Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Medvěd“ Edwards (SocGen) versus miliardář Fisher: S jarem nové dno nebo S&P na 1300 bodech?

„Medvěd“ Edwards (SocGen) versus miliardář Fisher: S jarem nové dno nebo S&P na 1300 bodech?

10.11.2009 18:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ekonomika se zvedá u recese a index S&P 500 vyvede nad 1300 bodů do února příštího roku v čele s průmyslovými tituly citlivými na vývoj hospodářství, myslí si americký miliardář Fisher. Globální akciové trhy se dočkají nového dna a světová ekonomika bude čelit globální recesi, prezentuje svůj opačný názor Albert Edwards, analytik francouzské Société Générale, který korektně předpověděl asijskou finanční krizi.

Index S&P 500 pravděpodobně dosáhne v únoru příštího roku nad úroveň 1300 bodů, protože ekonomika pokračuje ve zotavování z recese, uvádí miliardář Kenneth Fischer. K dosavadnímu růstu o 62 procent ze svých březnovým minim tak index přidá ještě dalších 25 procent v průběhu následujících tří měsíců, domnívá se Fisher, spravující 35 miliard dolarů ve své investiční společnosti Fisher Investment Inc. „Jde pouze o reverzi nadměrného pesimismu, jehož jsme byli svědky,“ uvádí investor. „Vzhledem k hloubce medvědího trhu máme před sebou stále ještě velkou část růstu,“ dodává.

Ekonomika se podle Fishera neobnovuje nízkým tempem. „Amerika je rychlejší, než si nyní lidé myslí. Přesvědčila o tom již čísla o HDP ve třetím čtvrtletí,“ uvedl. Fisher, patřící na trhu do „býčího“ spektra, uvedl, že v následujících třech měsících povedou akciové trhy výše tituly citlivé na vývoj ekonomiky. Jmenoval zvláště odvětví základních materiálů, spotřebitelský sektor dokázaný na zbytné (ne nutné) výdaje zákazníků a průmyslové podniky. Porostou podle něho také technologické společnosti a energetické tituly. Fisher také potvrdil svůj pohled z počátku rally na přelomu března a dubna, že investoři by z teritoriálního pohledu měli držet „overweight“ pozici v akciích rozvíjejících se trhů.

Albert Edwards, označovaný v kontrastu k Fisherovi za prominentního akciového „medvěda“ a který je dlouhodobým kritikem měnové politiky západních centrálních bank, je skeptický k nadějím, že tato monetární (a fiskální) expanze uchrání západní svět před „ztracenou dekádou“ tak, jak ji prožilo Japonsko v devadesátých letech minulého století. „Neříkáme lidem, aby se nepodíleli na dosavadní rally (to bychom jako správci fondů byli brzo odejiti), ale neměli by být tak pevně přesvědčeni o tomto růstu ekonomik,“ uvádí Edwards.

Z krátkodobého pohledu se Edwards obává pádu Japonska do problému s vlastním financování při pohledu na neustále slábnoucí poptávku po japonských vládních dluhopisech. Vyšší výnosy japonských vládních dluhopisů byly podle Edwardse tím, co přimělo část investorů přesměrovat své investice ze světa zpět do domácího trhu. Za černý humor označuje víru investorů v zázračný hospodářský růst Číny. „Valuace akcií byly po posledních deset let směšné (rozumějme směšně vysoké). Jsem méně medvědí, než dva roky zpět, protože první vlnu korekce máme za sebou,“ uvádí Edwards, který se domnívá, že index S&P měl nalézt svoje dno někde na úrovni 500 bodů.

Rok před asijskou měnovou krizí , ještě jako zaměstnanec jiné společnosti, Edwards zveřejnil svoji zprávu, ve které označil ekonomiku Malajsie za "noddynomics" (volně přeložitelné dle postavičky u nás známé jako Neználek). Malajskou měnu tehdy označil za nadhodnocenou a říkající si o problémy a devalvaci. Stalo se v roce 1997, kdy se měna fixována vůči dolaru stala terčem spekulace. Krize se rozšířila na Indonésii, Malajsii či Jižní Koreu. Investoři se stáhli, akciový trh propadl.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university