Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v únoru: Následky drahé ropy a rostoucí ceny kovů

Produkční ceny v únoru: Následky drahé ropy a rostoucí ceny kovů

15.03.2011 9:45
Autor: David Marek

Index cen průmyslových výrobců se v únoru zvýšil o 0,5 procenta. Meziroční inflace ve výrobních cenách zrychlila ze 4,6 na 5,4 procenta a dosáhla nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Přispěly k tomu zejména potraviny a ceny nerostných surovin ve světě.

V únoru se výrazně projevil dopad předchozího růst cen ropy. Konkrétně se promítl do rostoucích cen v chemickém průmyslu a částečně také ve výrobě platů a gumárenství. Lze očekávat, že poslední vzedmutí cen ropy nad 100 dolarů za barel dále popožene inflace ve zmíněných odvětvích.

V posledních měsících výrazně stoupají také ceny uhlí a kovů, železné rudy, oceli i barevných kovů. V únoru se to projevilo růstem cenového indexu pro kovy a kovodělné výrobky o 0,9 procenta meziměsíčně, resp. 12,4 procenta meziročně.

Trvalý vzestup cen zemědělských výrobců se promítl do dalšího zdražení výrobních cen potravin o 0,5 procenta a lze předpokládat, že se přenos v této části výrobních řetězce nezastaví a projeví se také ve spotřebitelských cenách. A zdražování nejspíše není konec, neboť farmářské ceny se v únoru dále zvýšily o 5,1 procenta a meziroční inflace zde již dosahuje 30 procent.

Aktuální otázkou je dopad přírodní katastrofy a nukleární krize v Japonsku na globální ekonomiku a ceny komodit ve světě, přičemž tyto dopady nejsou jednoznačné. Riziko zchlazení hospodářského růstu snižuje tlak na růst cen komodit a marží ve výrobním sektoru. Nukleární krize ovšem tlačí vzhůru ceny elektrické energie a také ceny uhlí při úvahách o omezování jaderných elektráren jinde ve světě (diskuze se otvírá v Evropě i USA).

Aktuálně inflaci táhnou vzhůru nákladové faktory, zatímco domácí poptávka zůstává utlumená Ačkoli příčiny současné inflace leží mimo dosah nástrojů měnové politiky, může se centrální banka obávat sekundárních dopadů a případného vlivu na inflační očekávání. Očekáváme, že první zvýšení úrokových sazeb přijde ve 3. čtvrtletí letošního roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data