Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: Testy jaderných zdrojů v Evropě se zaměří na přírodní katastrofy, výbuch či pád letadla. Ne terorismus, který údajně mohl ohrozit verdikt Dukovan

EK: Testy jaderných zdrojů v Evropě se zaměří na přírodní katastrofy, výbuch či pád letadla. Ne terorismus, který údajně mohl ohrozit verdikt Dukovan

25.5.2011 10:24, aktualizováno: 25.5. 14:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropské unii se po složitých a zdlouhavých jednáních podařilo dohodnout na tom, jakou podobu budou mít zátěžové testy evropských jaderných zařízení. Testy celkem 143 jaderných zdrojů v EU se zaměří na rizika spojená s přírodními katastrofami, výbuch a pád letadla. Neobsáhnou na centrální úrovni riziko teroristického útoku, ze kterého podle některých zdrojů nemusely dobře vyjít tuzemské Dukovany či slovenské Mochovce. Paramentry dnes představil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

"Snahou bylo poučit se z toho, co se stalo v březnu v Japonsku a vyloučit, aby se něco takového opakovalo v Evropě. Přijmout lekci z toho, že nemyslitelné se může naplnit, dvě přírodní katastrofy se mohou spojit v jednom momentě a kompletně vyřadit systém zásobování elektřinou," uvedla Evropská komise v prohlášení.

Potíže při unijních jednáních nebyla s tím, že by se testy měly v EU uskutečnit, ale právě s jejich konkrétní podobou. Rozdílné názory panovaly například v rozsahu testů a zejména aspektu, zda by měly být na evropské úrovni zkoumány hrozby teroristických útoků. To prosazovala EK, zatímco regulátoři z některých zemích, například z Francie, byli proti a prosazovali, aby si takové scénáře prošetřovaly samotné země.

V tuzemsku o problému jednala minulou středu 18. května vláda. Podle informace Parlamentních listů, kterou mají potvrzenu ze dvou zdrojů, premiér Nečas na jednání uvedl, že existuje hrozba, že by evropský test mohl být zaměřen zejména vůči reaktoru typu VVER 440. Ten se týká tuzemských Dukovan či slovenských Mochovců. Nečas měl na jednání vlády uvést, že návrhy testů jsou naprosto nesmyslné a zahrnují absurdní kritéria, například dimenzování na pád dvou letadel na elektrárnu zároveň. Výsledky takových testů by podle slov Petra Nečase, která citují listy, mohly vést i k uzavření Dukovan, ale také slovenských Mochovců.

Provozovatel českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany společnost ČEZ uvedla, že parametry testů zná a je připravena testy vykonat. "V podstatě jsme s jejich realizací začali již na konci dubna, protože jsme začali realizovat takzvané SOER (Safety operating experience report) testy, které vydalo Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Část z těchto testů je obsahem i nyní schválených," sdělil ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Přesný harmonogram a postup testů bude podle Kříže ještě upřesněn při jednání se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, který testování na národní úrovni bude koordinovat.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger dlouhodobě usiloval o mimořádně přísná kritéria, která by zahrnovala i právě teroristické riziko či případný pád letadla na elektrárnu. To odmítla například Francie a Velká Británie, které prosazovaly „jen“ testování odolnosti vůči přírodním katastrofám. Ještě nedávno eurokomisař tvrdil, že "pod odlehčené testy odolnosti se nepodepíše".

Dnes ale již ráno v německém rozhlasu řekl, že hrozba terorismu zůstane i nadále mimo celoevropské testy a nakládání s ní bude pod národními regulátory. „Otázka, jak se bránit proti nebezpečím teroru, nepatří k úkolům pro nadnárodní úřady, ale je částí vnitřní národní bezpečnosti," prohlásil na stanici Deutschlandfunk. "Proto respektuji, že některé členské země říkají, že nechtějí vykládat své karty. To by mohlo i podněcovat k terorismu," dodal.

"Projaderné vlády z Británie, Francie a České republiky jsou odpovědné za rozmělnění dohody," uvedl v prohlášení rozeslaném dnes novinářům Jan Haverkamp z Greenpeace. Testům vytkl, že nebudou nezávislé, nezahrnou všechny možné hrozby a jejich výsledky lidem neřeknou, zda jedny z možných cílů teroristů jsou opravdu chráněny či nikoli.

Jaderné elektrárny má v 27členné EU 14 zemí. K nejhlasitějším kritikům jaderné energie patří dlouhodobě Rakousko, které má problémy i s českou elektrárnou Temelín ležící poblíž jeho hranic. To uvítalo, že poprvé vznikne jaderný bezpečnostní program na celoevropské úrovni.

Šéfka SÚJB Dana Drábová již dříve uvedla, že přípravné práce na národní testy začaly už v polovině dubna. Provozovatel jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně, společnost ČEZ, dostane čas na zpracování testů do konce září. Kromě přírodních katastrof přijdou na řadu i možné dopady extrémně vysokých nebo naopak nízkých teplot. "Jakmile bude finální verze zátěžových testů vytvořena na odborné úrovni, nebudeme čekat na jejich politické vyhlášení a začneme je realizovat," řekl již dříve šéf ČEZu Martin Roman.

Premiér Petr Nečas řekl minulý týden na Evropském jaderném fóru v Praze, bezprostředně po onom jednání vlády k jaderným testům, že zátěžové testy musí být předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Kritéria zátěžových testů by podle něj neměla zahrnovat hrozbu terorismu.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, Parlamentní listy, EK, ČEZ, Deutschlandfunk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Hasbro Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
12:45Halliburton Co (09/18 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/18 Q3)