Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Je chybou čekat na koordinovanou globální regulaci

Stiglitz: Je chybou čekat na koordinovanou globální regulaci

12.02.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V letech před krizí probíhal závod o největší omezení regulace. Island by mohl být vítězem tohoto závodu, ale prohráli jeho občané. Nyní se do centra zájmu dostává globální koordinace regulace.

Banky v jakékoliv jurisdikci hrozí přesunem svých aktivit kamkoliv jinam, pokud dojde na tvrdá regulační opatření (nebo dokonce budou-li se po nich vyžadovat platby za část nákladů, které způsobily ostatním). Moderní finančnictví je svobodné odvětví, takže tato hrozba se přinejmenším částečně jeví jako věrohodná. Pokud budou v odlišných jurisdikcích platit jiná regulační opatření, bude existovat reálné riziko regulační arbitráže. Pokud se peníze přesunou k nejméně dobře regulovaným jurisdikcím, hrozí nebezpečí, že problémy, které měl globální finanční systém před krizí, přetrvají i nadále.

To jsou jedny z důvodů pro konsenzus ohledně potřeby globální koordinace. Ale vývoj ve vytváření efektivního globálního regulačního systému je značně pomalý. Fórum finanční stability (Financial Stability Forum), instituce vytvořená za tímto účelem po globální finanční krizi, udělalo málo – zřejmě příliš málo, aby zabránilo ještě horší krizi za dalších deset let. V současnosti je tato instituce pověřena vedením mezinárodního společenství směrem k novému regulačnímu režimu. Skupina 20 vedoucích ekonomik může doufat, že změna názvu na Radu finanční stability (Financial Stability Board) a několik nových členů něco změní; já bych s tím ale nepočítal. Možná se ti, kteří věří v mantru liberalizace, která byla zodpovědná za krizi a její rychlé rozšíření, naučili novým lekcím, ale způsob uvažování se tak snadno nemění.

Najdeme i další důvody k pesimismu ohledně rychlého dosažení efektivní globální koordinace. Zdá se, že priority se liší: Francie a Velká Británie kladly důraz na oblast motivace, Spojené státy zase na nebezpečí proprietary trandingu. Zatímco Mervyn King, guvernér Bank of England, a většina akademiků varovala před nebezpečím institucí, které byly příliš velké na to, aby padly, příliš propojené na to, aby padly nebo příliš korelované na to, aby padly, žádná vláda v G20 nechtěla obtěžovat své bankéře řešením těchto problémů - přinejmenším do doby, kdy prezident Obama rok po svém zvolení konečně navrhl nějakou akci ve Spojených státech. Stále zde nejsou efektivní návrhy v oblasti netransparentních OTC obchodů s deriváty.

Každá země navíc posuzuje návrhy s ohledem na to, jak ovlivní konkurenceschopnost jejího finančního systému; velmi často je cílem najít regulační režim, který poškodí konkurenty více než domácí společnosti. Finančnictví je významným hráčem a každá politika je lokální. To, spolu s rozdíly ve filozofii, znamená, že dohody se dosahuje jen obtížně.

Trvání na globální dohodě je v takové situaci receptem na paralýzu, kterou si bankéři přejí. Není náhodou, že právě oni mají nejhlasitější argumenty pro globálně koordinovaný přístup. Každá země ale zodpovídá za bezpečnost a stabilitu svého finančního systému a ekonomiky. Je mnohem lepší jednat nyní rozhodně a později regulaci harmonizovat. Jedná se jen o druhý nejlepší postup, který je ale mnohem lepší než třetí nejlepší alternativa, kterou je opožděná a neefektivní regulace.

Země, které půjdou touto cestou, budou cílem hrozeb rychlého odchodu bank do zahraničí. Pro ekonomiku důležité společnosti, které například půjčují firmám, se tak volně rozhodovat nebudou. Jakákoliv analýza nákladů a přínosů by jistě ukázala, že pokud chce nějaká jiná vláda riskovat nestabilitu, budiž, naším úkolem je zabránit nákaze z podobných špatně regulovaných oblastí. Žádná země jí nemůže zabránit úplně, nejlepší obranu však tvoří dobrá domácí regulace. Kvůli pokračující nestabilitě na globálních finančních trzích by nám mělo být jasné, že ji potřebujeme hned.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů