Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Medvěd“ Edwards (SocGen) versus miliardář Fisher: S jarem nové dno nebo S&P na 1300 bodech?

„Medvěd“ Edwards (SocGen) versus miliardář Fisher: S jarem nové dno nebo S&P na 1300 bodech?

10.11.2009 18:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ekonomika se zvedá u recese a index S&P 500 vyvede nad 1300 bodů do února příštího roku v čele s průmyslovými tituly citlivými na vývoj hospodářství, myslí si americký miliardář Fisher. Globální akciové trhy se dočkají nového dna a světová ekonomika bude čelit globální recesi, prezentuje svůj opačný názor Albert Edwards, analytik francouzské Société Générale, který korektně předpověděl asijskou finanční krizi.

Index S&P 500 pravděpodobně dosáhne v únoru příštího roku nad úroveň 1300 bodů, protože ekonomika pokračuje ve zotavování z recese, uvádí miliardář Kenneth Fischer. K dosavadnímu růstu o 62 procent ze svých březnovým minim tak index přidá ještě dalších 25 procent v průběhu následujících tří měsíců, domnívá se Fisher, spravující 35 miliard dolarů ve své investiční společnosti Fisher Investment Inc. „Jde pouze o reverzi nadměrného pesimismu, jehož jsme byli svědky,“ uvádí investor. „Vzhledem k hloubce medvědího trhu máme před sebou stále ještě velkou část růstu,“ dodává.

Ekonomika se podle Fishera neobnovuje nízkým tempem. „Amerika je rychlejší, než si nyní lidé myslí. Přesvědčila o tom již čísla o HDP ve třetím čtvrtletí,“ uvedl. Fisher, patřící na trhu do „býčího“ spektra, uvedl, že v následujících třech měsících povedou akciové trhy výše tituly citlivé na vývoj ekonomiky. Jmenoval zvláště odvětví základních materiálů, spotřebitelský sektor dokázaný na zbytné (ne nutné) výdaje zákazníků a průmyslové podniky. Porostou podle něho také technologické společnosti a energetické tituly. Fisher také potvrdil svůj pohled z počátku rally na přelomu března a dubna, že investoři by z teritoriálního pohledu měli držet „overweight“ pozici v akciích rozvíjejících se trhů.

Albert Edwards, označovaný v kontrastu k Fisherovi za prominentního akciového „medvěda“ a který je dlouhodobým kritikem měnové politiky západních centrálních bank, je skeptický k nadějím, že tato monetární (a fiskální) expanze uchrání západní svět před „ztracenou dekádou“ tak, jak ji prožilo Japonsko v devadesátých letech minulého století. „Neříkáme lidem, aby se nepodíleli na dosavadní rally (to bychom jako správci fondů byli brzo odejiti), ale neměli by být tak pevně přesvědčeni o tomto růstu ekonomik,“ uvádí Edwards.

Z krátkodobého pohledu se Edwards obává pádu Japonska do problému s vlastním financování při pohledu na neustále slábnoucí poptávku po japonských vládních dluhopisech. Vyšší výnosy japonských vládních dluhopisů byly podle Edwardse tím, co přimělo část investorů přesměrovat své investice ze světa zpět do domácího trhu. Za černý humor označuje víru investorů v zázračný hospodářský růst Číny. „Valuace akcií byly po posledních deset let směšné (rozumějme směšně vysoké). Jsem méně medvědí, než dva roky zpět, protože první vlnu korekce máme za sebou,“ uvádí Edwards, který se domnívá, že index S&P měl nalézt svoje dno někde na úrovni 500 bodů.

Rok před asijskou měnovou krizí , ještě jako zaměstnanec jiné společnosti, Edwards zveřejnil svoji zprávu, ve které označil ekonomiku Malajsie za "noddynomics" (volně přeložitelné dle postavičky u nás známé jako Neználek). Malajskou měnu tehdy označil za nadhodnocenou a říkající si o problémy a devalvaci. Stalo se v roce 1997, kdy se měna fixována vůči dolaru stala terčem spekulace. Krize se rozšířila na Indonésii, Malajsii či Jižní Koreu. Investoři se stáhli, akciový trh propadl.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů