Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Není třeba koordinované reakce CEE na řeckou krizi, na korunu větší vliv nemá

Singer: Není třeba koordinované reakce CEE na řeckou krizi, na korunu větší vliv nemá

27.5.2011 14:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Dluhová krize v Řecku nemá na kurz české koruny žádný větší vliv a není nutné, aby na ni centrální banky a vlády střední Evropy odpovídaly koordinovaným postupem v rámci regionu střední a východní Evropy, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer na ekonomické konferenci v Budapešti.

"Nemyslím si, že by cokoli, co se stane v Řecku, naši měnu příliš ovlivnilo, takže se nedomnívám, že na to bude nějaká koordinovaná odpověď, protože jí není zapotřebí," řekl Singer podle agentury Reuters.

Singer na konferenci také uvedl, že společná evropská měna euro se ve světle aktuálních událostí jeví již méně atraktivně, než v minulosti. Jeho slova jsou více diplomatická proti nedávným výrokům guvernéra další centrální banky regionu CEE, totiž polské, Marka Belky.

„Pro Polsko a další země střední a východní Evropy ze snahy o rychlé přijetí eura plynou po krizi podstatně menší výhody, než tomu bylo dříve. Krize změnila pohled na váhy mezi náklady a přínosy přijetí společné evropské měny,“ uvedl polský guvernér. Podle Belky si ve stávajícím prostředí centrální banky chtějí ponechat kontrolu nad vlastní měnou, zhoršení veřejných financí eurozóny rozbořilo argumenty hovořící o jednoznačném přínosu pro většinu východních zemí z rychlého přijetí eura a centrální bankéři již jednoduše nevěří, že od přijetí eura lze očekávat předplacenku na pokles národních výpůjčních sazeb do blízkosti benchmarku v podobě výnosů na německých bundech tak, jak bylo mantrou před krizí. Zpochybnil také interpretaci přílivu investic jako podpory konkurenceschopnosti a modernizace země. „Místo toho kapitál zamířil do takzvaných neobchodovatelných sektorů ekonomiky, jako jsou reality nebo část služeb a vyhnal spotřebitelské výdaje na úrovně, které se ukázaly jako dlouhodobě neudržitelné,“ uvedl nedávno Belka.

Ve své včera publikované prezentaci guvernér ČNB Miroslav Singer k současné dluhové krizi některých zemí eurozóny uvedl, že ta nebyla způsobena pouze fiskální nedisciplinovaností členských zemí, ale tím, že stávající eurozóna není optimální měnovou zónou a její instituce jí ani neumožňují k ní konvergovat. Nedojde-li, podle jeho názoru, k náhlému zvratu politické situace v zemích „jádra“ eurozóny nebo v Německu, bude krize řešena převážně na úkor fiskálně spořádaných zemí eurozóny a rovněž důvěryhodnosti ECB a její měnové politiky. „Přestože toto řešení bude neúměrně drahé ekonomicky, pro elity eurozóny bude politicky méně nákladné,“ uvedl Miroslav Singer v prezentaci na téma podstaty současné krize uskupení zemí platících eurem.


Prohlubující se krize okrajových zemí eurozóny v čele s Řeckem přispěla tento měsíc k oslabení české koruny o jedno a tři čtvrtě procenta a maďarský forint ztratil 1,6 procenta. Singer však dal najevo, že nesdílí ty z předpovědí analytiků, které počítají s dalším poklesem měn zemi regionu CEE.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, ČNB, NBP, MMF)


Váš názor
 •  
  27.5.2011 15:40

  Singer je jistě člověk na svém místě,ale i on by se podivil,kdyby zřel,že akcie ECM,tedy totálně zkrachovalé a zadlužené firmy se ještě někdo odváží nabízet na burze,a to za cenu vyšší,než jsou akcie prosperující AAA.AAAAAA,se chce zavýt nad tou neskonalou drzostí burzovních mafiánů lákajících do svých tenat nezkušené a hlupáky!!!!!
  bob
  • hahahaha
   27.5.2011 16:23

   každý svého štěstí strůjcem je staré pravdivé přísloví
   Bob
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data