Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Junk Bonds znovu hitem sezony

Junk Bonds znovu hitem sezony

06.04.2010 10:00
Autor: Petr Kováč

Od počátku tohoto roku je výrazným trendem nárůst počtu emisí tzv. junk bonds. Dluhopisy, které jsou vydávány společnostmi s nižším než investičním ratingem, tj. BBB a horším, zažívají poměrně velký revival. Důvodů pro takovýto nárůst popularity je hned několik.

Především jde o refinancování dluhu u celé řady společností. Jedná se možná o frekventovaný zdroj refinancování akvizičních úvěrů, které PE fondy použily v nedávné době na nákupy těchto společností, ale netýká se to jen jich. Refinancování dluhu je a bude téma s velkým významem ještě několik let prakticky pro všechny korporace.

Další skutečností, která podporuje trh s rizikovými dluhopisy, je velice nízká úroveň základních úrokových sazeb. Investoři hledající vyšší zhodnocení v oblasti dluhového kapitálu tedy poptávají více high-yield dluhopisů (jak se také junk bonds říká). Celosvětově došlo v měsíci březnu k emisím junk bonds v celkovém objemu přes USD 38 miliard. Jedná se o dramatický zvrat, neboť ještě v únoru tohoto roku společnosti rušily plánované emise z důvodu nejasností týkajících se státních rozpočtů a případných dopadů na trh s dluhopisy.

Samozřejmě za zájmem o tyto spekulativními investicemi je i zlepšující se výhled celosvětové ekonomiky, i když v tomto ohledu se to týká především americké ekonomiky. Dá se také předpokládat, že toto výjimečně příznivé období, jak pro emitenty, tak pro investory, nebude trvat věčně. Všeobecně se dá předpokládat, že úrokové míry budou muset v budoucnu růst, což bude znamenat taktéž růst finančních nákladů emitentů. U junk bonds to tedy může ochladit zájem emitentů o drahý zdroj financování. Přesto celá řada investičních managerů zůstává v tomto směru optimisty.

Stojí také za zmínku, že junk bonds jsou pro mnoho společností v USA instrumentem, po kterém úspěšně sahají, pokud chtějí opustit insolventní řízení. Za zmínku stojí například společnost Reader’s Digest, která emitovala USD 525 milionů dluhopisů s úrokovou mírou 9,5 %, aby tak profinancovala opuštění bankrotového řízení.

Michael Milken, jehož jméno již zůstane navěky spojeno s junk bonds, tedy může být nadmíru spokojený. Dluhopisy, které pomohl Michael Milken emitovat pro více než tisícovku společností (např. MCI, CNN, McCaw Cellular, Warner Communications nebo Chrysler) vskutku přebudovaly ekonomiku v USA. S odstupem času je evidentní, že dopad junk bonds byl jednoznačně pozitivní. V současné době znovu jsou to právě tyto high-yield bonds, které pomáhají ozdravit americké korporace. Dovolte mi tedy jednu drobnou parafrázi na závěr: „The point is, ladies and gentleman, that high-yield bonds, for lack of a better word, are good“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  CureVac NV (09/20 Q3)