Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy nesnáší nejistotu…

Trhy nesnáší nejistotu…

20.4.2010 14:54
Autor: Petr Žabža, Patria Online

A takový to mohl být pěkný týden. „Čekatelé“ v akciích NWR se konečně dočkali a cena akcie překonala v rekordně krátkém časovém úseku i ty nejbizarnější představy. Výsledková sezóna ve Spojených státech začala relativně dobře a firmy publikující své hospodářské výsledky v posledních pěti či šesti obchodních dnech zatím vesměs pozitivně překvapily. Islandská sopka sice načas zastavila letecký provoz nad Evropou, ale zase jsme po dlouhé době viděli slunce a „čisté nebe“. A pak najednou, bác ho – pátek odpoledne, všichni se pomalu balí na víkend, když se na obrazovkách informačních agentur znenadání objeví jen těžko uvěřitelná zpráva, že americká SEC obvinila banku Goldman Sachs z podvodu na investorech.

Na této zprávě není tak překvapivá informace o tom, že Goldman Sachs podváděl. To všichni tak nějak věděli a jenom naivní duše si myslely, že skvostné výsledky této banky byly výsledkem práce nadopovaných supermozků jejích zaměstnanců. Překvapivá je zejména proto, že v poslední době poměrně vysmívaná SEC vůbec přistoupila k tomuto kroku a vykročila si na „Government Sachs“. Včera publikované (neoficiální) informace sice ukazují, že rozhodnutí zdaleka nebylo jednoznačné, ale i tak jde o určitý precedens. Reakce trhů byla zcela pochopitelná a investoři si šlapali po hlavách, aby se mohli akcií banky zbavit. Její cena se propadla o cca 17%, aby den (myšleno minulý pátek) uzavřela o nějakých 12-13% slabší.

Tato reakce, byť z pohledu investora zcela pochopitelná, však ilustruje několik obecně platných témat:

- To, že SEC někoho obviní ještě vůbec neznamená, že jej také usvědčí a ten někdo zaplatí příslušnou pokutu (či bude jinak potrestán). V tomto ohledu se můžeme spolehnout, že svět čeká dlouhá a lítá bitva mezi právníky SEC a Goldman Sachs, kteří na sebe nepochybně vytáhnou těžký kalibr.

- Z pohledu morálního hazardu by nebylo od věci ptát se nejenom prodejce (Goldman Sachs), ale také kupce (koncoví investoři) předmětných toxických instrumentů. Každý správce majetku má povinnost odborné péče při obhospodařování svěřených prostředků a je namístě otázka, zda bezbřehá důvěra v emisní dokumenty strukturovaných produktů nemaskuje jeden smutný fakt – že daní investoři produktu příliš nerozuměli, byli líní si jej sami pro sebe pečlivě analyzovat a teď hází část viny za své selhání na banku. Tím však nijak nesnižuji její provinění v případném zamlčení vitálních informací před investory.

- Obviněním Goldman Sachs to pravděpodobně nekončí, ale začíná. V segmentu CDO byly namočeny všechny největší banky a zejména v konečné fázi (tj. roky 2007-2008) se na trhu emitovaly velmi esoterické instrumenty. V tomto ohledu se můžeme dočkat mnohých překvapení.

- Zejména americké banky si v poslední době příliš zvykly na status „příliš velká na úpadek“ a začaly se opět chovat tak, jak dříve. Administrativa Baracka Obamy jim několikrát více či méně otevřeně vzkazovala ať „neprudí“, ale význam tohoto varování nejspíše nepadl na úrodnou půdu. Proto obvinění Goldman Sachs, proto nová bankovní a finančně-regulační legislativa. Viz výše, GS to nekončí…

- V situaci, kdy jsou indexy nejvýše za poslední více jak rok je každý důvod dobrý pro realizaci zisků. Výsledková sezóna zatím takový důvod nepřinesla, o to agresivnější byla situace na trhu v pátek odpoledne. Je to počátek nějaké větší korekční vlny? Možná, ale rozhodně je příliš brzo to skálopevně tvrdit…

Hezký týden přeji, 


Váš názor
 •  
  21.4.2010 11:57

  Pane Žabžo, nemyslíte ale, že Goldmani (tento Gov.Sachs ;-) byli připraveni i na takovéto rozhodnutí SECu a okamžitě vrhli na trh hromadu vlastních akcií, aby si na eventuální pokutu - a i na víc - vydělali? Vlk se nažere a koza zůstane celá. Prostý lid se zaraduje, jakouže to spravedlivou instituci v Americe mají ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data