Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec kouření v restauracích? Podle návrhu mířícího do sněmovny má být od roku 2014

Konec kouření v restauracích? Podle návrhu mířícího do sněmovny má být od roku 2014

22.8.2011 8:59
Autor: ČTK

Ze všech tuzemských restaurací by měl od roku 2014 nadobro zmizet cigaretový kouř. Ve sněmovně to chce letos na podzim navrhnout poslanec ODS a spoluautor takzvaného protikuřáckého zákona Boris Šťastný. Zákazu kouření v restauracích by měl ale ještě předcházet zákaz vstupu mladistvých do prostor, kde se smí kouřit.

Od loňského července musí být restaurace označeny nálepkou, která návštěvníkům oznamuje, zda jsou kuřácké, nekuřácké či zda mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Podle průzkumu z počátku letošního roku podporuje úplný zákaz kouření v restauracích téměř polovina lidí, zatímco zhruba třetina je proti.

Poslanec Šťastný chce zákaz navrhnout v novele zákona o ochraně před škodami působenými tabákem, alkoholem a návykovými látkami. Od poloviny příštího roku by měli mít lidé do 18 zakázán vstup do všech vyhrazených kuřáckých prostor. Jde například o kuřárny na nádražích, v úřadech, na pracovištích, ale i v restauracích. Od 1. ledna 2014 by pak měl následovat úplný zákaz kouření v restauracích.

Většina zemí, které zakázaly kouření v restauracích, podle něj využila toho, že nejen jejich zaměstnanci, ale i návštěvníci včetně malých dětí mají nárok na nekuřácké prostředí. Poukázal na to, že české ministerstvo zdravotnictví nedávno zařadilo některé choroby způsobené kouřením, jako je rakovina plic nebo nebo chronickou obstrukční plicní nemoc, mezi nemoci z povolání. Podle Šťastného tak lze očekávat, že se vyskytnou žaloby zaměstnanců, kteří se v zakouřených prostorách pohybovali. V tuzemských pohostinstvích podle jeho informací pracuje kolem 100.000 lidí.

Řekl také, že ve všech zemích, kde platí zákaz kouření v restauracích, klesl počet akutních infarktů myokardu o nejméně deset procent. Takovýto pokles v tuzemsku by podle jeho propočtu znamenal roční úsporu v systému zdravotního pojištění nejméně půl miliardy korun.

Poslance i senátory také letos čeká projednávání mezinárodní úmluvy o kontrole tabáku. Členské země se v ní zavazují, že přijmou opatření vedoucí k omezení kouření. Většina těchto opatření podle poslance Šťastného už v tuzemsku platí, jediné, co chybní, je podle něj právě důsledná regulace kouření v restauracích.


Váš názor
 •  
  22.8.2011 12:42

  ............. a že mně to nenapadlo.... :-)
  PJA
 •  
  22.8.2011 9:11

  a proč až za 2 roky? aby se mezitím našla výjimka pro výjimku? když můžou zdražit dálniční známky a jiné věci takřka HNED, proč nejde toto?
  PJA
 •  
  22.8.2011 9:09

  Nevěřím, že to schválí. V tomhle Kocourkově už nevěřím ničemu. V normálních zemích je to normální, akorát u nás musí být v hospodách nahuleno. P.S. sám si rád zapálím, ale NEOBTĚŽUJI OSTATNÍ.
  PJA
  •  
   22.8.2011 12:31

   Ono je to o tom, že pokud někdo něco zruší, bude mít producent méně peněz a tím pádem budou tenčí obálky. Pokud se zdraží(viz známky), je to víc peněz, nadupanější obálka, tutíž turboschválení :-(
   vlasta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data