Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed začne utahovat v polovině příštího roku

Fed začne utahovat v polovině příštího roku

17.3.2011 17:29
Autor: Redakce, Patria Online

Prohlášení Fedu po jeho posledním zasedání bylo optimističtější, než tomu bylo po zasedání předchozím, varování před inflací se mírně zintenzivnilo. Neobjevil se však ani náznak toho, co hodlá Fed dělat po ukončení QE2 v červenci.

Základní rámec, podle kterého většina ve Fedu o monetární politice uvažuje, je dán Taylorovým pravidlem. To má více odlišných verzí, stále však poskytuje dobrý výchozí bod co se týče debaty o sazbách. Následující graf ukazuje aplikaci Taylorova pravidla podle Glenna Rudebusche ze San Francisco Fed s použitím ekonomických projekcí zveřejněných FOMC v lednu. Modře jsou vyznačeny skutečné sazby, červeně jejich teoretická úroveň podle zmiňovaného pravidla.

20110317

Uvedené pravidlo na základě dat z let 1988 – 2008 říká, že sazby se budou rovnat 2,1 % + 1,5 x výška jádrové inflace - 1,8 x výška cyklické nezaměstnanosti. Jeho aplikace říká, že Fed měl snížit sazby k nule na konci roku 2008, což téměř přesně udělal.

Pak ale nezaměstnanost dále rostla a inflace klesala a Fed by musel sazby dále snižovat až na – 5 %, což samozřejmě udělat nemohl. Pokud jsou ale současné projekce FOMC alespoň zhruba přesné, Fed bude muset již brzy sazby zvyšovat - během následujících tří let budou muset vzrůst o 2 procentní body. Do kladných čísel se tak vrátí někdy v roce 2013. Fed by tedy ještě dva roky mohl sedět a nic nedělat.

Problém však spočívá v tom, jak do uvedeného zabudovat QE. To mělo představovat alternativu snižování sazeb a nyní tak musí Fed zvažovat sazby i QE zároveň. Před rokem většina členů FOMC preferovala zvyšování sazeb předtím, než začnou prodeje aktiv nakoupených v rámci QE. Domnívali se totiž, že lépe znají efekt zvyšování sazeb, než obratu v QE. Dá se čekat, že tento názor bude převládat i nyní a sazby by tak měly růst dříve, než dojde k obratu u QE.

Při zvyšování sazeb se ale musí brát v úvahu stimulační efekt QE. Ten je v grafu vyznačen posunem křivky implikované Taylorovým pravidlem o 2 procentní body nahoru. To odpovídá stimulačnímu efektu 2000 miliard dolarů QE. Je to odhad nižší, než s jakým počítá Glenn Rudebusch a leží zhruba na stejné úrovni, jakou odhaduje Goldman Sachs. Tento posun znamená, že Fed by měl začít utahovat do 12 měsíců, tedy někdy v polovině příštího roku.

Zdroj: FT – Blog Gavyn Davies


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data