Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo se kvůli krizi v Řecku obává dopadů na své banky

Německo se kvůli krizi v Řecku obává dopadů na své banky

25.02.2010 15:41
Autor: ČTK

Berlín/Atény/Londýn (ČTK) - Dluhová krize v Řecku by mohla německé banky donutit k dalším odpisům. Řekl to dnes německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Vztahy mezi oběma zeměmi se v posledních dnech citelně zhoršily a situaci neprospívá ani to, že ratingové agentury upozorňují na nová rizika.

Brüderle také znovu varoval, že Německo by mohlo stát na prahu nové úvěrové krize, i když vláda se snaží dělat maximum, aby situaci nenechala dojít tak daleko. Situace, ve které se teď německé banky nacházejí, je však podle ministra dost složitá. Šéf německého úřadu pro správu dluhu k tomu řekl, že pokud by vyhlásila státní bankrot jediná země eurozóny, znamenalo by to podle jeho názoru kolaps celého systému.

"Banky teď čelí řadě rizikových faktorů," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters. Poukázal přitom na takzvaná toxická aktiva, která mají v portfoliích německé banky. Právě krize v Řecku podle něj může spustit novou vlnu problémů.

"Krize v Řecku by případně mohla znamenat potřebu tvorby opravných položek," řekl ministr. Pokud banka vytváří opravné položky, dává stranou peníze na očekávané ztráty. Podle ministra existují náznaky, že úvěrová krize by mohla v Německu propuknout velmi brzy.

"Protože jsou zde obavy, že může (úvěrová krize) nastat, snažíme se jí v současné době zabránit," řekl. "Je zde více faktorů, které naznačují, že by se mohla blížit," dodal Brüderle. Neupřesnil však, jakým způsobem se vláda snaží proti známkám blížící se úvěrové krize bojovat.

Finanční krize v Řecku tak začíná přerůstat v krizi politickou. Svědčí o tom reakce místopředsedy řecké vlády Theodorose Pangalose na požadavky Německa, aby Atény zavedly přísná úsporná opatření a také je dodržovaly. Pokud by se totiž eurozóna odhodlala k finanční záchraně Řecka, většinu nákladů by asi neslo právě Německo.

Pangalos se proti sílícímu tlaku Německa ostře ohradil a odvolal se při tom na úlohu Německa ve druhé světové válce. Obvinil Berlín, že Řecko se od Němců nikdy nedočkalo adekvátní reparace za válečné zločiny, na což prý Německo nemá zapomínat.

"Odnesli si řecký majetek a nikdy ho nevrátili," řekl ve středu Pangalos v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. "To je věc, kterou je třeba se nyní zabývat," dodal. Němci se snažili vyhrocenou situaci zklidnit a mluvčí jejich ministerstva zahraničí jen do Atén vzkázal, že silná slova současné problémy nevyřeší.

Pangalosova slova podle listu The Wall Street Journal (WSJ) patrně rozladí řadu obyčejných Němců. Většina z nich je totiž přesvědčena, že Německo už Řecku pomohlo až dost, a to právě tím, že Řecko celá léta podporují přes systém subvencí, kterým disponuje Evropská unie. Řada Němců si také myslí, že Německo z této pomoci nic nemá, píše WSJ.

Na vážnost situaci ukazují i slova německé kancléřky Angely Merkelové. Ta řekla, že euro se vůbec poprvé od svého vzniku v roce 1999 ocitá ve složité situaci, byť Merkelová věří, že euro problémy ustojí. Právě problémy Řecka teď mají značný vliv na pokles kurzu eura. Dobře na tom ale nejsou ani další země na periferii eurozóny, hlavně Portugalsko a Španělsko, částečně ale také Itálie.

"Do určité míry jsou zde spekulace proti zemím, v nichž se tento vývoj zkombinoval s jejich nepříznivou startovní pozicí a neřešenými strukturálními problémy," řekla Merkelová, kterou dnes citovaly přední evropské listy jako Financial Times či Frankfurter Allgemeine Zeitung. "To všechno je nebezpečné," řekla německá kancléřka.

Řecko se potýká s vážnými fiskálními problémy a koncem loňského roku přiznalo, že několik let upravovalo klíčové statistické údaje. Ukázalo se například, že země má za loňský rok deficit rozpočtu 12,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie navíc povolují maximálně tříprocentní deficit. Země slibuje nápravu do roku 2012.

Řecká vláda navrhla radikální úsporná opatření, jejich realizace ale bez sebemenších pochyb bude velmi složitá. Řeckým občanům se totiž další utahování opasků nelíbí a jejich hněv ve středu vyvrcholil generální stávkou. Ratingová agentura Standard & Poor's mezitím varovala, že situaci pozorně sleduje, ke snížení ratingu ale zatím nesáhla.


