Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Raiffeisen International: Spojení může ohrozit ratingy RZB (komentář)

Raiffeisen International: Spojení může ohrozit ratingy RZB (komentář)

5.3.2010 11:01

Podle zprávy vydané agenturou Reuters, která se odvolává na interní sdělení, by sloučení rakouských bank RZB a Raiffeisen International mohlo ohrozit ratingy RZB (S&P: A, Moody’s: A1, Fitch: A), jelikož by transakce byla pečlivě zhodnocena. Management banky zároveň prohlásil, že analytici by po přezkoumání mohli rating vylepšit. Od té doby, co byla zpráva o sloučení zveřejněna, nepřistoupila žádná z agentur ke změně ratingů. Samostatným ratingům RZB pomáhá podpora, kterou může banka očekávat od bankovního sektoru Raiffeisen (tvořeného sítí 541 lokálních poboček s 1,7 mil. zákazníků) a také ze strany rakouské vlády. Podle vyjádření RZB má banka dostatečný likvidní polštář, avšak bude muset refinancovat 8 mld. EUR dluhu splatného ke konci roku 2011.

Náš názor:
I když titulek naznačující možnost snížení ratingu považujeme za negativní, samotná zpráva o přezkoumání ratingů je neutrální a v případě, že bude sloučení realizováno, by měla být trhem očekávána. Vzhledem ke kontrolnímu balíku akcií v Raiffeisen International a velkému objemu úvěrů poskytnutých své dceři (přes 10 mld. EUR), která již teď plně konsoliduje své účetní uzávěrky, je podle nás nesprávné domnívat se, že plánované spojení by zvýšilo úvěrové riziko RZB. Domníváme se však, že větším rizikem pro budoucí náklady na financování je možnost, že role RZB jako správce společných likvidních prostředků celého bankovního sektoru Raiffeisen by mohla v případě sloučení přejít na novou entitu. V současné době totiž RZB vydělává na spreadu mezi náklady na úvěry, které RZB dostává od bankovního sektoru Raiffeisen, a úroky, které RZB vybírá, když tyto finanční prostředky dále půjčuje Raiffeisen International.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data