Aktualizováno Sčítací sezóna je v plném proudu. Komisaři vyrazili do ulic nejen v českých obcích, ale i v Číně, Indii, Německu, Velké Británii a Spojených státech. Nashromážděná data nebudou mít velkou hodnotu jen pro statistiky. Na přehled o stávající demografické situaci v Indii (zde vůbec první v historii) se jistě těší nejeden pojišťovací agent či komoditní spekulant. Stejně užitečné mohou být i prognózy vývoje obyvatelstva. Ty každé dva roky aktualizuje speciální agentura OSN a letos poprvé svou předpověď protáhla až do roku 2100.
Podle dat OSN světová populace překročí hranici sedmi miliard letos v říjnu. Trend rostoucího počtu lidí na planetě by měl pomalu pokračovat právě až do roku 2100, kdy vyvrcholí na 10,1 miliard obyvatel. V osmdesátých letech minulého století, kdy populace přibývala nejrychleji, činily roční přírůstky obyvatelstva 88 milionů ročně. Nyní je to 75 milionů a do roku 2050 by toto číslo mělo klesnout na 40 milionů.
Aktualizovaná prognóza nepřináší až tak velké novinky, co se absolutních čísel týče, ale vzhledem k přesnějším výpočtům u jednotlivých států se výrazně změnilo regionální složení předpokládaného stavu. Asi největší dopad je patrný u států subsaharské Afriky. Nigérie je dnes se 158 miliony obyvatel sedmým nejlidnatějším státem světa. Za devadesát let bude podle tohoto ukazatele téměř pětkrát větší a se 730 miliony (tedy jako má dnes celá Evropa) obsadí třetí příčku.
Ve Rwandě dojde ke čtyřnásobnému nárůstu a hustota zalidnění tam bude pětkrát vyšší než v Japonsku. Čínský obr dosáhne zenitu v roce 2025 a poté se z 1,4 miliard obyvatel sveze na 950 milionů roce 2100. Stále to ale bude stačit na druhou příčku. Jednoznačným králem bude Indie s víc jak půl druhou miliardou obyvatel.
Evropu a Rusko čeká pokles, i když různě dramatický. Polsko podle OSN přijde do devadesáti let o čtvrtinu obyvatelstva, Německo ztratí 10 milionů, ruská populace se sníží na 111 milionů a země tak vypadne z desítky nejlidnatějších států. Turecko ho bude s 80 miliony dohánět. V Česku by, poněkud překvapivě, mělo po celé sledované období žít něco přes 10 milionů lidí. Sousední stejně velké Maďarsko zato čeká pokles o zhruba 15 %.
Subsaharská Afrika bude jednoznačně nejrychleji rostoucí částí planety. Do konce století bude mít ve srovnání s Asií víc jak polovinu jejího obyvatelstva (dnes je to pětina). To může mít vážné následky pro tamní krajinu. Sahel by se pod tíhou populačního růstu mohl snadno proměnit v pustinu. Čína bude muset zrušit politiku jednoho dítěte, jinak jí do několika desítek let hrozí důchodová krize nevídaných rozměrů. Navíc jí bude v roce 2025 chybět 16 milionů žen ve věku 20 až 30 let (mužů v této skupině bude 96 milionů, žen 80 milionů). V Indii bude rozdíl menší, „jen“ 11 milionů.
(Zdroj: The Economist, OSN)