvíce atraktivním regionem pro přímé zahraniční investice,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

Počet projektů v Evropě se sice v roce 2008 v podstatě nezměnil, dopad nastupující recese na zaměstnanost je však významný. V loňském roce bylo v Evropě ohlášeno 3 718 investičních projektů, což je o šest více než v roce 2007. Počet pracovních míst, které investiční projekty nově vytvoří, klesl o 16 procent na 148 333.

„Na základě údajů roku 2008 však ještě není možné si udělat úplný obraz o tom, jaký bude skutečný dopad ekonomické krize na přímé zahraniční investice. Investiční rozhodnutí realizovaná v roce 2008 byla totiž přijata řadu měsíců před příchodem krize, což je důvodem, proč se objem projektů realizovaných v Evropě oproti roku 2007 prakticky nezměnil. Obávám se, že situace v roce 2009 bude úplně jiná,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti Ernst & Young v České republice.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data