Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco: Valná hromada se neuskutečnila, přítomní akcionáři neměli potřebnou polovinu hlasů

Orco: Valná hromada se neuskutečnila, přítomní akcionáři neměli potřebnou polovinu hlasů

16.9.2009 12:30
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Valná hromada společnosti Orco (229 CZK, 2,23%), na níž chtělo vedení firmy předložit investorům plán na navýšení autorizovaného kapitálu, se neuskutečnila. Uvedl to dnes server iHNed.cz. Valná hromada se měla konat v úterý, v ten den firma o valné hromadě nevydala žádnou informaci.

Akcionáři, kteří se na hromadu do Lucemburku dostavili, disponovali méně než polovinou hlasů. A právě podmínka účasti alespoň poloviny akcionářů byla nutná, aby byla valná hromada usnášeníschopná, řekl serveru viceprezident firmy Aleš Vobruba.

Představenstvo firmy chtělo na mimořádném setkání akcionářů předložit investorům plán na navýšení autorizovaného kapitálu až na 500 milionů eur (12,7 miliardy Kč). Firma chce navýšit kapitál vydáním nových akcií pro strategického investora Colony Capital, který předběžně za 30procentní podíl nabídl kapitálovou injekci 80 milionů eur.

To, že se valná hromada neuskutečnila, podle Vobruby plán na vydání nových akcií nenaruší. "Staré rozhodnutí o výši autorizovaného kapitálu ve výši 300 milionů eur stále umožňuje vydat nové akcie," řekl. Smlouva s Colony Capital podle něj obsahuje exkluzivitu až do konce listopadu.

Autorizovaný kapitál představuje maximální objem prostředků, které může společnost získat prostřednictvím vydání nových akcií. Jeho část zůstane obvykle nevyužita.

Na valné hromadě se mělo rovněž hlasovat o likvidaci společnosti, což vyplývá z lucemburských zákonů, kde je firma registrovaná. O další existenci firmy se podle tamní legislativy rozhoduje v případě, že se kumulovaná ztráta přehoupne přes tři čtvrtiny vlastního jmění společnosti. K tomu přispělo první pololetí, kdy firma totiž prodělala 200 milionů eur (přes pět miliard korun).

Orco nyní svolá náhradní valnou hromadu akcionářů na 20. října, která již nebude obsahovat podmínku účasti.

Ještě před tím, 24. září, se v Paříži sejdou držitelé dluhopisů Orka, kde budou hlasovat o plánu firmy o restrukturalizaci dluhů. Šéf firmy Jean-François Ott chce současným držitelům dluhopisů, což jsou většinou velké finanční instituce, nabídnou nové dluhopisy s pozdější splatností a zároveň akcie firmy. Orco by se tak zbavilo zhruba pětiny dluhů.

Orco se potýká s problémy kvůli propadu cen nemovitostí i zamrznutí realitního trhu. Firma navíc nezvládla obrovský počet plánovaných projektů. Nyní pod soudní ochranou před věřiteli prochází připravuje plány na restrukturalizaci, jejichž součástí má být podle Otta i prodej nerentabilních projektů. Soustředí se jen na ty nejvíce ziskové.


Váš názor
  •  
    16.9.2009 13:20

    Orco má problémy,jak každá jiná firma v krizi ale orco se potýká spíše problémem Otta samotného jak získat zpátky akcie co mu prodala banka a tohle je ten pravej problém firmy ORCO!!!!§.
    Erste
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data