Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P: Rakouské banky podkapitalizované, maďarský plán hrozbou. Rating hned nesnížíme

S&P: Rakouské banky podkapitalizované, maďarský plán hrozbou. Rating hned nesnížíme

19.9.2011 9:38, aktualizováno: 19.9. 11:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Za nedostatečně kapitalizované ve srovnání k nadnárodně působícím bankám označila ratingová agentura Standard&Poor’s rakouské banky Erste a Raiffeisen Bank International. Uvedla ale, že blízké snížení ratingu nechystá. Za rizikový označila a výrazné kritice podrobila S&P maďarský plán uměle výhodnějších měnových kurzů pro předčasné splácení cizoměnových hypoték, které dopadnou do ziskovosti bank, napsal v dnešním vydání list Wirtschaftsblatt.

Standard & Poor’s ve svém modelu vidí rizikově vážený kapitál Erste na úrovni 5,6 procenta, u RZB, která ovládá tři čtvrtiny Raiffeisen Bank International, pak na úrovni jen 4,1 procenta. „Obvyklou úrovní u nadnárodních bank je rozmezí sedmi a osmi procent,“ cituje S&P Wirtschaftsblatt. Ratingová agentura proto Erste i Raiffeisen vyzývá k navýšení své kapitálové pozice. Zatímco Raiffeisen tak slíbila učinit do léta roku 2012, Erste opakovaně říká, že jí postačují vlastní zdroje ze zisku.

Obě banky od ratingové agentury drží hodnocení „A“. „Ani jednu v tuto chvíli nemáme v režimu Credit-Watch, v krátkém období tedy jejich rating nesnížíme,“ uvádí Markus Schmaus, analytik sektoru bank v S&P . Poznamenal ale mimo jiné také to, že nynější rating obou bank je tak vysoký proto, že figurují jako systémově významné. „Vycházíme z toho, že v případě krize by bankám rakouský stát pomohl,“ uvedl Schmaus s tím, že pokud od tohoto ratingová agentura odhlédne, rating Erste by byl „A-„ a u skupiny Raiffeisen pak dokonce „BBB+“.

Velmi podrobně dle svých slov S&P sleduje vývoj v Maďarsku, kde se vláda premiéra Orbána chystá přenést na banky část nákladů skrze uměle výhodnější směnný kurz u cizoměnových hypoték pro účely jejich předčasného splacení. „U rakouských bank se jedná o nemalé objemy, kterými jsou v tomto druhu aktiv v Maďarsku anagažovány. U Erste to jsou zhruba tři miliardy eur, u Raiffeisen pak asi 1,6 miliardy,“ uvedl Schmaus. Za mnohem okrajovější oproti maďarským hypotékám považuje S&P expozici obou bank vůči dluhovou krizí zasaženým zemím PIIGS. Erste podle S&P eliminovala podstatnou část své expozice a zůstává jí v Řecku zhruba 50 milionů eur, u Raiffeisen je to dle S&P 118 milionů eur, uvádí agentura k nejzasaženější zemi eurozóny.

Za podstatně jiný obrázek pro budoucí hodnocení Erste i Raiffeisen ratingová agentura uvedla vývoj, kdy by západní Evropa padla opětovně do recese. „To by dopadlo nejen na hospodářství Rakouska, ale těžce také na celé ekonomiky střední a východní Evropy, tedy klíčové trhy České republiky a Slovenska a také Ukrajinu,“ řekl Schmaus. „Dle našich modelů by v takovém případě Erste a Raiffeisen padly v mezinárodním srovnání výrazně hlouběji,“ cituje slova Schmause Wirtschafsblatt.

U Erste S&P dodala, že na její rating nebude mít vliv akvizice dodatečného 24% podílu v rumunské bance BCR, ve které dosud ovládala 69 procent. Nicméně i v rámci této zprávy S&P uvedla, že kapitálová pozice Erste je její slabinou směrem k ratingu a banka své polštáře proti rizikům potřebuje posílit. "Očekáváme, že Erste bude pokračovat v posilování svého kapitálu jako bufferu pro případ naplnění negativního vývoje a významně vyšší úvěrové riziko v souvislosti cizoměnových půjček v Maďarsku a menších rozsahu také v Rumunsku," uvedla S&P ve zprávě.

O potřebě doplnit kapitál německými bankami píše německý FAS. Deset největších bank v Německu potřebuje posílit kapitál v úhrnu až o 127 miliard eur (asi 3,1 bilionu Kč), napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, který se odvolává na studii německého ekonomického institutu DIW. O nutnosti zvýšit kapitál, a to nejen v německých bankách, v posledních dnech hovořilo už více zdrojů, převážně kvůli riziku odpisu řeckých dluhopisů.

(Zdroj: Wirtschaftsblatt, Bloomberg)


Váš názor
  • raiting
    19.9.2011 9:54

    hned nesnížíme ale až zítra až krachne řecko musíme mít střelivo na shost
    Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data