Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichet (ECB): Pád komodit je ekonomice prospěšný. Vystřídá paniku rally? Dle Goldman Sachs ano

Trichet (ECB): Pád komodit je ekonomice prospěšný. Vystřídá paniku rally? Dle Goldman Sachs ano

06.05.2011 14:04, aktualizováno: 6.5. 15:22
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Propad, jehož jsme svědky na komoditních trzích, je prospěšný jak pro ekonomické oživení, tak pro boj s inflací, uvedl guvernér ECB Jean-Claude Trichet. „Cokoli, co se uděje ve směru ochlazení cen ropy a dalších komodit je příznivé ze všech úhlů pohledu,“ nechal se slyšet Trichet. „Zdravý“ propad komodit je podle Tricheta významnou brzdou inflace a jejího roztočení do spirály a sekundárních efektů. Vedle inflačních dopadů zdůraznil také důsledky pro útlum ekonomiky. „Tedy znovu, pro upevnění hospodářského růstu je to dobrá zpráva, víc ale nyní komentovat nebudu, protože na vývoj je třeba pohlížet z dlouhodobé perspektivy,“ dodal Trichet.

Svět včera prožil jeden z největších propadů na komoditních trzích v čerstvé historii. Rovnat se s ním může z posledních srovnatelných poklesů snad jen propad ropy o 8,8 % z 20. dubna 2009 (DJIA -3,6 %, S&P 500 -4,3 % a Nasdaq -3,9 %). Americká lehká ropa WTI i ropa Brent odepisovaly až kolem 10 procent hodnoty za jediný den, nakonec ztratily shodně 8,6 procenta pod 100 USD a 110 USD za barel. WTI i Brent jsou níže za týden o zhruba 12 procent, včetně dneška pak o bezmála 15 procent a v bilanci posledního roku jsou výše o 9 %, respektive 17 procent (růst ropy Brent výrazně předstihuje WTI).

Stříbro registrovalo nejhlubší propad od roku 1980, když včera odepsalo 8 procent (pokles dosahoval až 10 %), za týden pak již více než čtvrtinu hodnoty! a za poslední rok je výše o 17 procent. Naposledy jsme svědky tak výrazného poklesu na komoditě byli 10. října 2008, kdy klesla o 8 % (DJIA -1,5 %, S&P 500 -1,2 %, Nasdaq +0,3 %). Proti spekulaci na stříbře bojuje například burza CME navyšování marginových požadavků, již pětkrát za poslední měsíc. Prodeje zintenzivnily ale také zprávy o odprodávání komodity velkými investory včetně například George Sorose a spekulace ohledně cíleného chování ze strany velkých investičních bank na Wall Street, které postupně informují o uzavírání svých sázek na růst komodit (vzpomeňme dřívější uzavření komoditního basketu Goldman Sachs), což také přidává nervozitě na trhu.


Podle obchodníků se právě ze stříbra panika rozšířila přes ropu na měď a celkově trh komodit. Prudký propad na stříbru donutil obchodníky prodávat další aktiva a tudy vedla cesta k propadu dalších segmentů trhu, zní z trhu. Měď včera poklesla o 3 procenta a pětidenní pokles načetla na 7 procent. Podle některých obchodníků skrze měď panika zasáhla segment komodit čistě „průmyslově-fundamentálních“. „Měd je spolehlivější indikátor ekonomické aktivity než jiné komodity. Ropa se hýbe na událostech na Blízkém Východě, stříbro zase na marginových obchodech a spekulaci,“ uvádí například Karen Finerman, vedoucí hedgeový fond Metropolitan Capital Advisors. „Měď je nejvýznamnější kov, pokud jde o samotnou ekonomiku,“ přidává se analytik Dennis Gartman.

Podle části komoditních obchodníků je právě měď historickým indikátorem ekonomiky i předzvěstí budoucího vývoje na akciovém trhu. Signalizuje tedy druhé dno? „Domnívám se, že procházíme fází, kdy se trh postupně odvrací od očekávání silného globálního růstu s růstem HDP v USA nad 3,5 procenty k přijetí nejistoty růstu ekonomiky v nejlepším případě do tří procent a nejistého dalšího vývoje v Číně,“ míní například Andy Busch, měnový stratég BMO Capital Markets.

Přes nahrávající slabost ekonomiky je ale dolar je pod tlakem dvou fundamentálních faktorů – nulových sazeb a vládního dluhu (a rozpočtového schodku). Na druhé straně dlouhodobí investoři začínají zvažovat, zda růst cen komodit nebyl jen další pořádnou bublinou na finančním trhu, tím lépe pro ni, čím hůře pro dolar (a opačně). „Nemyslím si, že se investoři zítra rozhodnou, že tomu tak je. Podle mne ale přinejmenším došlo k rozbití názoru, že růst a trh aktiv jsou odolné vůči rostoucím cenám energií,“ poznamenává Steven Englander, měnový stratég Citigroup.

Byl to právě guvernér ECB Trichet, který včera vnesl vystřízlivění do spekulativnější části měnového trhu, sázející na rychlé opětovné zvýšení sazeb ECB. Při určitém vystřízlivění komodit se ale sesun k 1,45 USD/EUR od úrovní sahajících do blízkosti mety 1,50 se zdá mít stále spíše slabou naději na delší trvání. „Fundament stále hovoří pro slabost dolaru. Fed se nezdá být nikterak znepokojen slabostí měny, centrální banky emerging markets a ECB zvyšují sazby a americká makrodata začala posílat špatné signály, což také nepodporuje silnou měnu,“ míní Vaileios Gkionakis z Fulcrum Asset Management.

Silou svého jména dnes na komoditním trhu opět promluvila banka Goldman Sachs. Podle ní současný propad cen ropy ještě nemusí být u konce, později se ale vrátí k růstu a začátkem příštího roku by mohla být i na vyšší úrovni, než činily nedávné letošní rekordy. "Je důležité zdůraznit, že i když ropa ustupuje z nedávných rekordů, my očekáváme, že do příštího roku se na tyto rekordy vrátí, anebo je i překročí," uvedl analytický tým. Goldman je přesvědčen, že katalyzátorem k propadu cen byla souhra více faktorů, hlavně horší ekonomická data a vyšší zásoby suroviny v USA. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou po ropě by mohla být v nepříliš vzdálené budoucnosti tak výrazná, že by se mohly vytvořit podmínky pro silný růst cen. Nynější pokles cen podle analytiků patrně odstranil velkou část rizikové prémie, takže prostor pro další pokles cen už asi nebude moc velký.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Citigroup, Goldman Sachs, BMO Capital, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university