Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WikiLeaks a jaderný tendr: Westinghouse odrazoval Bulhary od ruských reaktorů. Putin hrozil zimou bez plynu

WikiLeaks a jaderný tendr: Westinghouse odrazoval Bulhary od ruských reaktorů. Putin hrozil zimou bez plynu

3.5.2011 16:06
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jaderná energetika není úplně nejčistší byznys. Pozná se to ani ne tak podle záběrů z havárií elektráren v Černobylu a Fukušimě, ale spíše podle tváří politiků, kteří se mohou přetrhnout, aby při státních návštěvách u potenciálních zájemců o jaderné reaktory vychválili toho svého „národního“ dodavatele. Soutěž o výstavbu jaderné elektrárny za miliardy dolarů tak v mnohém připomíná zbrojní tendry, při nichž zpravidla také není nouze o úplatky, černé PR a rány pod pás.

Zákulisí jednoho takového tendru, který v Bulharsku oficiálně skončil v roce 2006 vítězstvím ruského podniku Atomstrojexport, poodhalil server WikiLeaks, když před nedávnem zveřejnil několik diplomatických depeší pocházejících z amerického velvyslanectví v Sofii. Podle nich se americký koncern Westinghouse za podpory své „mateřské“ ambasády od roku 2009 aktivně pokoušel Bulhary od ruských reaktorů odradit, a to za pomoci nelichotivé kritiky technických charakteristik ruského designu. Američané také bulharské straně navrhovali, aby odmítla vracet vyhořelé jaderné palivo do Ruska. Zprávu dnes přinesl ruský deník Kommersant.

Podle deníku tak mohl aktivní lobbing Westinghousu stát za dlouhými prodlevami při realizaci stavby, která je už odkládána několik let. Viceprezident Westinghouse pro Evropu Mike Kirst prý bulharským představitelům „v podrobné prezentaci ukazoval, že Rusové podle současných plánů Bulharsku neposkytnou nejnovější technologii reaktorů (jen druhé generace), a to při výrazně vyšší ceně než Westinghouse a jiné západní firmy, které nabízí technologii třetí generace,“ píše v depeši zástupkyně vedoucího americké mise v Sofii Suzan Suttonová. Kirst podle ní dále varoval, že „Bulharsko riskuje koupi technologického sirotka, který funguje už jen v Rusku, Íránu, Indii a Číně a uváže zemi k Rusku na 60-80 let.“

Ostré lokty při jednání ale prokazovala i Moskva, a to s pomocí tradičních „energetických trumfů“. Bulharský premiér Bojko Borisov si v neformálním rozhovoru se Suttonovou vzpomněl na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Gdaňsku ze září roku 2009. Ruský premiér prý při konverzaci naznačil, že v případě, že se společné projekty nepohnou z místa, Bulharsko riskuje, že by příští zimu „mohlo zmrznout“. To přitom tehdy nebyla tak nereálná představa. V lednu téhož roku kvůli rusko-ukrajinským sporům řada bulharských domácností zimu bez plynu pocítila na vlastní kůži. Rusové podle Suttonové také nepřímo hrozili zastavením dodávek jaderného paliva do dvou bulharských reaktorů v elektrárně Kozloduj.

Bez zajímavosti rozhodně není, že jak Westinghouse, tak Atomstrojexport se (ještě s francouzskou Arevou) účastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v Česku. Premiér Nečas uvedl, že stát vybere vítěze tendru v roce 2013 s tím, že je i možné, že se rozhodne nezvolit nikoho. Nabídky jednotlivých uchazečů mají být podány v roce 2012. Podle šéfa ruského nezávislého institutu Atominfo Alexandra Uvarova je dnes nemožné srovnat konkurující si design ruských a amerických jaderných reaktorů, jelikož Američané již ve vyspělých státech dávno žádnu elektrárnu nepostavili, a tak se odhadovaná cena jejich reaktorů může kalkulovat jen velmi hrubým odhadem.

Elektrárna v Belene na Dunaji měla původně zahájit provoz v roce 2014 a náklady na dostavbu se v roce 2006, kdy Bulharsko vybralo k dostavbě Atomstrojexport, odhadovaly na čtyři miliardy EUR (98 miliard korun). Projekt však brzdily cenové spory a nízký zájem západních investorů. Německá RWE (43,97 EUR, -0,02%), která v konsorciu od začátku vlastnila 49 % (zbylých 51 % patřilo Bulharskému energetickému podniku NEK), se v říjnu 2009 rychle stáhla. Kabelogramy zveřejněné již dříve na WikiLeaks zmiňují, že německá energetika svého rozhodnutí hned od začátku litovala. Celý podnik prý „páchl postraními obchody“, uvádí se v jednom diplomatickém kabelu. „RWE zjišťuje, že spolupráce s ruskými a bulharskými společnostmi v energetickém sektoru je pro investice v Evropě, zhoubná kombinace’“ píše se v jiné depeši. „O Belene se mluví čím dál víc šeptem. Nevyhnutelně totiž na přetřes přijdou témata zpoždění, finančních problémů, netransparentních machinací a bokovek, ruského vlivu…a zájmů politiků s dobrými styky a energetických oligarchů.“ Cenové odhady nákladů na výstavbu se mezitím postupně zvyšovaly a podle agentury Reuters by konečný účet mohl dosáhnout až 11 miliard eur.

