Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Atraktivita akcií bije do očí - nevídaná propast mezi ziskovými výnosy a výnosy dluhopisů

Atraktivita akcií bije do očí - nevídaná propast mezi ziskovými výnosy a výnosy dluhopisů

25.8.2011 13:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Felix Salmon na svém blogu upozorňuje na to, že rozdíl mezi ziskovým výnosem akcií (obráceným PE poměrem) a výnosy vládních dluhopisů se v současné době nachází na nevídané úrovni. Leží stejně vysoko jako na vrcholu finanční krize v roce 2008, předtím této úrovně nebylo nikdy dosaženo. Následující graf ukazuje ziskový výnos akcií v indexu S&P 500 (zeleně), výnos desetiletých vládních dluhopisů (oranžově) a poměr těchto dvou výnosů (modře):

výnos1

Od roku 1985 se střídala období, kdy byl ziskový výnos akcií vyšší než výnos dluhopisů a naopak. Rozdíl mezi nimi ale nikdy nepřekročil dva procentní body a oba výnosy se pohybovaly stejným směrem.

Vše se změnilo v roce 2002, kdy se spread výrazně zvýšil a zůstal vysoko až do finanční krize. V té době probíhalo velké makroekonomické uklidnění. Krize ale spread dále rozšířila a nyní dosahuje asi 7 procentních bodů. Je tak těžké představit si, že by akcie byly horší dlouhodobou investicí než dluhopisy. Zisky sice mohou klesnout, i kdyby se ale zmenšily na polovinu, stále bude ziskový výnos akcií ve srovnání s výnosem dluhopisů dvojnásobný.

Není úplně jasné, co tvoří příčinu uvedeného vývoje. Zisky mohou být považovány za iluzorní a jistě podléhají cyklickým vlivům, korporacím se ale vede velmi dobře. QE2 podpořilo všechna aktiva a hlavně dluhopisy. Možné ale je, že prasknutí internetové bubliny mělo mnohem negativnější vliv na akcie a důvěru investorů v tato aktiva. I když ale nevíme, co za vývojem v grafu stojí, zdá se, že jasně říká, že je dobrý čas na koupi akcií. Spadnout sice mohou, a to hodně. Ten graf ale bije do očí, píše Salmon.

Ekonomický historik James Macdonald porovnává ziskový výnos akcií s výnosem dluhopisů s ratingem BAA:

výnos2

Porovnávat akcie s výnosy vládních dluhopisů podle něho nemá smysl, opak platí o korporátních dluhopisech a nejlépe o BAA dluhopisech. Ty stále leží v investičním pásmu, ale lépe přibližují typickou společnost a jsou náchylnější k pohybům na trhu. Historie pak ukazuje následující: Mezi roky 1920 – 1940 byly výnosy akcií a dluhopisů zhruba porovnatelné, pak přišlo dvacet let, kdy byla zisková výnosnost akcií výrazně výše. Poté přichází opět dvacet let porovnatelných výnosů a mezi lety 1980 – 2005 byl ziskový výnos akcií znatelně pod výnosy BAA dluhopisů. Nyní se tyto výnosy nalézají opět na přibližně stejné úrovni.

Je současný stav signálem k prodeji dluhopisů a koupi akcií? Můžeme vstupovat do dlouhého období, kdy budou oba výnosy na podobné úrovni. Nebo do období, kdy budou investoři požadovat od akcií prémiové výnosy. Každopádně nelze období od roku 1985 brát jako bernou minci, uzavírá Macdonald.

(Zdroj: Blog Felixe Salmona)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data