Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - Dukovany jsou bezpečné, uvádí po kontrole mezinárodní komise OSART

ČEZ - Dukovany jsou bezpečné, uvádí po kontrole mezinárodní komise OSART

23.06.2011 9:11
Autor: mediafax

Jaderná elektrárna v Dukovanech je velmi dobře provozované zařízení. K takovému závěru podle mluvčího elektrárny Petra Spilky došla mezinárodní mise OSART, která elektrárnu sedmnáct dní kontrolovala.

V pořadí třetí mise Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost (OSART) ve Vídni dopadla pro dukovanskou elektrárnu dobře. „Mise konstatovala, že elektrárna je velmi dobře provozovaným zařízením a dává elektrárně doporučení tří změn. V jedenácti případech navrhuje další možnost zlepšení stávajících postupů,“ uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Nejstarší česká jaderná elektrárna by podle komisařů měla ještě zapracovat na zlepšení efektivity při používání metod pro analýzy kořenových příčin s cílem zabránit opakování událostí, vyjasnit a posílit očekávání elektrárny v oblasti využívání nástrojů pro prevenci chyb a zlepšení jejich používání a zajistit adekvátní ochrany havarijních pracovníků a evakuovaných osob po případném radioaktivním úniku. „Tým prováděl v Dukovanech důkladnou kontrolu aspektů podstatných pro bezpečný provoz elektrárny, které jsou z velké části řízeny vedením elektrárny. Závěry kontroly jsou založeny na Bezpečnostních standardech MAAE a osvědčené dobré mezinárodní praxi,“ vysvětlil Spilka.

Hodnotit výsledky příliš nechce ředitel elektrárny Tomáš Žák. „Výsledky nejsou dobré nebo špatné, jsou to jen výsledky. Důležitější je, jak je použijeme v praxi,” prohlásil. Přesto může být s misí mezinárodních komisařů spokojen. Ti si totiž z Dukovan odvezli nové poznatky, které chtějí doporučit i dalším podobným zařízením ve světě. „Mise OSART si odváží 10 dobrých praxí, které bude doporučovat na mezinárodním webu ostatním provozovatelům jaderných elektráren,“ potvrdil Spilka.

Elektrárna podle komisařů například používá jednotný přístup k náboru, výběru, psychologickému vyhodnocení a školení nových zaměstnanců, díky čemuž dosahuje trvale vysoké úrovně i úspěšnosti při zkouškách pro získání licence operátora a nalezení vhodných potencionálních kandidátů pro různá oddělení elektrárny. „Ukazatel výkonnosti pro kolektivní efektivní dávky Jaderné elektrárny Dukovany vykazuje v dlouholetém porovnání s jinými tlakovodními reaktory a reaktory typu VVER výjimečně dobré výsledky,“ upozornil na další poznatek komisařů Spilka.

Komisaři byli spokojeni také tím, jak elektrárna nacvičuje scénář simulace výpadku napájení elektrárny, takzvaný blackout. „Do scénáře je zahrnuta celá řada externích organizací a scénář je vysoce realistický. Používá se k nácviku a zlepšení doby reakce pro činnosti obnovy napájení a seznámení personálu vně elektrárny se zásadami jaderné bezpečnosti,“ vysvětlil Spilka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.10.2019
12:05FLASH: EU a Británie hlásí: Dohoda o brexitu je hotová
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m