Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Je chybou čekat na koordinovanou globální regulaci

Stiglitz: Je chybou čekat na koordinovanou globální regulaci

12.2.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V letech před krizí probíhal závod o největší omezení regulace. Island by mohl být vítězem tohoto závodu, ale prohráli jeho občané. Nyní se do centra zájmu dostává globální koordinace regulace.

Banky v jakékoliv jurisdikci hrozí přesunem svých aktivit kamkoliv jinam, pokud dojde na tvrdá regulační opatření (nebo dokonce budou-li se po nich vyžadovat platby za část nákladů, které způsobily ostatním). Moderní finančnictví je svobodné odvětví, takže tato hrozba se přinejmenším částečně jeví jako věrohodná. Pokud budou v odlišných jurisdikcích platit jiná regulační opatření, bude existovat reálné riziko regulační arbitráže. Pokud se peníze přesunou k nejméně dobře regulovaným jurisdikcím, hrozí nebezpečí, že problémy, které měl globální finanční systém před krizí, přetrvají i nadále.

To jsou jedny z důvodů pro konsenzus ohledně potřeby globální koordinace. Ale vývoj ve vytváření efektivního globálního regulačního systému je značně pomalý. Fórum finanční stability (Financial Stability Forum), instituce vytvořená za tímto účelem po globální finanční krizi, udělalo málo – zřejmě příliš málo, aby zabránilo ještě horší krizi za dalších deset let. V současnosti je tato instituce pověřena vedením mezinárodního společenství směrem k novému regulačnímu režimu. Skupina 20 vedoucích ekonomik může doufat, že změna názvu na Radu finanční stability (Financial Stability Board) a několik nových členů něco změní; já bych s tím ale nepočítal. Možná se ti, kteří věří v mantru liberalizace, která byla zodpovědná za krizi a její rychlé rozšíření, naučili novým lekcím, ale způsob uvažování se tak snadno nemění.

Najdeme i další důvody k pesimismu ohledně rychlého dosažení efektivní globální koordinace. Zdá se, že priority se liší: Francie a Velká Británie kladly důraz na oblast motivace, Spojené státy zase na nebezpečí proprietary trandingu. Zatímco Mervyn King, guvernér Bank of England, a většina akademiků varovala před nebezpečím institucí, které byly příliš velké na to, aby padly, příliš propojené na to, aby padly nebo příliš korelované na to, aby padly, žádná vláda v G20 nechtěla obtěžovat své bankéře řešením těchto problémů - přinejmenším do doby, kdy prezident Obama rok po svém zvolení konečně navrhl nějakou akci ve Spojených státech. Stále zde nejsou efektivní návrhy v oblasti netransparentních OTC obchodů s deriváty.

Každá země navíc posuzuje návrhy s ohledem na to, jak ovlivní konkurenceschopnost jejího finančního systému; velmi často je cílem najít regulační režim, který poškodí konkurenty více než domácí společnosti. Finančnictví je významným hráčem a každá politika je lokální. To, spolu s rozdíly ve filozofii, znamená, že dohody se dosahuje jen obtížně.

Trvání na globální dohodě je v takové situaci receptem na paralýzu, kterou si bankéři přejí. Není náhodou, že právě oni mají nejhlasitější argumenty pro globálně koordinovaný přístup. Každá země ale zodpovídá za bezpečnost a stabilitu svého finančního systému a ekonomiky. Je mnohem lepší jednat nyní rozhodně a později regulaci harmonizovat. Jedná se jen o druhý nejlepší postup, který je ale mnohem lepší než třetí nejlepší alternativa, kterou je opožděná a neefektivní regulace.

Země, které půjdou touto cestou, budou cílem hrozeb rychlého odchodu bank do zahraničí. Pro ekonomiku důležité společnosti, které například půjčují firmám, se tak volně rozhodovat nebudou. Jakákoliv analýza nákladů a přínosů by jistě ukázala, že pokud chce nějaká jiná vláda riskovat nestabilitu, budiž, naším úkolem je zabránit nákaze z podobných špatně regulovaných oblastí. Žádná země jí nemůže zabránit úplně, nejlepší obranu však tvoří dobrá domácí regulace. Kvůli pokračující nestabilitě na globálních finančních trzích by nám mělo být jasné, že ji potřebujeme hned.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data