Váš názor
 •  
  25.02.2010 16:28

  V Maďarsku to nakonec taky ukočírovali a mají menší blahobyt jak v Řecku.
  ignác
 •  
  25.02.2010 16:26

  No licituje se. Otázka je, jestli je to jen divadlo před lidma či důkaz závažnějších rozkolů. Chtít nějaké reparace po takové době mi příjde absurdní. To se můžeme neustále vracet. A nejde mi do hlavy proč by třeba i my bysme v Čechách měli dotovat řeckou vyšší životní úroveň. Jestli oni mají kolem 31.000 dolarů v PPP a my 24400, tak mi to příjde až zvrácené. Co to je pak za morálku, když toho, kdo lže a neúměrně se zadluží a pomůže si sám do problémů, by měl zachraňovat někdo,kdo se chová zodpovědněji? Jen ať škrtají. Chápu, že se každý bojí nenávisti obyvatelstva jako v Lotyšku, kam i my máme posílat 5 mldr či Maďarsku a že z toho může být závažný politický problém, který se patrně bude stupňovat. Ale že by problémy měli platit ti zodpovědnější mi nepříjde vhodné. Ať škrtají. Mají se nad poměry. Mohou se o tom jet přesvědčit do Bulharska či Albánie. Proč já bych měl platit jejich rozmazlenost. Ať si to vyřeší doma a ten, kdo si je rozmazlil.
  ignác
  •  
   25.02.2010 16:33

   Stane se Řecko Trojským koněm EU? South stream půjde jen z Bulharska, které odmítlo smlouvu SOFA a naopak si od Rusů nechá krom plynovodu zafinancovat a postavit jadernou elektrárnu. Všímá si někdo, že Řekové jako země EU a NATO kupuje nové ruské zbraně? Je to snad signál. Buď nám dobře půjčíte či se rozlučte s EU. Ruská celní unie má skvělé vyhlídky.
   ignác
   • expert...
    25.02.2010 17:03

    jasam nad Vasi moudrosti, pane :))))) Recko kupuje Ruske zbrane...no a co jako ma byt? Nejak jinak strileji nez te americke???
    edward
    • Re: expert...
     25.02.2010 21:08

     Hmm. Takže je to v Evropě úplně běžné kupovat ruské zbraně. Novinka. My jsme museli Migy 29 vyměnit, že prý byly nekompatibilní s NATO, sice bylo divné, že Poláci a Němci na nich létají dodnes. Nevím, jestli to je jasné ale zbrojní kontrakty jsou docela nákladné a většinou se dávají spojencům a ne úhlavním nepřátelům. A nebo taky věříte, že protiraketová obrana není proti Rusku? To vás potom lituju, projedete hodně peněz.
     ignác
     •  
      25.02.2010 21:11

      Není divu, že nás čeká těžký pád na hubu, když je potřeba vysvětlovat takové triviálnosti. Tohle snad musí chápat i malé dítě.
      ignác
      •  
       25.02.2010 21:43

       Zvláštní v nové vojenské ruské doktríně je uveden jako hlavní nepřtel ne USA ne Čína ale NATO a nikomu nepříjde divné, že někdo prodává zbraně členovi nepřátelské organizace. Hlavně, že tam je vždy nějaký ten smajlík, který má cosi duchaplného zdůraznit. Jsem ale na tolik nafoukaný, že ani ten smajlík se mnou nic nedělá.
       ignác
Aktuální komentáře
01.12.2020
16:24Americký průmysl v průzkumu ISM lehce zaostal za odhady (komentář analytika)
15:24Tesla do indexu S&P 500 vstoupí naráz. Mamutí entrée ale nebylo jisté
15:13MONETA Money Bank, a.s: Provoz fakturačního oddělení společnosti MONETA na konci roku 2020 / Operation of MONETA accounting department at the end of 2020
15:06MONETA Money Bank, a.s: Oznámení o fúzi Wüstenrot hypoteční banka a.s. a MONETA Money Bank/Notification of merger of Wüstenrot hypoteční banka a.s. and MONETA Money Bank
13:32Zoom opět reportuje skvělá čísla. A opatrný výhled (komentář analytika)  
12:55Antras: Co přijde po hyperglobalizaci?
12:38ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení změn v orgánech emitenta
11:59OECD: Světová ekonomika klesne o 4,2 %, česká o 6,8 %
11:02Předvánoční hon na výnosy tlačí nahoru junk dluhopisy
10:08Powell ocenil vakcínu, indexy aktivity zatím dobré. Akcie míří opět vzhůru  
9:30ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:29Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů
9:28Česká ekonomika se ve třetím čtvrtletí rychle vzpamatovala z kovidového šoku
9:18Facebook koupí za miliardu dolaru startup Kustomer. Umí sloučit komunikaci se zákazníkem i automatizovat odpovědi
9:06Rozbřesk: Rozvolnění v Česku a šance na třetí vlnu pandemie. Možné dopady do ekonomiky?
8:55Rekordně býčí listopad je za námi, koruna si vede nejlépe od června 2008  
8:45Nedohoda na ropě: OPEC+ odkládá o dva dny debatu nad těžební politikou
8:41Eurozóna se po letech shodla na základech reformy záchranného fondu ESM, má krýt i krachy bank
7:22MONETA Money Bank, a.s: Oznámení o kapitálovém požadavku na rok 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hewlett Packard Enterprise Co (10/20 Q4, Aft-mkt)
salesforce.com Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m