Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová pravidla spotřebitelských úvěrů v praxi vyvolávají otazníky

Nová pravidla spotřebitelských úvěrů v praxi vyvolávají otazníky

5.9.2011 10:14
Autor: KŠB, KSB

Zásadní změnou, kterou novela zákona přinesla, byly jasně vymezené komplexní informační povinnosti věřitele ve vztahu ke spotřebiteli. Spotřebitel musí být z předem poskytnutých informací schopen posoudit, zda návrh smlouvy odpovídá jeho potřebám a finanční situaci.

Věřitel pak musí vždy s odbornou péčí zhodnotit schopnost spotřebitele splácet příslušný úvěr. Takovéto zhodnocení má být uskutečněno na základě dostatečných informací získaných přímo od spotřebitele. Pokud má věřitel důvodné pochyby o důvěryhodnosti informací od spotřebitele, může nahlédnout do úvěrových registrů. Ty nabízejí způsob, jak překonat případný informační deficit na straně věřitele či jak ověřit úplnost a správnost informací poskytnutých ze strany spotřebitele.

Dlužník může od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit do 14 dní ode dne jejího uzavření. Odstoupením od smlouvy původní vztah mezi věřitelem a spotřebitelem sice zaniká, ale spotřebiteli vzniká povinnost zaplatit věřiteli jistinu a příslušenství. Názory, že v důsledku odstoupení od smlouvy by mělo být na spotřebitelský úvěr nahlíženo, jakoby nikdy nevznikl, není možno akceptovat. Skutečnost vzniku smlouvy o spotřebitelského úvěru je rozhodná nejen pro možnost odstoupení a následné vypořádání vzájemných závazků věřitele a spotřebitele, ale i pro řádné posouzení další úvěrové angažovanosti spotřebitele. Proto je vhodné na důsledky odstoupení spotřebitele od spotřebitelské smlouvy z hlediska posuzování jeho bonity a důvěryhodnosti upozornit, a to již v předsmluvní fázi celého procesu při plnění informační povinnosti věřitele.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC