Investorům (nejen) na dluhopisových trzích stále hrozí riziko, že vlády nebudou v budoucnu schopny dostát svým závazkům. Rostoucí zátěž vyplývající ze stárnoucí populace v kombinaci s obtížným navyšováním daňových příjmů v současném ekonomickém prostředí může vládám po celém světě přinést nemalé problémy, varuje aktuální zpráva banky .
Vlády podle názoru v budoucnu přenesou část ze svých ztrát na své věřitele. „Otázkou není, zda nebudou plnit své sliby, ale spíše, které ze svých závazků nedodrží a jakou podobu na sebe tato platební neschopnost vezme,“ shrnul svůj současný postoj MS analytik Arnaud Mares v rozhovoru pro Bloomberg.
Záhy však zahnal nejčernější vize bankrotujících vlád svým přesvědčením, že vlády pravděpodobně zčistajasna nepřestanou platit úroky a splácet dluhy, ale spíše si vyberou jakousi „měkkou“ formu platební neschopnosti, v rámci níž budou veškeré platby sice probíhat, ale devalvovanou měnou v důsledku silnější inflace; nebo budou své věřitele nutit, aby snížili úroky na úkor výnosnosti vložených investic.
Pro posouzení aktuální schopnosti určité vlády splácet své závazky je podle analytiků lepší sledovat trendy v obyvatelstvu dané země, než-li obecně sledovaný poměr dluhu vůči hrubému domácímu produktu daného státu, který neodráží dostupné vládní příjmy a „dívá se do minulosti“.
Dobrým příkladem výrazně odlišných výsledků při této změně optiky je podle analýzy srovnání USA a Itálie. Zatímco americký vládní dluh dosahuje asi 53 procent úrovně HDP, a je tak nejnižší mezi rozvinutými ekonomikami, vůči příjmům dosahuje dluh 358 procent, a je naopak jeden z nejhorších. Itálie má oproti tomu jeden z nejvyšších poměrů dluhu vůči HDP – konkrétně 116 procent, ale proti příjmům je poměr 188 procent, tedy téměř poloviční než mají Spojené státy.
“Naprostý bankrot některé z velkých rozvinutých ekonomik stále dle našeho pohledu zůstává extrémně nepravděpodobným scénářem,“ uklidnil v závěru Mares. Nicméně dodal, že příchod druhé recese (oživení ve tvaru „W“) by s sebou přinesl další škody nejen vládám, které by hůře vyvíjely další tlak na daňové poplatníky, ale odvisle držitelům dluhopisů, kteří mohou utrpět jisté ztráty.
(Zdroj: Bloomberg, Morgan Stanley)