Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohoda o narovnání má zásadní vliv na trvání ručitelského závazku

Dohoda o narovnání má zásadní vliv na trvání ručitelského závazku

19.9.2011 13:09
Autor: KŠB, KSB

V případě, který se dostal až k Nejvyššímu soudu ČR, šlo původně o žalobu na zaplacení úroků z prodlení ze dvou nesplacených bankovních úvěrů. Ty byly částečně zajištěny písemným ručitelským prohlášením právní předchůdkyně žalobkyně. Pohledávky byly v průběhu let postupovány různým věřitelům. Jeden z nich uzavřel s žalovaným dohodu o narovnání. Později tento věřitel vyzval žalobkyni (ručitele), aby splnila své ručitelské závazky. Žalobkyně dohodnutou částku věřiteli zaplatila a poté ji vymáhala po žalovaném. Ten její požadavek odmítl s tím, že jeho závazek již neexistuje, protože zanikl dohodou o narovnání uzavřenou s věřitelem.

Dovolání k Nejvyššímu soudu ČR podal žalovaný. Poukázal na to, že právní úprava institutu narovnání podle občanského zákoníku se liší od právní úpravy dohody o nahrazení dosavadního závazku podle občanského zákoníku, zejména v jejích účincích na vedlejší závazky. Podstatou obou institutů je, že původní závazek zaniká a je nahrazen závazkem novým. Ale zatímco v případě dohody o nahrazení dosavadního závazku ručitelský závazek dál trvá, v případě narovnání nikoliv. Podle argumentace žalovaného neměla žalobkyně k vymáhání částky po žalovaném důvod, protože za nově vzniklý závazek už neručila.

Závěr, který dovolací soud v tomto rozhodnutí zaujal, je logický a plyne nepochybně z textu zákona. Praktickým důsledkem takové právní interpretace však nepochybně bude snížená ochota věřitelů přistupovat na narovnání v závazkových vztazích (občanskoprávních i obchodněprávních). Tedy v podstatě i na smírné řešení sporů, protože jeho prostřednictvím věřitel ztrácí zajištění svého závazku ručením (je-li použito).

V případě sporných nebo pochybných pohledávek, které jsou zajištěny ručením, tak patrně podnikatelská praxe bude spíše využívat institutu nahrazení dosavadního závazku, protože zajištění v podobě ručení zůstane věřiteli zachováno. Navíc, podle konstantní judikatury lze dohodu o narovnání uzavřít pouze v případě, že jsou pohledávky mezi účastníky skutečně sporné. Dohoda o nahrazení dosavadního závazku sporností a pochybností předmětných pohledávek omezena není.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data