Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Demokraté opět v Senátu neprosadili debatu o reformě Wall Streetu

Demokraté opět v Senátu neprosadili debatu o reformě Wall Streetu

28.04.2010 8:16
Autor: ČTK

Washington (zpravodaj ČTK) - Demokratům se v americkém Senátu ani na podruhé nepodařilo zahájit debatu o reformě finančního odvětví, již prosazuje prezident Barack Obama. Hlasování dopadlo neúspěšně jako při prvním pokusu v pondělí. Proti byli všichni republikáni a dva demokraté. Změna by mimo jiné měla přinést přísnější pravidla pro banky a některé finanční nástroje i předejít dalším záchranám problémových bank z peněz daňových poplatníků.

Republikáni reformu odmítají především proto, že podle nich příliš posiluje pravomoci federální vlády. Chtějí o ní s demokraty dále vyjednávat. Podle demokratických senátorů to ale není důvod proto, aby se v Senátu nemohlo o zákonu začít diskutovat a projednávat případné doplňovací návrhy. Obama pak již v pondělí uvedl, že jej zablokování debaty zklamalo.

Prezident minulý týden v New Yorku vyzval Wall Street, který proti reformě mohutně lobboval, aby se změně nebránil. V pondělí pak nabádal senátory k projednání reformy. Demokraté pro ni ve stočlenném Senátu potřebují 60 hlasů, sami jich mají 59. Změna, jejímž hlavním cílem je zamezit opakování tak rozsáhlé finanční krize, jako byla ta předloňská, by mimo jiné umožnila vládě rozdělit velké problémové banky.

Reforma obsahuje i návrh vytvořit speciální fond na záchranu problémových finančních institucí. Přispívaly by do něj samy banky a mělo by v něm být 50 miliard dolarů. Tento návrh je jedním z těch, které vadí republikánům, podle nichž je také více než čtrnáctisetstránková norma zbytečně rozsáhlá. Republikáni se chystají vytvořit vlastní návrh zákona pro případ, že by jejich jednání s demokraty selhala.

Reforma, kterou zatím odmítají projednat, by rovněž zvýšila ochranu běžných spotřebitelů, ale i akcionářů, již by například získali vliv na odměny manažerů firem či složení jejich vedení. Spotřebitelé by zase napříště například o hypotékách měli dostávat od bank jasnější informace, aby třeba nedopláceli na podmínky psané ve smlouvách drobným písmem.

Navržená reforma, kterou připravil demokratický senátor Christopher Dodd, by také zavedla regulace derivátů, jimiž se firmy zjednodušeně řečeno pojišťují proti rizikům. Nepřehledný trh s těmito finančními nástroji podle převažujícího názoru mohl za to, že problémy na americkém realitním trhu přerostly do krize obřích rozměrů.

Nesouhlas s podobou regulace derivátů v zákoně je důvodem, proč dnes i v pondělí hlasoval proti projednání reformy demokratický senátor Ben Nelson z Nebrasky. Vadí mu totiž, že v návrhu zákona není změna, kterou do něj původně prosadil na naléhání známého finančníka Warrena Buffetta.

Jde o to, zda firmy držící deriváty budou muset nově vyčlenit značné částky na krytí případných ztrát i v případě již uzavřených smluv. Nelson původně toto ustanovení změnil tak, aby se vztahovalo jenom na nové kontrakty. Buffettova firma i další společnosti by tím hodně ušetřily.

Nelsonovi demokratičtí kolegové to odmítli, tím však přišli i o jeho hlas. Druhým demokratem, jenž dnes stejně jako v pondělí hlasoval proti reformě, je šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Návrh nepodpořil z taktických důvodů. Opět se totiž zřejmě chystá zpochybnit svůj hlas a vyvolat nové hlasování.
Podle průzkumu veřejného mínění pro televizní stanici ABC News a list The Washington Post zveřejněného dnes podporují přísnější regulaci Wall Streetu zhruba dvě třetiny Američanů. Mnoho obyvatel Spojených států pobuřuje, že velké banky zachránila vláda. Finanční instituce tak v jejich očích na své riskantní chování vlastně nedoplatily na rozdíl od běžných lidí, na něž krize těžce dopadla. Spojené státy podle čerstvého odhadu ministerstva financí na záchranu bank vydaly 87 miliard dolarů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university