Trhy v USA reagují na silné zisky a ignorují makroekonomické problémy, které by je jinak stáhly dolů. Až skončí zisková sezóna, pozornost se přesune na makroekonomickou situaci, ve druhé polovině roku dojde ke zpomalení ekonomiky a nyní jsme tak pravděpodobně svědky přechodné rally, zisky jí ale dávají dobrý základ. Pro Bloomberg to uvedl Kirby Daley, stratég z Newedge Group. Podle jeho názoru byl dosavadní dvouletý býčí trend tažen zejména fiskální a monetární stimulací, která ale není udržitelná v USA ani ve zbytku světa. Ekonomika se tak nakonec musí postavit na vlastní nohy, nebo tak neučiní a trhy zareagují odpovídajícím způsobem.
Daley se domnívá, že Spojené státy si musí vybrat, zda chtějí slabý dolar, který bude podporovat exporty, nebo nízkou inflaci. Fed sice říká, že ceny komodit nejsou ovlivněny jeho politikou a růst cen bude jen přechodný. V určitém bodě již ale nebude možné vyzdvihovat pozitiva americké ekonomické politiky a o negativech se nezmiňovat, míní stratég.
„To co se děje na akciových trzích, nedává smysl, co smysl dává, je dlouhý seznam problémů, kterým ekonomika čelí a které se neřeší. Číně příliš investuje, jsou tu nerovnováhy běžných účtů, měnové války, Spojené státy se snaží vrátit k ekonomice tažené spotřebou. Nikdo nepřikročil k fundamentálním změnám, všichni se vrátili k tomu, co nás dostalo do problémů,“ uvedl Daley. Akciové trhy si ale podle něho žijí ve svém vlastním světě a nejlepším způsobem investic jsou „dlouhé pozice se zajištěním proti korekci”. Stratég má však za to, že jiné trhy na uvedené problémy reagují.
Daley hovořil i o možném posílení renminbi. To by podle něho Číně přineslo pozitiva jak z ekonomického, tak z mezinárodně-politického pohledu. Čínská vláda se však tohoto kroku velmi obává a v názoru na něj není vnitřně jednotná, takže k výraznému posílení pravděpodobně nedojde, dosáhnout může 3 – 5 %.
(Zdroj: Bloomberg)