Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s snižuje řecký rating na stupeň „A3“ s negativním výhledem. 2leté dluhopisy nad 10 %

Moody’s snižuje řecký rating na stupeň „A3“ s negativním výhledem. 2leté dluhopisy nad 10 %

22.4.2010 16:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (18:35) Ratingová agentura Moody’s Investor Service přistoupila ke snížení dluhových závazků Řecka o jeden stupeň ze stávajícího „A2“ na aktuálních „A3“ a navíc varovala před možností dalšího snížení ratingu. Uvedla, že existuje vážné riziko, že řecký dluh bude možné stabilizovat pouze při výrazně vyšších nákladových podmínkách (vyšším úroku z dluhu), než bylo zohledněno v předchozím ratingovém hodnocení. "I přesto, že řecká vláda zatím implementuje opatření z programu stability a růstu podle plánu, obtížné makroekonomické a finanční prostředí činí plnění tohoto programu i v budoucnu náročnější," uvedla Sarah Carlsonová z agentury Moody´s.

Na uvedený rating navíc Moody’s přidělila negativní výhled s tím, že další snížení je více pravděpodobné, než udržení stávajících úrovní ratingového hodnocení. "Je nepravděpodobné, že rating země zůstane na úrovni A3, pokud vládní zásahy neobnoví důvěru na trhu a nesníží tak výši úrokových sazeb," uvedla Carlsonová.

Rating Řecka od Moody’s se nyní nachází čtyři stupně nad „junk“ pásmem.

Euro k americkému dolaru v reakci na zprávu ztratilo až na 1,3260 USD/EUR, evropské burzy utrpěly ztráty kolem 1,0-1,2 %, Wall Street ztráty umazala na rozmezí 0,5-0,7 %. Česká koruna k euru obchoduje kolem 25,45 CZK/EUR, k dolaru na 19,13 CZK/USD.

Výnos řeckých dvouletých dluhopisů přesáhl 10 % a aktuálně se pohybuje na 10,1 procenta, u pětiletých dluhopisů pak dosahuje 9,4 % a u desetiletých dluhopisů 8,8 procenta, když dnes dosahovaly i 9 %. Spread vůči desetiletým německým bundům se roztáhl na více než 600 bps. Růst na řeckých CDS vyprovokoval stejný pohyb u dalších okrajových členů eurozóny. Irské CDS, kde byla revize zadlužení stejně jako u Řecka významná, vzrostly o 24,5 bps na 175 bps, portugalské o 41 bps na rekordních 273 bps, španělské o 13 bps na 171,5 bps a italské o 13,5 bps na 146,5 bazických bodů.

Další vlnu "nájezdu" na Řecko odstartovala revize loňského schodku ze strany Eurostatu na 13,6 % z doposud uváděných 12,7 % s tím, že toto číslo je střídmé a je možná další revize nad 14 %. Zároveň EU uvedla, že nadále příliš nedůvěřuje kvalitě řeckých statistik. Goldman Sachs ve zprávě uvedla, že Řecko zřejmě bude donuceno k plánu restrukturalizace svého dluhu, pokud vůbec bude schopno  při rostoucích nákladech na dluh svoje závazky dále plnit s tím, že problémy neodvrátí ani domlouvaná pomoc ze strany MMF, ECB a EU. "Trh má nulovou důvěru v to, co Řecko prezentuje," shrnul hlavní ekonom RBS pro Evropu Jaques Cailloux.

Z německé CSU přišel vzkaz vyzývající Řecko ke zvážení odchodu z eurozóny. Tato slova se následně snažil mírnit tábor CDU, který uvedl, že k řeckému bankrotu nesmí dojít, protože by mohl způsobit roztříštění eurozóny a otřes by mohl vyvolat další finanční krizi.

Řecko bude muset vynaložit 8,5 mld. EUR na refinancování dluhů splatných 19. května. Pokud se úroky, které by Řecko muselo zaplatit za nové úvěry, opět rychle nesníží, zřejmě bude spuštěn záchranný mechanismus a Řecko začne čerpat mezinárodní pomoc. V Aténách je mise MMF, Evropské unie a Evropské centrální banky. Jedná o fiskálních opatřeních, která bude muset Řecko přijmout v letech 2011 a 2012, aby mohlo čerpat nouzové úvěry za předpokladu, že se nedokáže samo financovat z úvěrů za tržní sazby. Zdroj z řecké vlády řekl, že platí původní cíl snížit letos rozpočtový deficit o 4 %, je ale možné, že vláda už nebude za cíl považovat deficit 8,7 % (po revizi Eurostatu z 12,7 % na 13,6 %).

(Zdroj: Moody's, Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
  • SWAP
    22.4.2010 17:06

    Tohle (snížení ratingu) znamená, že swap (půjčka Řecku), co upekli GS přes Titlos je nyní okamžitě splatný a Řecko má okamžitě splatit 5 mld EUR...
    Hans123
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů