Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) začne postupně snižovat těžbu ropy, kterou zhruba před půl rokem zvýšila v reakci na výpadek zásobování v Libyi. Na energetickém fóru v Dubaji to řekl generální tajemník OPEC Abdalláh Badrí. Kartel vývozců ropy zároveň uznal libyjskou prozatímní vládu, takzvanou Přechodnou národní radu (NTC), jako oficiálního zástupce OPEC.
Badrí mimo jiné řekl, že těžba ropy v centrální části Libye by se mohla vrátit na předválečnou úroveň zhruba za 15 měsíců, v ostatních částech země to ale může trvat déle. Badrí byl v letech 1990 až 2000 libyjským ministrem energetiky a do roku 2006 řídil tamní ropný koncern National Oil Corporation (NOC).
Libye má největší zásoby ropy v Africe a před občanskou válkou těžila asi 1,6 milionu barelů ropy denně. Produkce ropy ale na začátku konfliktu klesla na minimum a vývoz se prakticky zastavil. Výpadek pak v červnu nahradila zvýšením těžby Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty. Všechny členy OPEC se jim ale tehdy ke zvýšení produkce ropy přesvědčit nepodařilo.
"Mohu vás ujistit, že až Libye obnoví těžbu, naše členské země produkci sníží. O tom nepochybuji," řekl Badrí. "S členskými zeměmi o tom hovořit nemusím, je to v jejich zájmu," dodal Badrí na otázku, zda mu pokles těžby ostatní členové slíbili. Pokles těžby zpravidla vytváří předpoklady pro růst cen ropy, proti čemuž by producenti neměli protestovat.
Z údajů organizace Joint Data Initiative (JODI) vyplývá, že Saúdská Arábie v červenci snížila těžbu na 9,606 milionu z červnových 9,813 milionu barelů denně. V srpnu těžba ropy patrně vzrostla na 9,76 milionu barelů denně. Objem těžby v Kuvajtu zůstal prakticky beze změn a činil 2,6 milionu barelů denně.
Některá libyjská ropná pole už teď začínají s obnovou těžby. Badrí řekl, že do půl roku by Libye mohla vyvážet asi milion barelů denně.
Badrí řekl, že současná cena ropy odráží strach z dalšího narušení dodávek. Pokud by zde tyto obavy nebyly, ropy by podle něj mohla být o 16 až 20 dolarů na barel levnější. Severomořský Brent se nyní prodává za zhruba 112 dolarů za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate stojí kolem 86 dolarů.
Badrí uvedl, že americká ekonomika neroste tak rychle, jak se kartel na začátku roku domníval. Spolu s problémy v Evropě se to podle něj začíná nepříznivě odrážet v poptávce. Podpůrná opatření, k nimž sáhly evropské země a USA, podle něj k tvorbě pracovních příležitostí moc nepřispívají. Poptávku po ropě tak bude nadále zvyšovat Asie, převážně Čína.
OPEC předpokládá, že čínská ekonomika v letošním roce vykáže růst zhruba o 8,5 procenta. To je o trochu méně, než kartel dosud očekával. Původní odhady hovořily o devítiprocentním růstu. Spojené státy a Čína jsou přitom největšími spotřebiteli ropy a ropných produktů.