Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chanos: V Číně se spoléhá na ještě většího blázna; problémy se začnou projevovat na konci tohoto roku

Chanos: V Číně se spoléhá na ještě většího blázna; problémy se začnou projevovat na konci tohoto roku

15.4.2010 8:11
Autor: Redakce, Patria.cz

James Chanos v rozhovoru pro Businessweek uvedl, že bublina na čínském trhu s nemovitostmi je „světovou třídou“. Bublinu přitom definuje jako dluhem poháněnou inflaci cen aktiv, která vyústí v situaci, kdy cash flow, které je generováno aktivem, nestačí na splátky dluhu, na který bylo zakoupeno. „V takové situaci pak spoléháte na ještě většího blázna, který přijde a nakoupí od vás za vyšší cenu. Tohle chování jsme viděli v roce 2005 v Miami nebo v letech 2006 a 2007 v Dubaji,“ uvedl investor.

Chanos podle svých slov chápe, že je se svým názorem osamocen, a říká, že v případě Číny je velký zájem na tom, aby vše pokračovalo v zaběhnutých kolejích. Tamní vláda se snaží svými prohlášeními trh ochladit, což ale nemá velký vliv a „hra pokračuje dál“. 50 – 60 % HDP přitom závisí na stavebnictví; pokud se zastaví, růst HDP se rychle propadne do negativních čísel, uvedl investor. To se podle něho ale nestane, protože „lidé v Číně jsou na téměř každé úrovni vlády odměňováni za to, že vytvářejí růstová čísla“. Nejlehčí způsob, jak tohoto dosáhnout, je postavit další budovu. Jsou tedy navyklí na tento „heroin stavby nemovitostí“.

Podle Chanose se většina lidí domnívá, že Čínu před negativním vývojem zachrání její růst. Problém je však to, že domy, které se staví, nejsou určené pro masovou veřejnost. Jde o luxusní byty v prominentních částech měst a kancelářské budovy. „Stavební náklady se nyní v některých městech dostávají na úroveň 100 až 150 dolarů za čtvereční metr. Ve srovnání se standardem západních ekonomik to nezní jako mnoho, ale znamená to, že holý byt se prodává za 100 000 až 150 000 dolarů. Mladý pár třicátníků dá za rok dohromady asi 7 000 až 8 000 dolarů. I kdyby to byl dvojnásobek, nemohli by si takový byt dovolit,“ uvedl Chanos.

Problémy se podle investora začnou projevovat na konci roku 2010 a v roce následujícím, následky mohou být různé. Devalvace měny by mohla přinést obchodní válku, Čína by mohla „obětovat západní investory“ či domácí střední třídu, ze které se stávají spekulanti na trhu nemovitostí.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 • Je zajímavé
  15.4.2010 11:29

  že se už mluví o devalvaci yuanu. Z toho je vidět, že téma revalvace je v USA tématem vysoce politickým, ne však ekonomickým, jelikož rozumní vidí, že by v současné době nepřineslo žádný užitek. Cynik Chanos ale také skromně dodává, že kdyby věděl, kdy čínská realitní bublina praskne, byl by bohatý muž. Čili na jeho slova vždycky -někdy - dojde (takový větší H.B. ;-) Nevím, jestli mu k tomu má napomoct to číslo 50-60% HDP, když ještě v roce 2007 to bylo 5,6%...
  Kalka.
  • Re: Je zajímavé
   15.4.2010 12:10

   5,6% byl podíl stavbenictví, ale kolik dalších desítek % bylo už tenkrát na stavebnictví závislých? Od oceláren, cementáren, dolů, přes výrobce stavebních strojů po výrobce pracovních helem a bot..... U nás je taky na automobilovém průmyslu závislých nejmíň třikrát tolik lidí než pracuje ve vlastních automobilkách.
   ..
   • ;-)
    15.4.2010 12:39

    J.j - a samozuřejmě ti, co živí ty, kdo vyrábějí helmy a ti, kdo masírují ty, kdo vyrábějí potraviny pro ty, kdo vyrábějí helmy, a ti, co živí maséry.....
    Kalka.
    • Re: ;-)
     15.4.2010 12:55

     Smajlík sis mohla klidně odpustit, ironie není na místě.
     ..
     • Re: ;-)
      15.4.2010 16:11

      ;-) Ty snad taky - po cynicku - vidíš blížící se kolaps čínského hospodářství?
      Kalka.
 • Tady něco nehraje
  15.4.2010 10:15

  Zajímavý článek, ale od kdy mají byty v Číně 1000m2 ?
  majitel
  • Re: Tady něco nehraje
   15.4.2010 10:39

   Místo čtvrečních metrů dejte čtvereční stopy a vyjde vám to. Anglosasové metry neznají.
   ..
  • Re: Tady něco nehraje
   15.4.2010 10:24

   Aproč by měly mít 1000m2?třeba maji rabat 1000%.Kolik myslíš,že mají rabaty naši stavaři?
   ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data