Asijské trhy se posunuly z fáze kapitulace do fáze likvidace, veškerý fundament „vyletěl oknem“. Investoři chtějí držet hotovost, aby zvýšili svou likviditu a zřejmě také proto, aby byli připraveni na případné nákupy. Pro Bloomberg to uvedl Todd Martin, stratég pro akciové trhy v Asii v . Posun ke konzervativním aktivům je patrný i na tom, jak dobře si vedou akcie podniků veřejných služeb na trhu v Hong Kongu.
„Dostáváme se do konečné fáze hry, kdy valuace klesnou na nejnižší úroveň. Obávám se ale zmíněné fáze likvidace. Bernanke přišel jen s operací „Twist“ a pokud nepřijde skutečně velké nebezpečí, trhům se nedostane moc velké podpory,“ uvedl stratég. Globální ekonomika podle jeho názoru čelí deflačním rizikům, což bude negativně doléhat i na asijské trhy. Ohledně trhu v Číně dodal, že ho znepokojuje srpnový velký příliv kapitálu do země. Akcie ho sice interpretují pozitivně, Martin se ale domnívá, že nejde o nové investice, ale o repatriaci hotovosti do Číny prováděné s cílem snížit domácí dluhy. To spolu s jinými indikátory ukazuje na obrat úvěrového cyklu směrem dolů.
Čína podle stratéga začíná čelit nedostatku hotovosti, což se projevuje i na trhu s nemovitostmi. Pokud vláda nebude reagovat, investoři začnou prodávat aktiva a přijde cenový pokles. Nejvíce postižený bude sektor komodit. Postiženy budou i akcie; dobře by si mohly vést firmy, kterým bude klesat cena vstupů, ale které mají dost velkou sílu na trhu na to, aby udržely prodejní ceny. Celkově Martin odhaduje, že trh v Číně je od svého dna „vzdálený pravděpodobně asi na 15 %“, podmínkou ale je, aby nenastal negativní vývoj na peněžním a úvěrovém trhu. Pak by mohla nastat ještě horší situace, i když už nyní je „pěkně krvavá“.
(Zdroj: Bloomberg)