Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach: Sázím na Čínu, zítra bude vypadat jinak než dnes

Roach: Sázím na Čínu, zítra bude vypadat jinak než dnes

16.6.2010 8:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud odhlédneme od vlivu přechodných vládních opatření, růst počtu pracovních míst v USA je anemický. Nezaměstnanost zůstává na 9,7 % a toto číslo navíc nepočítá ty, kteří již nedoufají, že nové zaměstnání najdou a tak přestali hledat. Pro Bloomberg to uvedl Stephen Roach, ředitel Morgan Stanley Asia. Podle jeho názoru je normální, že trhy po ročním silném růstu umazaly část svých zisků, spouštěcím mechanismem pro korekci byl vývoj v Evropě. Základním scénářem je nyní však „anemický, ne silný růst“ a to by trhy měly odrážet.

Podle ekonoma by bylo zázrakem, kdyby se státy na jihu Evropy, které se zavázaly k masivním úsporám, vyhnuly druhému poklesu svých ekonomik. Velkou otázkou zůstává, co se stane s jádrem Evropy; zde podle jeho názoru k druhému poklesu nedojde, situace na jihu se ale odrazí i v těchto ekonomikách.

Čína ve druhé polovině roku zpomalí, nepůjde ale o tvrdé přistání, míní Roach. Domnívá se, že v posledních patnácti letech řídila čínská vláda ekonomiku velmi dobře, nyní v době po krizi je však třeba ji posunout směrem k domácí spotřebě. Klíčové tedy bude sledovat, nakolik se jí to daří. Podobně jako Čína by mělo svou domácí poptávku stimulovat Japonsko, které také závisí na exportech. Vedle toho musí docílit rovnováhy mezi fiskální konsolidací a hrozbou deflace, protože jeho dluh je podle ekonoma neudržitelný. Na vývoji jeho ekonomiky by se měla projevit i skutečnost, že Čína, coby jeho nejvýznamnější exportní trh, nebude čelit takovému zpomalení ekonomiky jako například evropské země. „Momentum bylo v první polovině roku velmi silné, ekonomika byla tažena stimuly a zásobami. Nejde ale ani tak o to, co se dělo, ale o to, co se dít bude. Nemůžeme oslavovat historická data, ale musíme se dívat do budoucnosti,“ uvedl Roach.

Podle ekonoma se investoři v otázce Číny zaměřují zejména na její „neomezený potenciál růstu“. Nejvýznamnějším trendem je pro ekonoma to, že každý rok se z venkova do měst přesune 15 – 20 miliónů lidí. Společnosti, které v této zemi podnikají, ale čelí i „přeplněné straně nabídky“ a vzrůstající nutnosti konsolidace. „Čína je přizpůsobivá, praktická a odolná. Čína, kterou dnes vidíme, není tím, co uvidíme zítra,“ uvedl Roach. Západní ekonomiky ji podle jeho názoru nyní vnímají jako spořílka, který v nich recykluje své úspory. Růst její domácí poptávky ale bude tento zdroj financí omezovat. Američané by se tak měli ptát, kdo bude v budoucnu financovat jejich deficit, protože sami mají veliký deficit úspor. „Přechod na domácí poptávku bude pro Čínu složitý, ale její síla spočívá ve schopnosti vypořádat se se složitými problémy. Já na ni sázím,“ uvedl ekonom.

„Poté, co centrálním bankéřům došly bazické body a vlády se zadlužily, přišlo do kurzu kvantitativní uvolňování, což je Bernankeho verze házení peněz z vrtulníku. Ani na monetární, ani na fiskální straně ale nejde o politiku, která je udržitelná a kterou bychom měli schvalovat,“ uvedl Roach a dodal: „Ti lidé jsou navyklí na příliš vysokou stimulaci a vždy si najdou důvod v ní pokračovat.“

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data