V listopadu minulého roku se NEK dohodl s Atomstrojexportem , že stavbu elektrárny nastartují do konce letošního března a nové bloky uvedou do provozu do roku 2017. Po havárii ve Fukušimě se ale obě strany shodly na tříměsíčním pozastavení projektu s tím, že budou podrobně analyzovat otázky spojené s jadernou a radiační bezpečností. Odložena byla i objednávka zařízení.

Bulharsko začalo stavět elektrárnu Belene už v 80. letech s tehdejší sovětskou technologií, ale po pádu komunismu stavbu zmrazilo. Nyní potřebuje nové zdroje elektrické energie, protože Brusel si jako podmínku vstupu země do EU vynutil uzavření čtyř ze šesti reaktorů jediné bulharské jaderné elektrárny Kozloduje. Odstavené reaktory, které se na bulharské produkci elektřiny podílely ze 44 %, byly označeny za příliš nebezpečné.

Zatímco evropské vlády nařizují kvůli Japonsku hloubkové prověřování jaderných elektráren a některé je dokonce odstavují, Evropské sdružení jaderné energetiky Foratom vyzvalo ke klidu a varovalo před zbrklými a iracionálními rozhodnutími pod vlivem strachu z havárie v japonské elektrárně Fukušima. Německo po zemětřesení a havárii na Fukušimě rozhodlo odstavit na tři měsíce všechny jaderné elektrárny a nyní musí dovážet vysoké objemy energie, což zvyšuje ceny elektřiny v celé Evropě.

(Zdroj: Kommersant, Reuters, Novinite, RIA Novosti)


Váš názor
 •  
  3.5.2011 16:44

  Pro přátele konspiračních teorií zajisté nic nového... ;-)
  Kalka.
  •  
   4.5.2011 8:35

   přítelem konspiračních teorií určitě nejsem, ale pokud jde o takovýhle kšefty v kombinaci s náturou východních národů, dovedu si představit, jakej balík prachů odteče do "vedlejších produktů" stavby. Za to bude postavena nejedna "dača".
   marrtt
Aktuální komentáře
18.10.2018
22:00Čtvrteční výprodej na amerických akciích
17:53Když už bychom chtěli cyklicky rotovat...
17:33CETV se výsledkový den vydařil, Amerika prohlubuje ztráty  
17:23Dolar se vrací k růstu, koruna slábne. Pozitivní ráno na trzích vystřídaly rozpaky  
17:03Studie: ČSR bylo před sto lety na 80 procentech výkonu HDP Rakouska
16:24Bulharský regulátor se nemůže zabývat prodejem místních aktiv ČEZ
16:23KB, a.s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:16HSBC asi jako první zahraniční firma vstoupí na burzu v Číně
15:51Snížení výhledu Heildelberg Cement zabolelo, investiční tezi ale nemění (komentář analytika)  
15:08Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina
13:48ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:27Narazí dopravní revoluce na evropskou byrokratickou zeď?
13:04Růst prodeje průmyslových robotů letos zpomalí na deset procent
12:39Francouzská OVH ztrojnásobí výdaje, postaví se Googlu a Amazonu
12:38Štíhlejší Ericsson by mohl soutěžit i s levnou čínskou konkurencí (komentář analytika)  
12:31Trhy se přenesly přes Fed i brexit, dolar koriguje zisky  
10:55Novartis koupí výrobce léků na rakovinu Endocyte za 2,1 mld. USD
10:53Pictet: To nejlepší ještě nepřišlo
10:17Avast (+1,8 %) ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, potvrzuje výhled
10:04Po výsledcích se daří Avastu i CETV, německé automobilky se vzpamatovaly z propadů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
SunTrust Banks Inc (09/18 Q3)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:20Volvo AB (09/18 Q3)
8:00Assa Abloy AB (09/18 Q3)
12:00Atlas Copco AB (09/18 Q3)
13:00Procter & Gamble Co/The (09/18 Q1)
13:00Schlumberger Ltd (09/18 Q3)
13:00State Street Corp (09/18 Q3)
16:00USA - Prodeje starších domů