Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A když už jste si mysleli, že jste viděli skoro všechno…

A když už jste si mysleli, že jste viděli skoro všechno…

30.6.2010 16:11
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Je pravda, že letní měsíce a s tím spojené vysoké teploty mohou mít všelijaký vliv na lidskou psychiku a lidské konání. Je však pouhý začátek července, teploty zdaleka nejsou tropické a přesto se dějí věci, které donutí přinejmenším k úsměvu….ne-li k zamyšlení, zda se všichni už kompletně nezbláznili.

Včera večer se na terminálech informačních agentur objevila zpráva, že ratingová agentura Standard & Poor´s snížila rating ratingové agentuře Moody´s s tím, že její krátkodobý rating „A-1“ dávají na „CreditWatch“ s negativním výhledem. Tak počkat, opravdu se tady bavíme o tom, že jedna totálně zdiskreditovaná ratingová agentura snižuje rating druhé totálně zdiskreditované ratingové agentuře? A ještě při tom argumentuje „zvýšenými riziky pro stabilitu obchodního modelu agentury Moody´s, způsobenými zejména zavedením nové finanční legislativy, jež výrazně zvyšuje možnost právních sporů spojených se službami poskytovanými ratingovými agenturami“.

Příští týden pravděpodobně dojde k odvetné akci ze strany Moody´s, která nepochybně sníží rating agentury Standard & Poor´s. O týden později jim to Standard & Poor´s zase oplatí a do švestek si obě agentury navzájem zbombardují ratingy na úroveň „D“. Snad potom konečně bude klid a tahle banda úplatných podvodníků potáhne tam, kam patří…

Dnešní poledne resp. brzké odpoledne přineslo na trhy jen těžko přehlédnutelnou vlnu euforie spojenou s informací, že 3měsíční refinanční linku ECB využilo „jen“ 171 bank, které si půjčily „pouze“ 131,9 miliardy eur. Původní roční linka (maturující zítra) měla objem cca 440 miliard euro a dosáhlo na ní 1121 bank. Takže vlastně důvod k optimismu, ne?

Ne. Zaprvé, těch 171 bank jsou pravděpodobně instituce, které se stejně jen horkotěžko financují na mezibankovním trhu. Proč by si jinak půjčovaly od ECB za procento, když je 3měsíční Euribor na 0,76 %? Zadruhé, pokles z 440 miliard na 132 má také poměrně jednoduché vysvětlení. Banky za poslední rok něco hotovosti akumulovaly, s půjčováním se také zrovna nepředhánějí a v zájmu své vlastní bezpečnosti místo umísťování peněz na mezibankovním trhu dávají maximum možného do repo-operací s ECB. Proč by potom potřebovaly refinancovat celých 440 miliard?

Přeji hezké léto,


Váš názor
 •  
  1.7.2010 9:13

  Asi se máme na co těšit na trzích, když hoši od agentur začínají do sebe pěkně šít. Škoda, chtěl jsem mít klidnější prázdniny a větší volatilitu jsem čekal až na podzim. Tak uvidíme-).
  čtenář
 • Pane Žabžo,
  30.6.2010 18:57

  Jestli to bylo napsáno na začátku června, tak je škoda s několika týdenním náhledem do budoucna dělat pro Patrii, kde Vás nedocení. Nabízím pro začátek 100% zvýšení platu za další informace ohledně aktuálních kurzů a událostí za 3 týdny. Každý měsíc nabízím navýšení platu a podílyna zisku:-))). K jakému datu můžete ukončit pracovní poměr?
  John.
  • Re: Pane Žabžo,
   1.7.2010 8:15

   Dobré ráno, máte samozřejmě pravdu...mít informace s cca měsíčním předstihem by bylo fajn, ale tak dobří zatím ještě nejsme :o) Hned to opravíme... Hezký den, Petr Žabža
   Petr Žabža
   • Pane Žabžo
    1.7.2010 9:17

    Prý máte peníze investovány v O2?Co je tom pravdy?Psali to na ihned.cz
    ?
 • jenom D ?
  30.6.2010 17:04

  Z- by bylo realitě blíže :-)
  H.B.
  • ...jako ve škole....
   30.6.2010 18:56

   Písmenka jsou na ně škoda.........5 dvakrát podtrženou již dostali ...skoro od všech co je delší dobu pozorují .........a asi to stejně pro mnohé - mnoho neznamená ! A hlavně klidné léto,což ale asi nebude, že ???
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data