Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poskytnuté nové úvery v júni medzimesačne vzrástli

Poskytnuté nové úvery v júni medzimesačne vzrástli

27.7.2009 15:30
Autor: SITA

Júnový objem novoposkytnutých úverov podnikom a obyvateľstvu medzimesačne vzrástol o 5 % na 995 mil. eur. Rástol tak v sektore podnikov ako aj domácností. Z vybraných typov podnikových úverov rástli len úvery na nehnuteľnosti a prevádzkové úvery. Naopak, objem nových investičných a ostatných úverov medzimesačne poklesol. Pri ostatných úveroch spôsobilo pokles najmä zníženie objemu úverov poskytnutých do zahraničia oproti minulému mesiacu. Medzimesačný rast novoposkytnutých úverov v sektore domácností vyvolali hlavne nové úvery na nehnuteľnosti a ostatné úvery pri menšom poklese objemu nových spotrebiteľských úverov. V medziročnom porovnaní však celkový objem úverov podnikom a obyvateľstvu klesol o takmer 37 %. Vyplýva to z materiálu Národnej banky Slovenska (NBS).

Nové úvery pre podniky v júni tohto roka medzimesačne rástli len nepatrne, teda o 0,5 % na 643 mil. eur. Úbytok zaznamenali investičné úvery takmer o 27 % na 72 mil. eur a ostatné úvery o 17 % na 187 mil. eur. Medzimesačný rast bol viditeľný pri prevádzkových úveroch o necelých 10 % na 319 mil. eur. Najvýraznejší medzimesačný rast z podnikových úverov zaznamenali úvery na nehnuteľnosti, a to o 160 % na 65 mil. eur. Na medziročnej báze bol zjavný úbytok pri všetkých skupinách nových úverov podnikom. Prevádzkové úvery poklesli o 37 % a úvery na nehnuteľnosti klesli o 43 %. Investičné úvery poklesli až o 78 %. Objem ostatných úverov medziročne klesol o necelé 4 %. Celkový medziročný pokles nových úverov v sektore dosiahol 44 %.

Výraznejší medzimesačný rast nových úverov ako v sektore podnikov bol v júni tohto roka badateľný v sektore obyvateľstva. Objem sa zvýšil o 14 % na 352 mil. eur. Takmer zhodnou mierou rastu sa na tomto medzimesačnom zvýšení podieľali nové úvery na nehnuteľnosti a ostatné úvery s ich nárastom o 22 %. Úvery na nehnuteľnosti tak v júni dosiahli objem 237 mil. eur a ostatné úvery 33 mil. eur. Mierne klesli spotrebiteľské úvery o niečo vyše 3 % na 82 mil. eur. Medziročný pokles objemu nových úverov sa dotkol hlavne úverov na nehnuteľnosti o 19 % a ostatných úverov o 41 %. Rástli len spotrebiteľské úvery o 5 %. Celkovo sa objem novoposkytnutých úverov pre obyvateľstvo medziročne znížil o 18 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data