Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo chce prosadit evropský zákaz naked shortů, jinou cestu z propasti pro trhy nevidí

Německo chce prosadit evropský zákaz naked shortů, jinou cestu z propasti pro trhy nevidí

12.8.2011 13:28
Autor: mediafax

Německo bude prosazovat zavedení zákazu zavírání tzv. nekrytých krátkých pozic (naked short selling), které sázejí na pokles bez nutnosti vlastnit podkladové aktivum, řekl mluvčí tamního ministerstva financí. Zákaz by se měl vztahovat na akcie, vládní dluhopisy a kredity úvěrového selhání (Credit default swap - CDS), informovala v pátek agentura Reuters.

Mluvčí, který odmítl být jmenován, vysvětlil, že takový krok je jedinou cestou jak čelit „destruktivní spekulaci“. Německo podporuje poslední kroky Francie, Itálie, Španělska a Belgie, které tento zákaz s platností od pátku zavedly.

Hlavním cílem těchto čtyř evropských zemí je zejména zmírnit turbulance na finančních trzích. Právě evropské burzy se v uplynulých dnech ocitly na houpačce.

Proti uzavírání krátkých pozic se staví i Evropská komise (EK), podle které by ale byl evropský zákaz účinnější. „Evropská komise silně přivítala poslední vývoj. Avšak, náš postoj by byl ještě efektivnější a jednotnější, pokud bychom měly evropský rámec pro prodeje na krátko,“ sdělila mluvčí EK Chantal Hughesová.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) oznámil, že každá země, která přistoupila k zákazu prodeje, si stanovila přesné detaily tohoto opatření. Francie a Španělsko zakázaly short selling na 15 dní. Belgie zatím na časově neomezené období, zatímco v případě Itálie není doba trvání ještě známá.

Při uzavírání krátkých pozic (short selling) investor nejdříve prodá cenné papíry, které ještě nemá v držení a později je teprve nakupuje, přičemž spekuluje na pokles jejich ceny. Někteří analytici se domnívají, že tento princip může přispívat k nestabilitě finančních trhů.


Váš názor
 • Short a naked short...
  14.8.2011 11:14

  Voz též zde: http://www.evropsky-rozhled.eu/2-chaoticke-poznamky-finna-engela
  Mike
 •  
  12.8.2011 14:24

  to jsou jen gesta jak tu rozjetou káru zastavit a přitom pod 1 kolo sypou písek zákaz short a pod druhé liji olej spojování účetnictvi bank . To se laik zeptá proč teď nějaké slučování když se nic neděje anebo žeby přeci něco ? že by chtěli našim bankám pomoct nebo svym? a ma cenu mít teda v bance peníze asi NE a je vymalovano a mužou tam sypat pytle pisku
  Deny:-)
 • Tak trošku amatérský blábol?
  12.8.2011 13:55

  1) první 3 odstavce jsou OK, jedná-li se o "naked short" 2) proti uzavírání krátkých pozic se staví i EK - 2x nepřesnost, proč je tam "i" a vůbec přeci nejde o uzavírání krátkých pozic, ale naopak o jejich "nekryté" otevírání (naked short). 3) poslední odstavec tomu nasadil korunu, je velký rozdíl mezi shortem a naked shortem (de fakto nekrytý), alespoň tak to chápu já, ale třeba se pletu.
  oh171
  • Re: Tak trošku amatérský blábol?
   12.8.2011 15:56

   Ale i první odstavec je pěkně popletený. Když chci shortovat, tak musím vlastnit podkladové aktivum? To přece musí vlastnit můj brouk ne? A když ho nevlastní, musí si ho sehnat, ne? Takže podle mne jediný zádrhel je, že to možná není vymáháno, že brouk prodá víc takovýchto pozic a doufá, že se nebudou v brzku všechny zavírat, a on je nebude muset shánět na trhu. Je to podle mne podobné jako s těmi CDO apod, které jsou konstruovány tak, aby na ty špatné úvěry za ideální situace nedošlo (proto mohly být za idylických dob před fin. krizí být celkem oprávněně oštemplovány AAA ;-)
   Kalka.
   • to Kalka
    12.8.2011 16:36

    OK, ale přece to nebudeme přepisovat celé my dva :-)
    oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů