Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová chce odchod Německa od jádra do roku 2022, IEA varuje před dopadem na komodity v Evropě

Merkelová chce odchod Německa od jádra do roku 2022, IEA varuje před dopadem na komodity v Evropě

23.05.2011 8:28, aktualizováno: 23.5. 9:57
Autor: ČTK

Aktualizováno

Německá kancléřka Angela Merkelová podpořila návrhy na uzavření všech 17 jaderných elektráren v Německu během příštích zhruba deseti let. Někteří provozovatelé elektrických sítí podle agentury Reuters varují, že tento postup by mohl vést v některých částech země k výpadkům proudu.

Merkelová na setkání Křesťanskosociální unie (CSU), která je koaličním partnerem její Křesťanskodemokratické unie (CDU), uvedla, že považuje návrh CSU na odchod od jádra do roku 2022 za přiměřený. Dodala, že vláda časem stanoví pevné datum pro tento odchod. "Považuji časový harmonogram, který CSU vidí jako možnost, za přiměřený časový harmonogram," řekla Merkelová. "Lidé chtějí vědět, že existuje konkrétní konečné datum, takže o takovém datu budeme mluvit," dodala.

Německá vláda se po katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodla změnit své energetické plány. Pozastavila na tři měsíce platnost loňského prodloužení životnosti všech 17 jaderných elektráren v zemi a na stejnou dobu nařídila uzavřít sedm nejstarších bloků. Do provozu nemá být v tomto období uveden ani již dříve odstavený reaktor v severoněmeckém Krümmelu.

V současnosti dodávají elektřinu do sítě pouze čtyři německé jaderné elektrárny kvůli vládnímu moratoriu a přechodnému odstavení některých reaktorů v rámci údržbářských prací. Podle úřadů však nehrozí žádné výpadky v dodávkách elektřiny. Tento stav nastal v neděli, kdy kvůli údržbářským pracem zůstaly mimo provoz více než tři čtvrtiny jaderných zdrojů v zemi.

Někteří ochránci životního prostředí podle agentury AP tvrdí, že energetické firmy úmyslně provádí údržbu jaderných reaktorů ve stejné době, aby pomocí obav z výpadků proudu ovlivnily debatu o odchodu Německa od jaderné energie. "Obáváme se, že energetické společnosti by mohly úmyslně vyvolat výpadek proudu, aby ovlivnily lidi v debatě o opuštění jaderné energie," uvedl Jochen Stay z protijaderné organizace Ausgestrahlt. Podle RWE, která v odpojila elektrárnu Emsland, byly kroky naplánovany ještě dlouho před neštěstím v japonské Fukušimě.

"Situace bude říditelná," uvedl šéf německého síťového operátora DENA Matthias Kurth pro Süddeutsche Zeitung. Připustil nicméně odkázanost na solární zdroje a obavu z nestability těchto dodávek proti jádru. "Pokud bychom v těchto chvílích neměli dostatek slunce, situace by byla horší," dodal.

Čtveřice provozovatelů elektrických sítí nicméně podle agentury Reuters v dopise zaslaném ministerstvu hospodářství varuje, že v některých jižních částech Německa budou v zimě hrozit výpadky proudu, pokud zůstane všech sedm nejstarších jaderných reaktorů odstaveno.

Šéf mezinárodní energetické agentury Nobuo Tanaka, citovaný Financial Times Deutschland, uvedl, že německo by místo jednostranných kroků odchodu od jaderné energie mělo hledat evropskou shodu a také to, že ohrožuje dodávky komodit v rámci celého bloku (eurozóny). Podle Tanaky již nyní rostou dovozy elektřiny (zejména České republiky a Francie), plynu a uhlí. "Nejde jen o německý problém, ale o evropský problém. Závislot na jiných zdrojích bude stoupat a mohou bý ohroženy udržitelnost a bezpečnost dodávek nejen elektřiny v celé Evropě," uvedl Tanaka.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, AP, DAPD, Reuters, FTD)


Váš názor
  •  
    23.05.2011 21:54

    Jasnovid říká, že v budoucnu bude pravým zlatem elektřina, protože jí bude potřeba hodně. Proto doporučuje držet se atomu. Solární energie zabírá velké množství půdy, takže to není to pravé ořechové, neboť půdy je málo a bude jí potřeba hodně. To je mé doporučení pro ČR. Ostatní ať si dělají podle svého uvážení. Pokud bude ČR na tom energeticky dobře, v budoucnu se jí to zúročí a i na důchody bude mít dost peněz. PS: Je to čistě má vize.
    Zdravý rozum
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00E.ON SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Electronic Arts Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Hertz Global Holdings Inc (03/21 Q1)
0:00Chesapeake Energy Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Palantir Technologies Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00PowerCell Sweden AB (03/21 Q1)
0:00QuantumScape Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00thyssenkrupp AG (03/21 Q2)
0:00Ubisoft Entertainment SA (03/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Unity Software Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
7:00KBC Group NV (03/21 Q1)
7:30Alstom SA (03/21 Q4)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW